Hastanedeki hemşireler hemşirelik yapmıyorlar

AKSARAY EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİN de Hemşire olup da Hemşirelik yapmamak

Sendika 12.07.2019, 14:07
Hastanedeki hemşireler hemşirelik yapmıyorlar

Bu arkadaşlarımız Hemşire olmalarına rağmen hasta hakları, yazı işleri ,sivil savunma veya nöbetsiz neresi varsa orda idari birimlerde görevlendirilir. Hatta bu kişilere döner sermayeden de fazla ücret ödenir geneld Bu kişiler hem Hemşire kadrosunu doldurur hem de hemşirelik yapmazlar. Hastane kadroları dolu olduğu için bu kişiler yerine atama yapılamaz, Ankara’dan bakınca hastanede yeterli hemşire gözükür. ama hastanenin içine girdiğin zaman bütün servislerde eksik çalışan olur fazla nöbet tutarlar ve eksik çalışıyoruz eleman yok şikayetlerini duyarsınız bir hemşire kıtlığıdır ki sormayın. Hemşire olupta hiç bayram nöbeti tutmayan yada hiç nöbet tutmayan meslektaşlarımız vardır.


Peki bu kişiler kadroları uygun olmadığı halde bu görevlere nasıl ve niçin getirilir, Sarı Sendikanın sahip çıktığı torpilli personel değilmidir. Yada sendika adına yetkilendirilmiş meslektaşlarının haklarını gasp eden kişiler değiller mi. Sorun haklarını aramayan. torpillilerinde işini yapan onlarında yerine çalışan hemşire Ebe ler hakları yenenler neden niçin susar. Yetkilendirilmiş sendikacılara neden biz çok çalışıyoruz. Bazıları yattığı yerden maaş alıyor diyerek soru sormaz yada onların sendikasını sorgulamazlar.


Resmi Gazetede yer almasına rağmen birim sorumluları yüksek lisans mezunu çalışanlardan seçilecektir denmesine rağmen, yüksek lisans mezunu nöbette, lise mezunu, ön lisans mezunu, birim sorumlusu olarak görevlendiriliyor. Bu kişiler bazen de Hastane dışında Vali lik , İl Sağlık Müdürlüğü. Tsm.112 Başhekimliği gibi yerlere görevlendirilir ama kadroları kalır. Ankara’dan bakınca hastanedeki hemşire sayısı yeterli gözükür.

TIKLAYIN


Peki ya diğer hemşirelik yapan hemşireler? Bu arkadaşlar birileri sırf rahat etsinler diye o kadar çok yorulurlar ki anlatamam. Hemşire sayısı 4 olan bir serviste günlük iş sayısı 200 olsun hemşire başına düşen iş miktarı 50 olur , fakat hemşire sayısı 3’e düştüğü zaman hemşire başı düşen iş miktarı yaklaşık olarak 70 olur yani diğer hemşire arkadaşların iş yükü artar dayanılmaz hale gelir servis. Hastanede durumda tamda bu bazı hemşire ebe arkadaşlarımız hastalıkları nedeniyle nöbetsiz yerlere görevlendiriliyorlar, o arkadaşlarımız kesinlikle istisnadır bu sözlerimizden alınmasınlar ama hiçbir rahatsızlıkları olmadığı halde bu şekilde bir işle görevlendirilen hemşirelerimiz ebelerimiz kesinlikle hak yiyorlar bilesiniz. 


Bu işin sonucu ne oluyor yeni göreve başlayan arkadaşlar nöbetsiz gündüz mesai sine veya masa başı işe verilip rahat ettiriliyor. fakat 20. 25 yıllık hemşiremiz, ebemiz bundan önce geçirdiği 20 yıl gibi hiç durmadan yorulmadan, belini tutarak, dizlerindeki acıyı hissederek hastalara koşmaya devam ediyor. Bu iki hemşire ebe arasındaki farkı bana kim açıklayabilir? Yada bu duruma gelin birlikte çözüm arayalım siz çalışanlar destek olun bizlere bizlerde her yerde bu konuyu çözüme kavuşturmak için uğraşalım birlik olalım çalışanların sırtından çalışmayanlar. prim yapmasınlar. Lütfen izin vermeyin.


Bu açıkça bir kul hakkıdır ve nettir. arkadaşlar haklarınızı yedirmeyin biri acillerde, servislerde, Yoğun bakımda ameliyathanede hastaları için canla başla çalışırken birileri gündüz mesaisinde kimileri de takım elbise giyip oturmasın. Hepimiz çalışalım hepimiz yorulalım ya da hepimiz oturalım.


Taner KARA
Türk Sağlık Sen Aksaray Şube Başkanı

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (11)
hemşireler 2 yıl önce
Bakanlık derhal bu konulara el atmalı düzeltilmelidir

Hemşire ,Sağlık memuru olarak bu feryadımız, bu çığlığımız artık son noktaya gelmiştir dayanacak gücümüz kalmamıştır acilen hükümetimizin sağlık bakanlığımızın sesimizi sizlerin aracılığı ile duyulmasını iletilmesini istiyoruz.

Hastanelerin durumu çok vahim bir hale gelmiştir özellikle hemşirelerin ve sağlık memurlarının hasta ile hasta yakını ile birebir ilgilenen tedavilerini yapan alt temizliği, pansumanı,banyosu, enfeksiyonu ,bulaşıcı hastalığı vb vb işlerle uğraşan yapan bizlerin ne gecesi ne hafta sonu ne bayramı ne yaz tatili ne kış tatili ne resmi tatili ne kar tatili vb günleri olmayan 24 saat gece gündüz çalışan bizlerin her geçen gün iş yükü artmıştır.

Kısaca işin özeti şudur:hastaneler tıka basa doludur boş yatak boş servis yoktur servisler öyle hale gelmiştir ki örneğin: ortopedi hastası servisinde boş yatak olmadığından dolayı geliyor üroloji servisinde yatırılıyor, bakıyorsun göğüs servisinde yatıyor .göz ameliyatı alan kişi bakıyorsun cildiye servisinde yatıyor vb vb kısaca iş yükümüz öyle çoğaldı ki anamız ağlıyor desek yeridir.iş çok hasta çok iş yükü tavan yapmış ama gel gör ki hastanelerde personel kalmamıştır .sizlere vereğimiz bu örnekleri yerinde görseniz bir araştırılsa bu nasıl olur diye feryat edersiniz.

1)hastanelerde hemşire yok, yeterli sayıda hemşire yokken personel ihtiyaçı var iken bakıyorsunuz hemşireler il sağlık müdürlüklerine,ilçe sağlık müdürlüklerine,halk sağlığı müdürlüklerine,tms lere,vb yerlere kısacası masa başı işlere kaçıyor tayin yaptırıyor tabi ki de bunları şuçlamıyoruz çünkü hastanelerde çalışmanın hiçbir cazibesi kalmamıştır bu kadar iş yükü olupta ne döner sermayeler ödeniyor, ne nöbet paraları ödeniyor ,ne darp olaylarında sahip çıkan oluyor hemşire yetersizliğinden gün aşırı nöbete mesaiye geliyoruz durum böyle olunca da kimse hastanede çalışmak hasta ile hasta yakını uğraşmak istemiyor neden çalışsın ki masa başlarında tertemiz odalarda çalışmak varken masa başı işlerinde çalışmak daha cazip hale geliyor.

2)hastaneler diğer vahim bir dırum ise doktor eşleri olan sağlık personeli hemşirelerin,lab tek,röntgen tek vbvb hastaneler de masa başı işlerinde 8,5 mesai gündüz çalışılan yerlerde görev alıp nöbet tutmamalarıdır bakıyorsunuz kalitede,enfeksiyon hemşireliğ,tig,eğitim hemşireliğinde yani masa başı işlerde çalıştırılıyorlar hiç bir doktor eşi nöbet tutmaz tutsa bile supervizor nöbeti yazılır formalite

3)Bir laboratuar teknisyeni hastanede çalışacak ken kadrosu bile bulunmayan kuruma birime geçiyor kendi işine yapacak bir yer olmamasına rağmen bir lab teknisyeni diş hastanesinde görev yapabiliyor tayin yaptırp gidebiliyor bu nasıl olabilir bir lab tek ne yaparki diş hastanesinde hastanelerde o kadar ihtiyaç varken veya bakıyorsun aynıyatta ,eczanede masa başı işlerinde çalışıyorlar

4)Bir röntgen teknisyeni bakıyorsun kadrosu bile olmayan pdc olmayan sağlık müdürlüklerinde halk sağlığında yani işiyle hiçbir alakası olmayan bir kurumda çalışıyor masa başı işlerde görebiliyorsunuz

5)Bir çevre sağlığı teknisyeni bakıyorsunuz hastanelerde mr ünitesinde,tomoğrafi ünitesinde hiç bir yetki ve sıfata hakka sahip değilken çalışıyorlar yetkisi yokken çevre sağlığı teknisyenlerinin yaptığı bu işlemler suç değilmidir halk sağlığı müdürlükleride çevre sağlığı teknisyeni arıyor bulamıyor.

6) Aynı şekilde bakıyorsunuz bir aneztezi teknisyeni,bir att vb vb hasta haklarinda,çalışan haklarında,yani masa başı işlerde görev yapıyorlar ameliyathanelerin o kadar ihtiyacı varken butür durumlar araştırılsa daha nelerin var olduğu görünce çok şaşıracaksınız

KISACASI BU SORUNLARIN ÇÖZÜLMESİ VE HASTANEDE ÇALIŞMAYI CAZİP HALE GETİRİLİP HASTA İLE UĞRAŞAN SAGLIK ÇALIŞANI İLE BİR MÜDÜRLÜKTE MASA BAŞLARINDA OTURUP ÇALIŞAN BİR OLMAMALIDIR YÜKSEK ÜCRET İSTEYEN DÖNER SERMAYE İSTEYEN ÇALIŞMAYI İSTEYEN HASTANEDE ÇALIŞMAYI İSTEYEN VARSA AYRI OLMALI,

YOK BEN RAHAT İŞ OLSUN, AZ RİSKSİZ İŞ OLSUN,NÖBET İSTEMEYEN 8,5 MESAYİ İSTEYEN DÖNER SERMAYE İSTEMEYEN VARSA MÜDÜRLÜKLERE MASA BAŞINDA OLMALI KISACA HASTANEDE ÇALIŞMAYI TEŞVİK EDİP HASTANEDEN KAÇMANIN ÖNÜNE GEÇİLMELİDİR YOKSA İLERİDE HASTANELERDE ÇALIŞACAK PERSONEL BULUNAMAZ

DÖNER SERMAYE YÖNETMENLİĞİ BUNA GÖRE DÜZENLENMELİDİR
TÜRKİYE VE AVRUPA 2 yıl önce
Türkiye’de 100 bin kişiye düşen ebe ve hemşire sayısı 257 iken, bu sayı Avrupa ülkelerinde 1.200’leri geçiyor...
hemşireler 2 yıl önce
yazacaklarım bakanlık olarak nasıl bir hale geldik durumunun bir özeti bir rezilliğidir

.bakanlık,tkhk genel sekreterlikler,thsk,ilsağlık müdürlükleri,ilçe

sağlık müdürlükleri,asm ler,toplum sağlığı merkezleri,diş hastaneleri

diye kaç gruba ayrıldı.

böyle oluncada hastanelerde çalışacak kimse kalmadı torpili olan

siyasi,bürakrat, doktor eşleri,bürakrat eşleri,sendika ağalarının

yakınları genel sekreterliklere,diş hast kısaca masa başı yerlere

kaçtılar ya uzman olarak ya masa başı olarak nerde rahat yer var oralara

akın ettiler hastanelerde doktor eşleri ,torpilli kişilerde en rahat

yerlere geçtiler

,bunlarısayılara vurursak en az 50,60 kişi ekarte oldu ,düşünsenize bir

lab tek teknisyeni diş hastanesinde ne arar ne iş yapar kadrosu bile

yok pdc de bu nasıl iştir tayin alıp gidebiliyor,birrönt tek ilçe sağlık

müd gidebiliyor röntgen makinesi mi var,vb vb bu tür örnekleri

çoğaltabiliriz.nice hemşire genel sekreterliklere uzman adı altında

geçiş yaptılar ve geri sözleşmesi bitince hastaneye dönüyür ancak bu

kişiler ne serviste çalışıyor nede nöbet tutuyor, ne bağlı oıldugu

birimde çalıştırılmıyor yok neymiş eskiden müdürmüş uzmanmış sorumluymuş

artık zor yerlerde çalışamazmış diyerekten en olmaz yerlerde masa

başlarında çalışıyorlar

.sendika ya yakın kişilerde aynı şekilde en rahat yerlerde çalışıyorlar

böyle oluncada hastanelerde iş yükü en gariban kim varsa personelin

üstüne biniyor

BU HASTENELRDE KİM ÇALIŞACAK ARKADAŞLAR BU İŞLERİ HEP TORPİLİ OLAMAYAN

KİŞİLER Mİ YAPACAKLAR.Neymiş doktor eşi serviste çalışamaz neymiş

idarecinin akrabası serfviste çalışamaz mış böyle birsey olur mu yahu.bu

kişileri sayıya vurunca en az 100 kişiyi buluyor,ve bunlar üstünede

döner sermayeden %10,15 ödül adı altında fazladan ödeme yapılıyor.yeni

sistemde otelcilik müd olsun ,sağlık hizmetleri müdürü olsun

yardımcıları olsun sözleşmesi bitince yine en rahat yerlerde çalışyorlar

neymiş müdürlük yapmış bunu türkiye geneline vurunca her 2 senede bir

yüzlerce kişi geri hizmette dönüyor iş yapmıyor anlıyacağınız aynı

şekilde adı uzman olan sağlık personelleride aynı şekilde

yapıyorlar,DOKTOR EŞLERİ HASTANELERDE masa başlarında çalışıyor,nöbet tutmazlar

eee bu

hastenelerde kim çalışacak böyle olursa neden kimse itiraz etmez bu

konuya,yeter artık personel olmadığından iş yükü öyle artıkı artık ev

yüzü göremez olduk eve gidince elimiz ayağımız tutmuyor oldu.buna bir

çözüm yolu bulunmalı artık nedir bu adaletsizlik.bu sistem yaklaşık

10 senedir var ve bu süre içinde koltuklarda oturanlar(yöneticiler,

yardımcılar,müdürler yardımcıları,saglık bakım hizt ve

yardımcıları,otelcilik hizt ve yardımcıları,uzmanlar,genel sekreterler

ve yardımcıları vb) ve sözleşmesi bitipte geri dönen yüzlerce personel

hep geri hizmette masa başlarında aklınız alıyor mu türkiye saglıkta

yüzlerce kişi bu sistemle yatıyor neymiş eskiden koltukta oturuyormuş

uzmanmış müdürmüş vb şimdi serviste çalışamaz mış.
Asli 2 yıl önce
Bu adam bu aciklamayi calismis. Bu yazi huseyin adaca ya ait. Ayip koskoca sube baskani kendi fikriyle aciklama yapamiyor
HEMŞIRELER IŞINI YAPAMIYOR 2 yıl önce
Türkiye’de 100 bin kişiye düşen ebe ve hemşire sayısı 257 iken, bu sayı Avrupa ülkelerinde 1.200’leri geçiyor.
Lisans hemşire 2 yıl önce
Doktorlar da doktorluk yapmıyor biz bişey diyo muyuz
hemşire 2 yıl önce
bu hastanelerde kim çalışacak bu hastalara kim bakacak

Bu suskunluk bu vurdumduymazlık neyin nesidir neden kimse ses çıkarmıyor

.şimdi yazacaklarım bakanlık olarak nasıl bir hale geldik durumunun

bir özeti bir rezilliğidir.bakanlık,tkhk genel

sekreterlikler,thsk,ilsağlık müdürlükleri,ilçe sağlık müdürlükleri,asm

ler,toplum sağlığı merkezleri,diş hastaneleri diye kaç gruba

ayrıldı.böyle oluncada hastanelerde çalışacak kimse kalmadı torpili olan

siyasi,bürakrat, doktor eşleri,bürakrat eşleri,sendika ağalarının

yakınları genel sekreterliklere,diş hast kısaca masa başı yerlere

kaçtılar yok eczane yok verimlilik kalite ,hasta hakları aynıyat vb ya uzman olarak ya masa başı olarak nerde rahat yer var oralara

akın ettiler hastanelerde doktor eşleri en rahat yerlerde çalışyor masa işlerde nöbet turmaya adam bulunmuyor neymiş doktor eşiymiş ,torpilli kişilerde en rahat

yerlere geçtiler ,bunları sayılara vurursak en az 50,60 kişi ekarte oldu

,düşünsenize bir lab tek teknisyeni diş hastanesinde ne arar ne iş yapar

kadrosu bile yok pdc de bu nasıl iştir tayin alıp gidebiliyor,birrönt

tek ilçe sağlık müd gidebiliyor röntgen makinesi mi var,vb vb bu tür

örnekleri çoğaltabiliriz.nice hemşire genel sekreterliklere uzman adı

altında geçiş yaptılar ve geri sözleşmesi bitince hastaneye dönüyür

ancak bu kişiler ne serviste ne bağlı oıldugu birimde çalıştırılmıyor

yok neymiş eskiden müdürmüş uzmanmış sorumluymuş artık zor yerlerde

çalışamazmış diyerekten en olmaz yerlerde masa başlarında

çalışıyorlar.sendika ya yakın kişilerde aynı şekilde en rahat yerlerde

çalışıyorlar böyle oluncada hastanelerde iş yükü en gariban kim varsa

personelin üstüne biniyor BU HASTENELRDE KİM ÇALIŞACAK ARKADAŞLAR BU

İŞLERİ HEP TORPİLİ OLAMAYAN KİŞİLER Mİ YAPACAKLAR.Neymiş doktor eşi

serviste çalışamaz neymiş idarecinin akrabası serfviste çalışamaz mış

böyle birsey olur mu yahu.bu kişileri sayıya vurunca en az 100 kişiyi

buluyor,ve bunlar üstünede döner sermayeden %10,15 ödül adı altında

fazladan ödeme yapılıyor.yeni sistemde otelcilik müd olsun ,sağlık

hizmetleri müdürü olsun yardımcıları olsun sözleşmesi bitince yine en

rahat yerlerde çalışyorlar neymiş müdürlük yapmış bunu türkiye geneline

vurunca her 2 senede bir yüzlerce kişi geri hizmette dönüyor iş yapmıyor

anlıyacağınız aynı şekilde adı uzman olan sağlık personelleride aynı

şekilde yapıyorlar eee bu hastenelerde kim çalışacak böyle olursa neden

kimse itiraz etmez bu konuyu sendikaya değilde direk bakan başbakana

cumhurbaşkanına yazmak gerekir,yeter artık personelolmadığından iş yükü

öyle artıkı artık ev yüzü göremez olduk eve gidince elimiz ayağımız

tutmuyor oldu.buna bir çözüm yolu bulunmalı artık nedir bu adaletsizlik
Memleket sevdalısı 2 yıl önce
Evet bence de güzel bir yazı, hatta Döktorları bile destek idari ve mali birimlerde yöneticilik yapmak akıllara zarar!
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
21
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?