PERSONEL SAĞLIĞIN TELEGRAM Grubu İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Hangi Sözleşmeli Personel Kadroya Geçirilecek?

Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Çalışma Bakanlığı ile yapılan sözleşmeli personel hakları müzakereleriyle ilgili katıldığı canlı yayın programında önemli açıklamalarda bulundu.

Sendika 08.10.2022, 12:48 08.10.2022, 13:36 Cansu Polat
Hangi Sözleşmeli Personel Kadroya Geçirilecek?

Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, kamuda sözleşmelilerle kadroluların aynı işi yaparak farklı statüye sahip olmasından kaynaklı anlaşmazlıkların sürdüğünü belirterek ana konularının sözleşmeli personel olduğunu söyledi.

Genel Başkan Ali Yalçın, vergi dilimi başta olmak üzere, görevde yükselme, yer değişikliği, ücretsiz izin, yemek ücreti gibi konularda kadrolu personel ile sözleşmeli personel arasında farklılıklar olduğunu,, bunun toparlanması gerektiğini ifade ederek bu sorunların çözümünün tam da bu zaman diliminde olması gerektiğini kaydetti.

"ESKİDEN SÖZLEŞMELİ ÇALIŞAN İSTİSNAİ BİR DURUMDU"

657deki 4b hükmü personel temininde sıkıntı yaşandığı durumlarda kullanılır. KPSS ile gerekli yetkinliği ölçülemeyen çalışanlarda, mesela acil teknik servis elemanı gerektiğinde kullanılırdı. Bu istisnai bir durumdu. Şimdi gelinen noktada sözleşmeli personel ana yola dönüştü. Bu durum son bulsun istiyoruz.

Keyfi işten çıkarma, alma durumları da ortadan kaldırmamız lazım. Aynı işi yapanlar arasında ayrım ortadan kalksın. Temel derdimiz bu.

Sözleşmeliden kamuya geçmen istemeyenler kalsın fakat isteyenler de kamuya geçsin.

KAMUYA GEÇİŞ KİMLERİ KAPSIYOR?

Kamuda kadroya geçişte 3+1 sistemine döndük. 550 bin kişiyi kapsayan bir kitleden söz ediyoruz. Ekim ayı içerisinde genel memnuniyeti oluşturacak bir çözüm bulacağız. Bu tartışmayı bitirmek ve kamuyu bir bütün olarak görmek lazım.

Yorumlar (6)
Sağlıkçı 2 ay önce
Döner sermayeden maaş alan sağlıkçılarında maaşını genel bütçeye aktarmaları gerekir
Yhs 2 ay önce
Yhs kadro bekliyor sesiniz çıkmıyor işiniz gücünüz ayar vermek sandıkta bizde gereğini yapacağız alayınızı göndereceğiz
İrfan KARAGÖL 2 ay önce
Bundan tam 10 yıl önce, Özellikle kamu ve kurum personeli dışından, bir yerlere yakın olan eş dost fırıncı kahveci simitçi gazozcuyu, sınavsız , kuralsız ve kritersiz olarak liyakat dışı, Sözleşmeli olarak atanmasına vesile olan sendikalara sesleniyorum. Sözleşmeli yapılacak idarecilere yer açmak için icad edilen ve şu an mülga olan 663 sayılı KHK ile bir gece ansızın bir görevlerinden ve kadrolarından alınan araştırmacıların hakları teslim edilmeli iade-i itibar yapılarak kadroları tekrar geri verilmelidir. Asıl iş barışını bozan bu ve benzeri tutumların Sendikalara desteklenmesidir. Demagoji gereksizdir. Artık an hak teslim etme ve yapılan yanlışlar ile yüzleşme anıdır. [08:28, 06.10.2022] irfan Aydın KARAGÖL: Nepotizm doğru değildir. Ancak sendikalar nepotizme çanak tutmuştur
Timsah gözyaşları bırakılmalı ve gerçekten bir şeyler yapılmalıdır.
O dönem de atanan kamu dışı Sözleşmeli idarecilere de kadro verilmesini asla aklınızdan bile geçirmeyin. Eğer bu aklınızdan geçiyorsa adaletten haktan hukuktan falan bahsetmeyin.
Misafir 2 ay önce
DSS merkkezi bütçeye geçmeli.
Sgk 2 ay önce
Sağlığın içine ettiniz çalışmaya deyil devleti soymaya gelmişler
Sg 1 ay önce
Sana kaldı Ali bu işler