Hakem Heyeti Kararları Vicdan Yoksunu!

Memur-Sen Bursa İl Temsilcisi ve Sağlık-Sen Şube Başkanı Gökhan Yünkül, Dolaylı olarak toplam 20 milyon vatandaşımızı ilgilendiren 5. dönem toplu sözleşme görüşmeleri ve sonucunda Hakem Kurulunun verdiği kararları değerlendirdi.

Sendika 12.09.2019, 10:41
Hakem Heyeti Kararları Vicdan Yoksunu!

Kamu işveren heyetinin toplu sözleşme görüşmelerinde takındığı tavır itibariyle memurların sorunlarına kulak asmadıkları gibi, toplu sözleşme görüşmeleri sonucunda ortak karara bağlanan konuların bile hükümet tarafından hakem heyetine ulaştırılmadığını aktaran Sağlık-Sen Şube Başkanı Gökhan Yünkül, masada yok sayıldık, verdikleri karar ile hakem heyeti vicdan yoksunu kararlara imza atmıştır dedi.

TIKLAYIN

Hakem Heyeti, 2020 için %4+4, 2021 için ise %3+3 zam kararıyla Kamu İşveren Kurulunun 18 Ağustos'ta memurlara önerdiği zam oranını aynen karara bağlamasını eleştiren Yünkül, toplu sözleşme yasasında bir çok eksiklik olduğunu, yasanın acilen düzeltilmesi gerektiğini aktararak, grev hakkının olmaması sendika olarak bizim büyük problem derken, 5. dönem toplu sözleşme görüşmeleri sonucunda gördük ki Kamu işveren Heyetinin isteğine göre süreç sonlanacak. Adalet olmayan bir zeminde yapılacak olan toplu sözleşme pazarlıkları sürdürülebilir olmadığı gibi önümüzdeki dönemlerde karşımıza daha büyük problemler çıkaracak dedi.

MASADA NİYE OTURUYORUZ?

Yetkili sendika olarak talep ettiğimiz bütün düzenlemeler hakkaniyet ve adalet esasına dayanıyordu diyen Yünkül, toplu sözleşme görüşmeleri sürecinde gördük ki hükümet heyeti ortak paydada buluşmamak için elinden geleni yaptı, bizim isteklerimiz olacak tarzında bir yaklaşım sergileyerek, memur tarafı olarak bizim bu masada oturmamızın ne anlamı var? neyin pazarlığını yapıyoruz sorularını sordurarak, takındıkları tavır neticesinde masayı terketmemize sebep oldular dedi.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
-7
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?