Fahrettin Koca: Daha adaletli bir ek ödeme sistemi çalışması gündemimizde!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sağlık-Sen Başkanları Kurulu Toplantısı'na online bağlanarak katılımcılara hitap ederken "Personelin aldığı ek ücretlerde hakkaniyet eksikliğinin farkındayız. Daha adaletli bir ek ödeme sisteminin getirilmesi adına köklü bir revizyon çalışması gündemimizde." dedi.

Sendika 18.03.2021, 08:51 18.03.2021, 15:36 Güler Sağlam
Fahrettin Koca: Daha adaletli bir ek ödeme sistemi çalışması gündemimizde!

Fahrettin Koca konuşmasına "Nöbet ücretlerinin düşüklüğü ve farklı yorumlanabilen mevzuat nedeniyle yapılan farklı ödemeler konusunun da farkındayız.Bu hususta yapılacak düzenlemelerde tarafların desteğine de ihtiyacımız var." dedi.

Koca konuşmasına "Personel sayısının artırılması ve yurt içinde adil dağılımın temini için elimizden gelen gayreti göstermekteyiz. Geçmişte çeşitli istihdam modelleriyle bu açık kapatılmaya çalışılmıştır. Ancak istihdam yöntemlerinin farklılığı aynı yerde yan yana çalışan personeller arasında özlük hakları açısından farklılıklara sebep olmuştur. Bu farklılıkları zaman içerisinde ortadan kaldıracak yasal düzenlemeler konusunda yüce meclisimizden beklentilerimiz var."" açıklamasıyla devam etti.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sağlık çalışanlarının aldığı ek ücretlerde hakkaniyet eksikliğinin farkında olduklarını belirterek, "Daha adaletli bir ek ödeme sisteminin getirilmesi adına köklü bir revizyon çalışması gündemimizde." dedi.

Bakan Koca, Sağlık-Sen 6. Dönem 6. Başkanlar Kurulu Toplantısı'na çevrim içi katıldı.

Sendikadan yapılan yazılı açıklamaya göre, Sağlık-Sen Genel Yönetim Kurulu üyelerinin yanı sıra 96 şube başkanından oluşan Başkanlar Kurulu'na hitap eden Bakan Koca, sağlık çalışanlarının görevlerine büyük bir kutsiyet atfedildiğini belirtti.

Sağlık çalışanlarının, her yerde sadece kendi vatandaşlarına değil, ihtiyaç zamanında insanlığa sağlık dağıtmak üzere gözünü budaktan esirgemeyen bir fedakarlığa sahip olduğunu vurgulayan Koca, şöyle konuştu:

"Dünyanın dört bir yanındaki afetlerde Türk bayrağını göğsünde taşıyan kahraman sağlık personelimizi en ön saflarda görmek artık rutinimiz oldu. Komşu ülkelerimizde yaşanan istikrarsızlıkları fırsat bilip, oralarda varlık nedenleri bizce malum ülkelerin aksine, Türk insanı, oralara hep elini uzatmıştır. Bu hususta da sağlık çalışanlarımız üzerine düşeni hep yapmıştır."

Salgın sürecinde sağlık çalışanlarının her gününün başka bir zorlukla geçtiğine işaret eden Koca, sağlık çalışanlarının, hayat vermek adına kendi hayatlarını feda ettiğinin altını çizdi.

Bakan Koca, sözlerine şöyle devam etti:

"Sağlık çalışanları, polikliniklerde, acil servislerde, yoğun bakımlarda saatlerce maske, tulum, gözlük giyerek ve en insani ihtiyaçlarını geciktirerek ter akıtmaktadır. Tüm koruyucu tedbirlere rağmen pandemiden etkilenenler yine sağlık çalışanlarımız oldu. Bu dönemde çok sayıda personelimizi kaybettik. Ebediyete uğurladığımız meslektaşlarımızın acılarını yaşamayı ve iyileşerek aramıza katılan arkadaşlarımızın mücadelemize yeniden destek vermesinin tesellisiyle işlerimize hiç aksatmadan devam ettik.

Virüsle savaşma adına hakimiyeti elde tutmanın gayreti içinde olduk. Tek bir boşluk bırakmadan, evdeki hastanın takibinden yoğun bakımdaki en ağır hastanın takibine kadar her aşamada sağlık çalışanlarının fedakarlığını ve adanmışlığını görmek mümkün. Bizim için zaten bilinen bu tavrı, pandemi sürecinde de tüm vatandaşlarımız yaşayarak görmüş oldu."

TIKLAYIN

- "Ek ücretlerde hakkaniyetsizliğin farkındayız"

Koca, sağlık çalışanlarının özlük haklarına ilişkin de şu değerlendirmelerde bulundu:

"Sağlık çalışanlarımızın özlük haklarının gönlümüzden geçen karşılığını veremediğimizi burada tekrar ifade etmek isterim. Ancak ülkemizin mevcut mali imkanları dahilinde en iyiyi vermeye gayret ediyoruz. Ayrıca personelin aldığı ek ücretlerde hakkaniyet eksikliğinin de farkındayız. Daha adaletli bir ek ödeme sisteminin getirilmesi adına köklü bir revizyon çalışması gündemimizde. Nöbet ücretlerinin düşüklüğü ve farklı yorumlanabilen mevzuat nedeniyle yapılan farklı ödemeler konusunun da farkındayız. Bu hususta yapılacak düzenlemelerde tarafların desteğine de ihtiyacımız var."

Sağlık çalışanlarının yükünün giderek arttığını belirten Bakan Koca, personel sayısının artırılması ve yurt içinde adil dağılımın temini için ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini bildirdi.

Koca, geçmişte çeşitli istihdam modelleriyle bu açığın kapatılmaya çalışıldığına dikkati çekerek, "Ancak istihdam yöntemlerinin farklılığı aynı yerde yan yana çalışan personeller arasında özlük hakları açısından da farklılıklara sebep olmuştur. Bu farklılıkları zaman içerisinde ortadan kaldıracak yasal düzenlemeler konusunda yüce Meclisimizden beklentilerimiz var." açıklamasında bulundu.

Sağlık çalışanlarının sorunlarının farkında olduklarını aktaran Koca, sorunların çözümü için yoğun bir çalışma içerisinde olduklarını vurguladı.

Bakan Koca, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Çalışanların haklarının iyileştirilmesi konusunda kararlılık mevcuttur. Ancak yaşanan pandemi ve bunun getirdiği ekonomik dalgalanma birçok hedefi geciktirmiştir. Neticede Meclisimiz, Kabinemiz, bürokrasimiz, çalışanlarımız ve çalışanlarımızın sözcüsü olan sendikalarımız ile iş birliği içinde taleplerimizin rahat karşılandığı günlere yakında kavuşacağımıza inanıyorum. Bu anlamda sağlık çalışanlarımızın sesini ses birliği haline getirip, önümüzdeki dönemde çözüm getirme noktasında bir sinerji oluşturarak, yoğun bir çalışma içerisinde olacağımızdan emin olabilirsiniz.

Pandemi sürecinde neler yaptığımızı, sağlık çalışanlarının neleri başardığını sadece ülkemiz değil tüm dünya görmüş oldu. Her türlü fedakarlığı gösteren sağlık çalışanlarımızın çok şeyi hak ettiğine inanıyorum. Burada ses birliği halinde sorunları çözeceğimize inanıyorum. Sorunlarınızın farkında olduğumuzun bilinmesini istiyorum."

Başkanlar Kurulu vesilesiyle, Sağlık-Sen teşkilatına hitap etmekten memnuniyet duyduğunu kaydeden Koca, çalışmaların başarı ve hayırlar getirmesi temennisinde bulundu.

- "Bizim mücadelemiz emeğin ve alın terinin mücadelesi"

Sendika Genel Başkanı Semih Durmuş da sağlık çalışanlarının ücret adaletsizliğinden sözleşmeli istihdam türüne kadar birçok sorunu bulunduğunu söyledi.

"Bizim mücadelemiz emeğin ve alın terinin mücadelesi." diyen Durmuş, artık kronik hale gelen sorunların çözümü için ivedilikle adım atılmasını istedi.

"

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (50)
Dt 4 hafta önce
Olmayan birşeyi hakkaniyetle nasıl dağıtacaksınız
kamil 3 hafta önce
İnanın bana,adaletli bir ek ödeme sistemi,hiç bir zaman uygulamaya geçmeyecektir. asla böyle bir söyleme kanmayınız. seçim ağzı söylemlerine de kanmayınız. bu konuda hiç bir çalışmada yoktur!!!!!!
Aaa 3 hafta önce
Yöneticiler çok mağdur oldu bu pandemi döneminde, bence öncelikle onların dönerlerinin artırıması lazım..
Hemsireler sağlık memurları 4 hafta önce
Döner sermayeniz de sabit ödemeniz de sizlerin olsun sayın bakan bir sağlıkci olarak bizler de bir polis memuru masası 7000 TL tek kalemde maaş istiyoruz.yok bu ay para varmı ne kadar fatura kesilmiş izine gidince kesilen döner istemiyoruz
Hemsire 3 hafta önce
Bir hemşire aldığı sorumluluk ve yaptığı iş ve stres açısından hastanede çalışan temizlik personelinden bile daha az ücret almaktadir.Bunu herkes girmekte ve bilmektedir.
Saglıksen'den Kurtulan ÇST 4 hafta önce
Daha adaletli ek ödeme sistemini açıklıyorum;
Doktorların maaşlarına en az 2000 tl.zam
Sağlık personeli için 15 saniye sürecek alkış
Genel idare personeli arkadaşlarımız için "ne kadar teşekkür etsek azdır" cümlesi
Teknik hizmetler ve yardımcı hizmetler sınıfındaki arkadaşlar için "hakkınız ödenmez " cümlesi
Hemsireler sağlık memurları 4 hafta önce
2 sene önce de aynısı söylüyorsunuz ne kadar zor ki gelen hiç bir bakan bir yönetmenliği halledeme di oradaki bürokrat lar ne iş yapıyor yahu
Ahmet 4 hafta önce
kesin çözersiniz bu sorunu !
Ceyda 4 hafta önce
Kimse umutlanmasın doktorlar için söylüyordur. Çünkü akıllarına ilk onlar geliyor
İbrahim Özkan 4 hafta önce
Yüce meclis yerine üyesi oldoğum parti demeliydiniz sayın bakan iyi Parti ve CHP li vekillerin meclise verdiği önergeler dikkate bile alınmadı.
TA 4 hafta önce
Kime doktorlara mı ?? Yine Öyle olsa gerek...
Osman 4 hafta önce
Ek ödeme saçmalığını kaldırıp, doktor hemşireye sağlık memuru vs çalışanları ne kadar hak ediyorsa o kadar maaş vermeniz gerektiğinin farkında olmalısınız. Performansın çalışanları birbirine düşürmek ve doktorları yarıştırmak dışında bir amacı yok. Ama yapmayacaksınız, yapamayacaksınız. Aşırı işyükünün en az ücret ödemesi ile sadece bu şekilde olacağını biliyorsunuz. Ne bu sendikaya ne de bakanlığa güvenmiyorum...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
4
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?