PERSONEL SAĞLIĞIN Whatsapp Haber Kanalı İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

EYT Sonrası Sürekli İşçilerin Zorunlu Emekliliğinden Yetkili Sendikada Tedirgin!

Sendikaların da büyük oranda desteklediği emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili düzenlemenin ardından 696 sayılı KHK ile sürekli işçi kadrosunda istihdam edilen kamu işçilerinin zorunlu emekliliği ile ilgili soru işaretleri devam ediyor.

Sendika 03.11.2022, 19:55 Cansu Polat
EYT Sonrası Sürekli İşçilerin Zorunlu Emekliliğinden Yetkili Sendikada Tedirgin!

Sağlık Bakanlığında yetkili sendika olan Öz Sağlık İş Sendikası Genel Başkanı Devlet Sert, emeklilikte yaşa takılanlarınla ilgili düzenlemenin çıkmasının ardından kadroya geçirilen işçilerin zorunlu emekli edilmeleri konusunda endişe taşıdıklarını kaydetti.

Çalışma Bakanlığının EYT konusunda yılsonuna kadar çalışmalarını tamamlayacağımı belirten Öz Sağlık İş Sendikası Genel Başkanı Devlet Sert, düzenlemeye sendika olarak destek verdiklerini ama diğer taraftan da birileri mutlu olurken 696 sayılı KHK ile kadroya geçen işçilerin zorunlu emekli edilmeleri konusunda endişe taşıdıklarını vurguladı.

Sağlık Bakanlığında da yaklaşık 180.000 sürekli işçiyi ilgilendiren zorunlu emeklilikle ilgili konuşan Öz Sağlık İş Sendikası Genel Başkanı Devlet Sert, İş Kur üzerinden giren işçilerin böyle bir kaybının söz konusu olmadığını, 696 KHK ikapsamında olan işçilerin ise direk emekliliğe sevk edildiğini hatırlattı.

Sert, şunları kaydetti: “Çalışanımızın en verimli olduğu ve en genç olduğu çağda tecrübeli olduğu alanda arkadaşlarımızın emekliliğe sevk edilmesini de şiddetle karşı çıkıyoruz. Bu çifte standarda dur demenin vakti geldi. İnşallah bir tarafta EYT'de mutluluk yaşanırken diğer tarafta zorunlu emeklilikte huzur olmaz. Bunun çözümü Öz Sağlık-İş Sendikamıza ve HAK-İŞ'imize düşecektir. Bu konuda da gerekli çalışmayı yapıyoruz."

Yorumlar (24)
4d işçi taşerondan geçen 1 ay önce
İnşAllah sendika bu zorunlu emekli olmayı ortadan kaldırırlar yoksa işkurdan giren ayrı taşerondan geçen ayrı aynı iş aynı kurum çifte standart iş barışına aykırı düzelir inşAllah
paramedik işçi 1 ay önce
öyle bedevan iş sahibi ol. sonra zorunlu emeklilik olmasın diye çırpın. yok öyle hem kimseden habersiz bir sabah işe başla sonra zorunlu emeklilik olmasın. biz diploma şartı, kpss puanı, uygulamalı mülakattan geçerek işçi olduk. memur gibi alındık amak alnımızın teri ile işe girdik işçi oldu. sizin gibi armut piş ağzıma düş olmadı yani. emek vereceksin önce sonra hak iddia edeceksin.
4d işçi taşerondan geçen 1 ay önce
Bizim günahımız herhalde taşerondan geçmek kadroya
bjk 1 ay önce
o zaman bizde ikramiye tediye tavan dan tazminat %35gece fark ı daha bir çok sosyal halk bizler de istiyoruz
4d işçi taşerondan geçen 1 ay önce
Bjk senin yazdığınla benim yazdığımîn ne alakasıvar
Maraşlı 1 ay önce
Bizde oy vermeyiz o kadar
Misafir 1 ay önce
Bu hükumet hakkımızı vermiyo eyt çıkartırsın diye 20 yıldır baskı yapıyoruz hükumet bu sorunu Bi sürü zahmetle zararla cikartiyo şimdide hükumet bizi zorunlu emekli ediyo diye yaygara çıkarıp emekliliği istemiyoruz diye sendikalara yazılar yaziliyo AKP hakkımızı vermiyo diyoruz
Valencia fenerbahçe 1 ay önce
15 sene asgari ücret aldılar.2 sene biraz ücret yükselince nasılda kendi ceplerinden çıkıyormuş gibi garibanın aldığı bir kaç kuruşu laf ediyorlar.Allah kıskandığın para kadar senin paradan çıkarır inşAllah.
Www 1 ay önce
Olsun acliktanmi olecez elimiz kolumuz tutuyor cok sukur bakariz bi caresine
Taşeron 3 hafta önce
Parametik işçi olarak yazan arkadaş bizler kamuya ilk giren taşeronlariz bizler ne eziyetler çektik senin haberin yok galiba taserondayken maasimizi birbucuk iki ay sonra alırdık oda asgarî ücret yol yemek sosyal hak yok sadece SSK ve asgarî ücret fazla çalışırdık resmi ve dini bayramlarda çalıştırılır ama mesai vermezlerdi banka promosyonu yok taşeron patronu seni çalıştırdı parayiy kamudan alırdı almadım deyip parayı alır repo yapardı sana geçen ay çalıştığın parayı 15 veya 30 gün sonra verirdi senin gibi bu konuyu bilmeyen arkadaşlar var bazıları gelirdi çalışmak için bakardı hiçbir sosyal hak yok işten hemen çıkardı biz yılmadık tam 22 yıla geldi çünkü evimize ekmek götüre bilmek için herşeye razı olduk bizler çok eziyetini çektik daha yeni kadro aldık bizim hakkımız değil mi iyi yaşamak
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın