Ekrem Özdemir: Tıp Bayramını Zehir Etmeyin, Sağlık Çalışanları da İnsan!

Sağlık Bakanlığının yıllık izinlerin iptaliyle ilgili uygulamasını eleştiren Sağlık Sen İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Ekrem Özdemir, "İlk cumhurbaşkanlığı genelgesine istineden bakanlık şu sebeplerden dolayı izinleri iptal edemem deseydi sorun yoktu. Ama bizzat sağlık bakanı imzalı yazıdan sonra, biz yanlış yapmışız deyip, genel müdür imzalı genelge ile izinler iptal demesini anlayabilen kimse yoktur sanırım." dedi.

Sendika 14.03.2020, 22:56 Güler Sağlam
Ekrem Özdemir: Tıp Bayramını Zehir Etmeyin, Sağlık Çalışanları da İnsan!

Özdemir açıklamasında;

Süt iznindekilerin, kronik hastaların, 60 yaş üstü çalışanların, hamile olanların sisteme ne katkısı olacak anlamış değilim. 
Meb’de öğretmenleri izinli sayıp üstüne birde çalışmadığı halde 15 saat ek ders ücretini ödenecektir deyip izin vermesi, bakanlıkların personeline verdiği değeri göstermektedir. 
Sağlık bakanlığı ise ortada 5 corana hastası olması ve bir olağan dışı bir durum olmamasına rağmen verilen izinleri, 23.32 de genel müdür imzalı bir yazıyla iptal etmesine bir anlam veremedik. 
Sağlık çalışanları herkesin olay yerinden kaçtığı ortamlarda bile hayatını riske atan yüzlerce riske rağmen hayat kurtarmaktadır. 
Siz bayram yaparken onlar nöbet tutuyorlar, Tuttukları nöbetlerin parasını vermeyelim diye uğraşan idarecilerle karşı karşıya gelmektedirler. Fiziksel kimyasal ve psikososyal tabanlı risklerle her an karşı karşıyalar. 
Deprem, sel ve olağan dışı durumlarda çocuklarını evde bırakarak, yardıma ihtiyacı olan insanlara koşuyorlar. 

Cansiperhane ve bu kadar özverili çalışan bir mesleğin fertleri olarak Sağlık Bakanlığının tutumunu anlamak mümkün değildir. 

TIKLAYIN

Kreşlerin ve okulların kapalı olması sebebiyle Karı, koca çalışan sağlık personelinin çocuklarını hastaneye mi getirecek. Korana virüs sebebiyle hastanelerin en tehdit edici birimler olmasına rağmen, çocuklarımız hastane servislerde mi oynayacak. 

Sağlık bakanlığına acil çağrımız yapboz tahtasına dönülen kararlar neticesinde bu hatasından dönülerek diğer kamu kurumlarına verilen izinler gibi, sağlıktada mağduriyet yaşayanlara 12 gün idari izin verilmesidir. 

Bakanlığa şunu da söyleyebiliriz. Spesifik gruptakilere idari izinler verilsin hemde performansı kesilmesin, 12 günlük süre içerisinde Corana virüs de bir artış olursa, veya beklenmedik bir durum gelişirse yeni bir genelge ile tüm izinlerin iptali neticesinde, değer verilmeyen bu sağlık çalışanları işini gücünü, evladını, karnındaki çocuğunu düşünmeden iznini kesip, yaşatma idealiyle sistemdeki yerini hiç terettüd etmeden alacaktır. 

Sağlık çalışanları da çok şey değil sadece insan yerine konulmak isteniyor. 

Ekrem Özdemir
Sağlık Sen İzmir 2 Nolu Şube Başkanı

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (8)
Sağlıkçılar 11 ay önce
Hükümetin ,sağlık Bakanlığı'nın sağlık personeli ne 17 yıldır düşmanlığı ni anlamış değiliz hükümetin bunca oy almasının başında sağlıktaki başarı sağlıktaki dönüşümdur yoksa yeni yapılan hastaneler binalar değil içindeki calisanlardir.butun toplumsal olaylarda depremde selde cigda savaşta Suriye'de sınırlarda salgın hastalıklar da vb vb tim olaylarda sağlık çalışanlarının muntazamca fedakârca çalışması varken bunca çaba çalışmanin gözden gelinmesi değerinin bilinmemesi birde siddetin giderek artması sağlık çalışanları ni uzmekte hükümete düşman üretmektedir .bu nasıl bir haksızlıktır ki sağlık çalışanları arasında hamile olanlar engelli olanlara izin bile verilmiyor bunu biri açıklasın
saglıkçılar 11 ay önce
bakanlık hamilelerden engellilerden ne bekliyor ki izinlerini iptal ediyor hangi akılla alınmış bir karar bu anlamış değiliz .
diğer kurumlarda çalışan herkese izin varken 60 yaş üzerindekiler bile izinli sayılırken sağlık çalışanlarına bu zülüm bu haksızlık nedendir.engellilerle hamilelerle uğraşmakta neyin nesidir.
saglıkçılar 11 ay önce
Allah sizlerin belasını versin hemiii
öğretmen 11 ay önce
Bir öğretmen olarak hemsire olan erkek hemşire sağlıkmemuru teknisyeni olan eşime kaç defa dedim yalvardım bu puanla değil öğretmenlik istediğin üniversitesi de istediğin bölümü seçersin ama gitti ben sağlıkçı olacam dedi oldu ben gel öğretmen ol dedim yaz tatili ,kış tatili ,kar tatili ,resmi tatiller bayramlar 15 tatil ,ara tatiller yani hep tatil hep tatil hem haftada 40 saat değil 15 saat çalışırsın nöbetin olmaz haftasonu gece Bayram hep evde olursun dedim dinlemedi şimdi salgınlar la,depremlerle sınırda görevlerler uğraşıyor izin yok çocuklara hep ben bakıyorum. ayda en az 7 nöbete gidiyor izin zamanları 11 oluyor yaz tatilinde hiç bir yere gidemiyoruz,bak diyorum salgında dolayı idari izinli olduğumuz halde yattigim yerden desek yalan olmaz maaşı, ek dersi alıyorum ,kurs parası ,sınav paralarıda cabası gün geliyor 2 derse giriyor evime gidiyorum türkiyede en az saat çalışıp en çok para kazanıyoruz dedim ama sağlıkçı oldu hastanın altını temizliyor banyosunu yaptırıyor tedavilerini enfeksiyonu ile bulaşıcı hastalığı ile uğraşıyor yapıyor birde üstüne dayak şiddet görüyor kaç defa dedim istifa et bu meslekler yapılmaz diye ama etmedi ilerde bosanmazsak iyidir bu kadar çalışmaya da aldığı maaş 4600 tl çok düşük değil mi bir bekçi bile 5000tl bir zabıta bile 5900 tl bir polis 6500 tl biz öğretmenler 6400 tl alıyorken eşim bu kadar düşük maaş alıyor Allah akıl fikir versin bu meslek bu kadar maaşa yapılır mı söylermisiniz inşAllah nöbetsiz düzmasa başı bir kuruma geçiş yapacak bu işten hastaneden kurtulacak bizde ailece rahatlacağız çok şükür
Rezalet 11 ay önce
Sağlıkçılar için sözün bittiği yer..
laborant 11 ay önce
sayenizde insanlığımız mı kaldı gardaş..
Huseyin Ayhan 11 ay önce
Editörler:benim yorumlarını yayInlamak için talimat mi aldınız?
Nil 11 ay önce
Sağlık bakanlığı engellileri çalıştırarak bu riski neden aliyor
-1°
kapalı
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?