PERSONEL SAĞLIĞIN Whatsapp Haber Kanalı İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Ek Ödeme Yönetmeliği İçin Çarpıcı Tespitler

Sağlık Bakanlığı tarafından çıkarılan döner sermaye yönetmeliğinin kimseyi memnun etmeyen ve geleceğe dair güvence oluşturmayan değişiklikler barındırdığı, içeriğindeki yöntemlerle sağlık çalışanlarının ücretlerinin üzerinde oynamaya devam edildiği ortaya konuldu.

Sendika 18.08.2022, 15:33 18.08.2022, 15:45 Cansu Polat
Ek Ödeme Yönetmeliği İçin Çarpıcı Tespitler

Ek Ödeme Yöentmeliğinin anti demokratik bir yöntemle hazırlandığını açıklayan SES Sendikası sağlık çalışanlarının emeklerinin birkaç bürokratın insiyatifine teslim edildiğini belirtti.

Yayınlanan ek ödeme yönetmeliği ile ilgili göze çarpan ilk tespitler:

TEŞVİK kavramı ile ne ifade edilmektedir?

Teşvik edilecek olan ağır ve tehlikeli işler kapsamında olan sağlık hizmetlerini yürüten emekçileri daha fazla angarya çalıştırma ve kölelik koşulları mıdır? Performansın rekabeti ve angarya çalışmayı beraberinde getirdiğini bugüne kadar yeterince deneyimledik. TEŞVİK denilen kavramla bu daha da pekiştirilecektir. Aynı zamanda torpilin, kayırmanın önünü açacaktır.

Yönetmelikte herhangi bir disiplin soruşturmasında uyarı, kınama, kademe durdurma, aylıktan kesme gibi ceza alanların ek ödemelerinin kesileceği yazılmaktadır. Zaten 657 sayılı Kanuna göre ceza alan birinin 2. kez cezalandırılması anlamına gelmektedir. Daha önce de benzer şekilde yönetmeliklere giren bu madde yargı kararları ile çıkartılmıştı. Kanunen yasak olan ikili cezalandırma bu yönetmelikte yeniden neden yer almıştır?

Bugün kamuda çalışan tüm memurlar yıllık izinlerini kullanırken ücretlerinde herhangi bir kesinti yapılmamaktadır. Bu yönetmelikte ayda 5 gün, yılda toplamda 12 günden fazla izin kullanıldığında ilgili aylara ait ek ödemeler kesilmektedir. Sağlık emekçilerinin temel ücretleri düşük olduğu için ücretlerini biraz yükseltmek adına daha fazla nöbet tutarak, öncelikli servislerde çalışmak için torpil arayışına girmektedirler. Bu madde ile birlikte ek ödemeleri kesilmesin diye anayasal ve insani olan dinlenme hakkından emekçiler feragat edecektir. Bu madde bile yönetmeliğin ne kadar gayriinsani hazırlandığının kanıtıdır. Bu da yetmezmiş gibi mesai dışı çalışma uygulamasının TEŞVİK edilmesi ile adeta sağlık emekçilerinin sağlığı ile oynanmaktadır.

Bu yönetmelikte ASM’ler, üniversite hastaneleri ve diğer kurumlarda çalışan sağlık emekçileri içinde bir düzenleme yoktur. YÖK tarafından yeni yönetmelik yayınlanmaz ise eski yönetmelik üzerinden ödemelere devam edilecektir. Buda kısmi de olsa yaşanan bazı ücret artışlarından yararlanmama anlamına gelmektedir.

Bu yönetmelikte teknik, idari ve yardımcı hizmetler sınıfında çalışanların gelirlerinin yüzde 2-3 ü kadar ek ödeme alması sağlanmaktadır. Bu kadar ballandıra ballandıra beklenti yaratıldıktan sonra ortaya çıkan sonuca baktığımızda tek kelime ile “lütuf ve sadakadır” diyoruz. Yine hemşire ve SHS sınıfı için ek ödemenin gelirlerine oranı en fazla yüzde 6-7 lik bir artış olacaktır. Hekimler açısından da performans almayanlar için kısmi bir artış olsa da, performans alanlar için gözle görülür bir değişiklik yaratmayacaktır. Hekimlerin de gelirlerindeki artışın ürettikleri hizmetin miktarına bağlanmış olması temel insani ücretlendirme politikasına da aykırıdır. Elbette sendika olarak başta da söylediğimiz gibi bizler her türlü performans, ek ödeme ve TEŞVİK uygulamalarına karşıyız.

Sayın Bakan, her ayın 15’inde yönetmeliğin teknik dilinin güncel hayata tercüme edileceğini ifade etmiştir. Bizim anladığımız yönetmelik denen bu düzenlemenin özel hastane patronlarının aklıyla yapıldığıdır. Yalnız bilinmesini isteriz ki biz bu kölelik düzenine teslim olmayacağız.

Çalışırken ve emeklilikte insanca yaşamaya yetecek temel ücret talebimiz gerçekleşinceye kadar mücadeleye devam edeceğiz.

Yorumlar (20)
Metin 2 ay önce
Doktor bakanlığı yapmış yine yapacağını kaldırılmasını istiyoruz
112 Acil 2 ay önce
112 Acil'in bizzat sahada görev yapan personelini teşvik kapsamı dışında bırakmak zaten başlı başına yönetmeliğin fiyaskosudur. Sağlık bakanlığının vitrini zaten 112'dir. 112'yi 1. Basamak diye dışlamak garabettir.
Vitrinmis 2 ay önce
Vitrin derken ???????????? size bu gazı kim veriyor neyin kafasını yaşıyorsunuz bilmem ama kendinize gelmenizde haddinizi bilmenizde fayda var yoksa coookkk üzülürsünüz ????????
Ahmt 2 ay önce
Ya ne 112 Eğitim araştırma mı?
HEKİM 2 ay önce
UNUTALAN BİR KİTLE HEKİM GRUBU DA VAR
663 İLE ÇALIŞAN YÖNETİCİLER
ŞU AN İTİBARİ İLE AYLIK TOTAL DE EN AZ PARA KAZANAN OLDULAR
sağlık 2 ay önce
sağlık olsun diyeceğim ama 35-40 bin ortalama ile hâlâ neyin beklentisindeler onu anlamadım.
mk 2 ay önce
ilimde üç hastanede en çok puan yapanlar idareciler, 4924 olan yerde bıraktık geçtik ceza oldu. aynı maaşı alırken 10bin fark oldu uzman arkadaşlarla
Sağlıkta ırgat 2 ay önce
Ben sağlıkta 4cb li personelim istemediğimiz halde nöbet tutuyoruz kadrolu personel tutarsa 44 civarı biz tutarsak 27 civarı saatlik ücret alıyoruz iş aynı iş bu kadar ayrımcilik olmaz işe gelince 3 - 4 farklı iş sorumluluk TKY , Nöbetçi memur, vezne , hasta kabul her tür işi sorumluluğu verebilirsin ama iş paraya gelince anca hizmetli kadar alabilirsin vergiye gelince işçi gibi vergi kesilir hastanede en az maaşı alırsın sürekli işçiler bile ortalama 3000 TL takiyor kime ne anlatcan
Sağlık Çalışanı 2 ay önce
Evet sendikanın tespit ettiği en önemli başlıklardan birisi emeklilik te yaşam için çok ihtiyaç duyulacak olan tespit ve ücret iyileşrime talebini çok gerçekçi ve Adalet li bir talep olarak görüyoruz. Keşke bu hususta beyaz reform yapsalarda sevinsek umutlu olsak. Sizce bu iyileştirme olabilir mi?
VHKİ GİH MEMUR 2 ay önce
VHKİ NE OLACAK
Rs 2 ay önce
İzin de kesinti yasal verilen hakkın para kesinti ile korkutularak kullandirilmamasi için öne sürülmesi adil değil,.
Kamil 2 ay önce
Yönetmeliği eleştirmiştir. Çalışanlara gaz veriyor. Siz alinterimiz üzerinden siyaset yapıyorsunuz.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?