PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Durmuş: 'Yaptığımız Çalışmalarla Sağlıkta Şiddet Görünür Hale Geldi'

Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, yaptıkları çalışmalar neticesinde sağlıkta şiddeti görünür hale getirdiklerini söyledi

Sendika 27.03.2022, 20:04 29.03.2022, 07:26 Cansu Polat
Durmuş: 'Yaptığımız Çalışmalarla Sağlıkta Şiddet Görünür Hale Geldi'

Katılımcılara hitap eden Genel Başkan Semih Durmuş, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Sağlıkta şiddet ve malpraktise ilişkin düzenlemeleri içeren kanun teklifini değerlendiren Durmuş, TBMM'de yasalaşarak uygulamaya girecek olan bu düzenlemelerin sağlık çalışanları ve toplum adına önemli olduğunu kaydetti.

“Hazırladığımız Raporlar ve Yaptığımız Çalışmalarla Sağlıkta Şiddet Görünür Hale Geldi”

Sağlık-Sen olarak, şiddetle ilgili her ay düzenli raporlar yayınladıklarını hatırlatan Durmuş, bu raporlar ve yapıkları çalışmalar neticesinde sağlıkta şiddeti görünür hale getirdiklerini söyledi. Durmuş, “Sağlıkta şiddetin çözüme kavuşturulması noktasında siyasi iradenin almış olduğu kararı doğru ve yerinde bir karar olarak görüyoruz. Sağlık Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı’nın yaptığı çalışmalar neticesinde sağlıkta şiddetin katalog suçlar arasına girmesi çok önemli bir gelişme” diye konuştu.

Sağlıkta şiddetin katalog suç sayılmasıyla birlikte artık Türkiye’nin her yerinde aynı cezaların uygulanacağını belirten Durmuş, “Biz bunu bu yönüyle önemsemiş oluyoruz. Sağlıkta şiddeti ortadan kaldırmayacaksa bile azalması noktasında çok önemli bir adım. Çünkü sağlıkta şiddet sadece cezaların arttırılmasıyla çözülecek bir hadise değil. Toplumsal duyarlılığın da bu noktada devreye girmesi gerekiyor" ifadelerini kullandı.

“Sağlık Çalışanları Koruma Altına Alınacak”

Malpraktis nedeniyle de sağlık çalışanlarının yüksek miktarlarda tazminat ödemek zorunda kaldığını dile getiren Durmuş, bu durumun da vatandaşa sunulan sağlık hizmetlerini etkilediğini vurguladı.  Yeni düzenlemeyle Mesleki Sorumluluk Kurulu’nun kurulacağını hatırlatan Durmuş, sözlerine şöyle devam etti:

"Kurulacak olan kurulla beraber sağlık çalışanları önemli ölçüde koruma altına alınmış olacak. Sağlık hizmetlerinin de daha nitelikli sunulabilmesinin önünü açmış olacak. Önemli bir karar gerçekten. Bu sıkıntının çözüme kavuşturulmuş olması, en üst mertebede Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya irade koymuş olması çok önemli."

“3600 İçin Üçüncü Toplantı 10 Mayıs’ta“

3600 ek göstergenin emekli maaşlarını ve tazminatlarını doğrudan arttıracağını belirten Durmuş, çalışmaların tamamlanmasıyla 3600’ün hayata geçeceğini söyledi.

Durmuş, devamında şunları kaydetti:

“Yıllardır 3600 ek gösterge için mücadele ediyorduk. Bu toplu sözleşme ile kayıt altına alındı ve çalışmalar başladı. Çalışma Bakanlığı ve Memur-Sen arasında iki toplantı gerçekleştirildi. Üçüncü toplantı 10 Mayıs'ta gerçekleşecek. 3600 ek gösterge çıktığında emekli maaşları ve tazminatları doğrudan artacak. Bunun kapsamının geniş olması gerekiyor. Tüm kamu çalışanlarının emekli maaşları ve tazminatlarının kademeli olarak artmasını talep ediyoruz.”

Yorumlar (8)
Doktor 2 ay önce
Hadi oradan. 20 yıldır ne yaptınız. Doktor. Hemşire. Ebe. Att daha sayamadığım bütün çalışanların yerle bir olmasını sağladın. Hastanelerde mobbing ve zorlama ile üye yaptın insanları. Çıkmış birde şiddeti görünür yaptım diyor.
Sm 2 ay önce
Günahkar olduk çıktık sizin yüzünüzden
saglıkçı 2 ay önce
konuşma..sen hiç bir şey yapmadın zarardan başka
attci 2 ay önce
Görünür şeyler var ama o kesinlikle sizinn yaptığınız değil, sağlık personellerin birbirine sımsıkı sarılmasındandır.. Herseyi üzerinize alınmayın bence...
itibarınıkaybedensağlıkçı 2 ay önce
sus hala konuşuyor terbiyesiz herif insanda azıcık utanma olur ! Hakkımız haram zıkkım olsun sana ye bakalim sendikanin kaymagini ye ye de s.cama emi !
Neslihan 2 ay önce
Bugün bizim bu halde olmamızın sebebi en başta sizsiniz. Bizi boş verin, biz yaşamıyoruz idare ediyoruz ama çoluk çocuğumuzun hakkı burnunuzdan gelsin. İktidarı arkanıza almışsınız mobing ile memuru zorla üye yapan sizsiniz bu da şiddet değil mi?
dr 2 ay önce
göz yuman işbirlikçiler
sefalet 2 ay önce
bir de sağlık çalışanlarının sefaletini görünür hale getirseniz
24
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?