Durmuş: Ücret Adaletsizliği Sağlık Çalışanlarının En Büyük Sorunu

Döner sermaye sisteminin çarpıklığı yüzünden sağlık çalışanlarının tükenmişlik sendromu yaşadığına dikkat çeken Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, "Sistem, miadını doldurmuştur ve yeniden inşa edilmelidir. Verilen ücretler sağlık çalışanlarının emeğinin karşılığı değil. Ücret adaletsizliği sağlık çalışanlarının en büyük sorunu" dedi.

Sendika 01.10.2021, 10:49 01.10.2021, 11:23 Zeynep Elmalı
Durmuş: Ücret Adaletsizliği Sağlık Çalışanlarının En Büyük Sorunu

Batman temaslarının ardından Bitlis’e geçen Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş ve Genel Başkan Yardımcısı Yasin Barutcu, Bitlis Şubesi tarafından düzenlenen İl Divan Toplantısına katıldı. 

Toplantıda teşkilat mensuplarına hitap eden Genel Başkan Semih Durmuş, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Durmuş, toplu sözleşme öncesi sahanın nabzını tuttuklarını dile getirerek talepleri sahanın gerçeklerine göre hazırladıklarını söyledi.

Genel kazanımlar ve hizmet kolu kazanımlarıyla ilgili bilgi veren Durmuş, Sağlık-Sen’in yıllardır birçok kazanıma imza attığını söyledi.

“Döner sermaye sistemi ihtiyaçları karşılayamaz hale geldi”

Sağlık çalışanlarının sorunlarına da değinen Semih Durmuş, özellikle döner sermaye sisteminin üzerinde durdu. Döner sermaye gelirlerinin çalışanları mutlu etmediğini belirten Durmuş, “Bir zamanlar sistemin baş tacı olan, şimdilerde ise hepimizin baş belası olan döner sermaye sistemi daha çok çalışana, daha çok ücret verilmesi üzerine kurgulanmıştı. İlk yıllarda sihirli değnek rolü gören sistem ile daha çok çalışana daha çok ücret ödendi, bu sayede iş motivasyonu ve mesleki memnuniyet artırıldı. Bugün ise döner sermaye sistemi, ihtiyaçları karşılayamaz hale geldi ve herkesin ortak sorunu oldu” diye konuştu.

Sistemin çarpıklığı yüzünden sağlık çalışanlarının tükenmişlik sendromu yaşadığına dikkat çeken Durmuş, şu ifadeleri kullandı:

“Eğitimleri ve kadroları aynı olan, aynı hizmeti sunan, benzer yoğunluktaki farklı iki hastanede çalışanlar, bir birinden çok farklı ücret almakta. Bu durum, sağlık çalışanlarının iş barışını bozmakta, mesleki memnuniyetini olumsuz etkilemekte, devletin kurum ve kuruluşlarına olan güveni ise sarsmaktadır. Sistem, miadını doldurmuştur ve yeniden inşa edilmelidir. Verilen ücretler sağlık çalışanlarının emeğinin karşılığı değil. Ücret adaletsizliği sağlık çalışanlarının en büyük sorunu.”

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (14)
3 hafta önce
Sözleşme zamanı nerdeydiniz.
Katılıyorum 3 hafta önce
Sözleşme zamanı arkadaşlar 400 tl sendika aidat kazanımı aldılar personel istifa etmesin diye cunki masa basında memur satıldı...
CovidAcil 3 hafta önce
Bak şurdan s.git
.............. 3 hafta önce
ÜCRET ADALETSİZLİĞİNİN EN BÜYÜK SORUNU SİZLERSİNİZ.
!!!!!!!!!! 3 hafta önce
PARANIZA BEREKET DUASINI OKUYUN,BAKIN GÖRÜN PARANIZ DURDUĞU YERDE NASIL DA BIZLIYOR:)))))))))))))
sağlık personeli 3 hafta önce
bu döner sermaye konusunda sağlık bakanlığı neden inat ediyor anlamak mümkün değil
dr 3 hafta önce
sut ücretleri yükselmedikçe döner öyle düşük kalır ama operasyona giren doktorla normal hekimin katsayısını ve hekim dışı çalışanın kat sayısını eşitlerse bir nebze yükselir o zaman da ameliyat yapan da 2bin döner alır hemşire de tekniker de 2bin döner alır

kimse de ameliyat falan yapmaz
Kırmızı Değirmen 3 hafta önce
Abi şaka mısınız ? yoksa gerçek mi anlamadım.
bezmiş 3 hafta önce
hahaa her yerimizle gülüyoruz 2021 sağlıkçıların yılıydı bir tek kazanımınız yok be hani tek kalem maaş hani seyyan zamlar siz kensinize gereken zammı aldığnız ya şimdi konuşun bakalım koyun çok tabi hala istifa edmeyen. neymiş tayin yaptıracakmış neymiş çalıştığı yerden alırlarmış vs vs mobing var siz varsınız sonuç bu
İŞÇİ 3 hafta önce
Evet 2011 yılında 6111 torba yasayla belediyelirden geçen işcilerin maaşları arasında uçurum var biri 4500 tl alırken diğeri 7000 tl ikramiye yini yarısı emekli ikramiyesi yarısı ilerde emekli maaşı yarısı o işi yaparken diğeri yarım gün çalışmıyor her şeyi düzeltin ADALETLİ OLSUN HAKSIZLIKLAR BİTSİN
vhki 3 hafta önce
memur napsın ne tediye ne ikramiye ne seyyanen zam hiçbir şey yok
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
8
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?