Durmuş: Sağlık personeli 400 TL seyyanen zam aldı

Sağlık-Sen İstanbul Şubeleri il divan toplantısı öncesi 6'ncı Toplu İş Sözleşmesindeki kazanımlara yönelik açıklamalarda bulunan Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, "Sağlık çalışanları bu süreçte ek ödemelerinin yüzde 20 artırılmasıyla 400-450 lira seyyanen zam aldı. Bu gelişme hekim arkadaşlarımızda, maaşları düşecek mi endişesi yarattı ama bu doğru değil. Hekim arkadaşlarımızın aylık döner sermaye gelirlerinde azalma olmayacak" dedi.

Sendika 18.09.2021, 09:41 18.09.2021, 15:20 Zeynep Elmalı
Durmuş: Sağlık personeli 400 TL seyyanen zam aldı

Sağlık-Sen İstanbul Şubeleri, Genel Başkanı Semih Durmuş ve Genel Başkan Vekili Durali Bakinin katılımı ile il divan toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıda, 6. Dönem Toplu Sözleşme kazanımlarıyla ilgili bilgi verildi. Katılımcıların soruları yanıtlandı, gelecek dönem hedefleri masaya yatırıldı.

25 Ağustos 2021 tarihli Resmi Gazete'de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yayımlanan 2022 ve 2023 yıllarını kapsayan 6'ncı Dönem Toplu Sözleşme kapsamında, doktorların dışında kalan sağlık çalışanlarının hastanelerin döner sermayelerinden aldığı sabit ek ödeme payı yüzde 20 artırıldı.

2022 Ocak ayından itibaren ebe, hemşire, sağlık memuru, laborant, anestezi, radyoloji, tıbbi sekreter, tekniker, teknisyen, mühendis, VHKİ, hizmetli, şoför, memur, şef vb. genel idari hizmetler ve yardımcı hizmetler sınıfı çalışanlar ve Adli Tıp Kurumu çalışanları gibi sağlık çalışanlarının yaklaşık 400-420 lira zam alacağı düşünülüyor.

HEKİMLERİN CEBİNDEN PARA ÇIKMAYACAK

Doktorların maaşlarında azalma olacağı düşüncüsüyle endişeleri olduğunu söyleyerek konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Durmuş, sağlık personeline yapılan bu zammın, doktorların pay aldığı döner sermaye kaleminden değil, hastanenin 'diğer giderlerine' ayrılan bütçesinden yapılacağını aktardı.

Durmuş "Toplu sözleşme sürecinde elde edilmiş olan önemli bir kazanıma yönelik kamuoyunda yanlış algı vardı. Sağlık çalışanlarının ek ödemelerinin yüzde 20 artırılmasıyla hekim arkadaşlarımızın ücretlerinin ciddi manada düşüş olacağına dair endişeler oluştu. Bu doğru değil, hekimlerin cebinden para çıkmayacak. Sağlık çalışanlarının gelirinin artması için önemli bir toplu sözleşme kazanımı elde ettik. Sağlık çalışanları bu süreçte 400-450 lira seyyanen zam aldı. Bu zam oranı hekim arkadaşlarımızın aylık döner sermaye gelirlerinde azalmaya sebep olmayacak" diye konuştu.

SAĞLIK HİZMETLERİ BİR BÜTÜNDÜR

Sağlık hizmetlerini bir bütün olarak değerlendirdiklerini belirten Durmuş, "Hekim, hemşire ve sağlık çalışanları önemli bir hizmetin önemli paydaşlarını oluşturuyor. Sağlık hizmetleri bir bütündür. Bu bütünlüğün içerisinde mutlaka iş barışının, huzurunun sağlanması gerekiyor. Son süreçte sağlık çalışanlarının ekonomik gelirleri azalmıştır. Sağlık çalışanı arkadaşlarımızın almış olduğu döner sermeye gelirleri her yıl eriyor. Döner sermaye yönetmeliğinin içerisinde adaletsizlikleri barındırdığını düşünüyoruz. 2003 yılında çıkan bu yönetmelik, şimdi yenilenmesi ve sil baştan yapılması sağlık çalışanlarının gerçekten emeğinin karşılığı olan ücretleri alacak bir sistemin inşa edilmesi gerektiğini savunuyoruz" ifadelerini kullandı.

SAĞLIK ÇALIŞANLARINA YÖNELİK ŞİDDET KABUL EDİLEMEZ

Sağlıkta şiddetin önlenmesine yönelik de konuşan Durmuş, "Sağlık çalışanlarının ücretlerinin, ek ödemeyle yüzde 20 artırılmasını sağladık. Her bir sağlık çalışanın yüzünü güldürecek önemli bir kazanımdır. Bundan sonra da sağlık çalışanlarının ekonomik refah düzeyini artırabilmek için çalışmalarımıza aralıksız devam edeceğiz. Sağlıkta şiddetin bir an önce ortadan kaldırılmasını istiyoruz, kabul edilemez. İnsanlara sağlık hizmeti sunabilmek, vatandaşları hayata bağlayabilmek için her türlü riski göze alacaklar ama bunun karşılığında şiddetin hedefi olacaklar. Bu asla kabul edilemez. Toplumun bütün kesimleriyle sağlıkta şiddetin önüne geçmek için topyekün bir mücadelenin başlatılmasını arzu ediyoruz" dedi.

PROF. DR. AKÇAKAYA: PARANIN HEKİMLERDEN GİTMEYECEĞİNİ ANLADIK

Toplantıya katılan Hekim Hakları Platformu Başkanı Prof. Dr. Adem Akçakaya da "6ncı Toplu İş Sözleşmesinde ortaya çıkan bir sorundan dolayı toplantı gerçekleştirdik. Toplantıda toplu iş sözleşmesini yapan yetkili sendikamız Sağlık-Sen temsilcileriyle bir araya geldik. Toplu sözleşmedeki yüzde 20'lik zammın hekimlerden alınıp diğer sağlık çalışanlarına verileceği yönünde bir algı vardı. Bu algı hekim camiasında endişeye neden oldu. Bugün Sağlık-Sen Başkanı Semih Durmuş ile yaptığımız görüşmede böyle olmadığını, paranın hekimlerden gitmeyeceğini anladık. Bu bize yapılması gereken önemli bir hususu da hatırlattı. Döner sermaye yönetmeliğinin kesinlikle değişmesi gerekiyor. Çünkü sağlıkta dönüşümün başlangıcında çok etkili olan döner sermaye yönetmeliği şu anda adaletsiz bir sistem haline döndü. Bunu dönüştürüp yeni bir sistem kurmalıyız. Bu alanda ortak bir çalışma grubu oluşturmaya da karar verdik" diye konuştu.

PROF. DR GÖKÇAY: SORUNLARI ÇÖZECEK PLANLARI EN KISA SÜREDE HAYATA GEÇİRECEĞİZ

Toplantının önemine vurgu yapan Cumhuriyetçi Hekimler Birliği Başkanı Prof. Dr. İrfan Gökçay ise "Türkiye'nin sağlık iş kolunda ve sağlık hizmetlerinde cumhuriyetin bütün kamu kurumlarındaki 1 milyon sağlık çalışanının belli başlı problemlerini başta pandemi olmak üzere bu büyük kuvvettin başarılı sonuçlar almasının önündeki engellerin en kritik olanlarını analiz ettik. Bu analizimizin sonucunda önümüzdeki dönem bütün ana meselelere el koymayı, bu konuda hem sağlık çalışanlarının hem de Türk milletinin ortak sorunlarını çözecek en uygun planları en kısa sürede geliştirip herkesin önüne koyarak takipçisi olmaya karar verdik. Bugünkü toplantının en büyük kararı budur" ifadelerini kullandı.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (18)
Geliyor mu gelmekte olan 1 ay önce
Sende az utanma, ar olsa idi maliye tarafından ödenen maaşa zam yaptırırdın, hastane bütçesinden verilen sabit ek ödemeye değil dedi biri. Taşerona zam, ek ödemeye zam belli ki hastanelerin bütçesi çok açık versin istiyorlar. Belli ki bakın hastaneler çok zarar ediyor, bunlara yeni sistem getirelim hatta şehir hastanelerine devredelim, devletin cebinden para çıkmasın ayağı yapacaklar dedi başka biri. Hekim maaşlarını düşük tutuyorlar sebebi de dönüşüm değişim sırasında sözleşmede biraz daha iyi şartlarla hekimleri kandırmak olabilir. Sözleşme olunca birini ekstra çalıştırmak , poliklilinik, ameliyat dayamak kolaydır çünkü işten sebepsiz yere daha kolay atılma riski vardır. Hekimler yemeyin bu numaraları. Sizi çok çalıştıracaklar halktan da parayı sizin yerinize alacak bu muayenehane işini bitirdik diyen halktan taraf gibi görünen ama aslında halkı kandıran özel hastane sahibi, müteaahhit kafa siyaset zihniyeti diyor bir başka birileri
Bozkurt 1 ay önce
Matematik hesabı da yapamıyor musunuz? 1600 TL nin yüzde 20 si ne yapar? 320 TL . Nerde 400 -450 TL zam ? Aklımızla dalga mı geçiyorsunuz? Aradaki farkı sen mi vereceksin?
Seis 1 ay önce
Utanmaz ki ne utanmaz 20 dilimlik zam nerden kesilip nereye eklenecek tek karı doner alamayanlara olmayacakmı.
Hemsireler sağlık memurları 1 ay önce
Zevat ne diyorsun sen be bir hemşirenin maaşı 3700 TL sabit 1700 TL hepsi toplamda 5300 TL sabit emekliyi yansımıyor değil % 20 kaç yaparsan yap işe yaramaz sen toplu sözleşme görmemişsin Telekom işçileri bu yıl 850 TL seyyanen zam gelecek yıl 450 TL seyyanen zam diğer yıllar 6aylik dönemlerde 5,,6 zam kurban ve ramazan bayramlarında 1000 TL maaş sen daha ne anlatıyorsun zevat 300tl zama seviniyor bu zamanda bile bizlerin haklarını alamadiniz ne zaman alacaksiniz
memur 1 ay önce
ne zam almıssnız eflasyon yüzde 40 bide cıkmısınız rezilliginizle övünüyonuz demiyonuz kı memuru acayip sattık ama sizde suc yo suc bizde sızın gibı etkisizleri basımıza gedirdigimiz icin
Resmi gazeteye göre yalan soyluyorsun 1 ay önce
Sabitlere zam geldi ve ödendiği yer belli.ek hiç bir madde yok
Hani 1 ay önce
Hani dr sağlıkçıya seyyanen 1000 tl iyleştirme, hani taban maaşa iyleştirme, hani dönerlerin adaletli dağılımı, hani her unvana 3600, hani yıpranma alamayanlara yıpranma. Sonuç sıfır. Siz sarı sendikacı.
Git isine 1 ay önce
He he bizde yedik
Ahmet 1 ay önce
Şeytanlıkdan başka birşey bilmeyen En..kullanıp laf ile calışmadan tirilyonluk olan kişiler bunlar bunların peşine giden k,...şaşırıyorum
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
18
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?