Durmuş: Sağlık Çalışanlarının Boşanma Oranı Diğer Çalışanlara Göre Daha Fazla

Sağlık çalışanlarının boşanma oranının diğer çalışanlarına göre daha fazla olduğuna dikkat çeken Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, “Bunun altında yatan en önemli sebeplerden biri uzun çalışma süreleri ve çalışma yoğunluğudur" dedi.

Sendika 03.10.2021, 21:28 Zeynep Elmalı
Durmuş: Sağlık Çalışanlarının Boşanma Oranı Diğer Çalışanlara Göre Daha Fazla

Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, Ordu Şubesi tarafından düzenlenen İl Divan Toplantısına katıldı.

Toplantıda sendikal gündeme dair açıklamalarda bulunan Durmuş, 6. Dönem Toplu Sözleşme kazanımları hakkında bilgi verdi. Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının refahını artırmaya yönelik değerli kazanımlara imza attıklarını dile getiren Durmuş, bundan sonraki sürecin yol haritasına dair değerlendirmelerde bulundu.

Sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının hakları için mücadeleden asla vazgeçmeyeceklerini belirten Durmuş, sağlık çalışanlarının sorunlarına da değindi. "Bugün sağlıktaki en önemli sorunlardan biri istihdam yetersizliği" diyen Durmuş, sağlık çalışanlarının sayısının artırılmasına ihtiyaç olduğunu vurguladı.

“130 Saate Varan Fazla Mesai Yapıyorlar”

İstihdam yetersizliği nedeniyle sağlık emekçilerinin yoğun tempoyla çalıştığına dikkat çeken Durmuş, “İnsanlığa hizmet veren sağlık çalışanları, insanüstü bir çaba ile kendilerinden ödün vererek çalışıyor. Bugün bir sağlık çalışanı arkadaşımız 130 saate varan fazla mesaiyle çalışmak zorunda kalabiliyor. Bu fazla mesai için kendi özelinden, ailesinden, çoluğundan çocuğundan fedakarlık yapması gerekiyor. Yani sosyal yaşantıları alt üst oluyor” dedi.

Sağlık çalışanlarının boşanma oranının diğer çalışanlarına göre daha fazla olduğuna dikkat çeken Durmuş, “Bunun altında yatan en önemli sebeplerden biri uzun çalışma süreleri ve çalışma yoğunluğudur. Onun için sağlıkta istihdam oranları artırmalıdır ki sağlık çalışanlarının aileleri parçalanmasın” diye konuştu.

Durmuş, acilen istihdamın artırılması için Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı'na çağrıda bulundu.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (7)
Muhammed 3 hafta önce
SENİN GİBİLER YÜZÜNDEN ÜYENİ SATARSAN BÖYLE OLUR.
Sağlık memuru 3 hafta önce
Yoğun çalışma, mobbing, en düşük memur maaşı birde enflasyon altında ezilince kaçınılmaz son. Güzel konuya değinmişsin sayın başkan ama bununda vebali sizde haberiniz olsun sütten çıkmış ak kaşık gibi konuşmuşsun..
Calisan 3 hafta önce
SAGLİK PERSONELİNİ GUZEL SATTİNİZ ONDAN OLMASİN
hemsire olmayan saglikcilar 3 hafta önce
maddi yonden olabilir basgan bey
.......... 3 hafta önce
ELHAMDÜLİLLAH DURMAK YOK YOLA DEVVAM
Sgk 3 hafta önce
Para fazla alıyorlar ondan örnek adama milli piyangodan para çıktığı zaman hemen yeni eş alıyorlar bunlarda fazla para verildiğinden kaynaklanıyor
Drcan 3 hafta önce
Devletin imam ve müezzin ihtiyacı daha fazla. Sağlıkçı lazım değil bu memlekete. 500 metrede bir cami yapılıyor, içinde 10 kişi bile namaz kılmıyor ama o camide en az 2 imam ve 2 müezzin çalışıyor. Oysa bir ilkokulda sınıf 44 kişi olabiliyor ve tek öğretmen çalışıyor. Hastanede bir doktor 300den fazla hasta bakıyor. Hemşire kardeşlerimin çalışmaktan ayakta duracak hali kalmıyor. Halkımız da hizmet aldığını zannediyor. Yazık.
13
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?