Durmuş: Döner Sermaye Sistemi Yeniden İnşa Edilmeli!

Döner sermaye sisteminin sağlık çalışanlarının alın terini yok saydığın dile getiren Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, Ağrı Şubesi’nin 4. Olağan Genel Kurulu’nda delegelere seslenerek "sağlık çalışanlarının yüzde 98’i döner sermaye sistemini adaletli ve hakkaniyetli bulmuyor" dedi."

Sendika 05.04.2021, 17:11 05.04.2021, 17:16 Güler Sağlam
Durmuş: Döner Sermaye Sistemi Yeniden İnşa Edilmeli!

Genel Başkan Durmuş: Döner Sermaye Sistemi İçin İrade Ortaya Konmalı

Divan Başkanlığını Yasin Barutcu'nun yaptığı Genel kurulda hitap eden Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, yaşanan sorunlara ve haksızlıklara karşı Sağlık-Sen teşkilatıyla birlikte mücadele ettiklerini söyledi.

Sağlık çalışanlarının ücretlerinin eridiğine dikkat çeken Durmuş, “Döner sermaye sisteminden kaynaklı ücret adaletsizliği sağlık çalışanlarının en büyük sorunu. Yaptığımız araştırmalarda görüyoruz ki sağlık çalışanlarının yüzde 98’i döner sermaye sistemini adaletli ve hakkaniyetli bulmuyor" dedi.

 Döner sermaye sisteminin sağlık çalışanlarının alın terini yok saydığın dile getiren Durmuş, "Adaletli bir sistemin yeniden inşa edilmesi için bir an önce irade ortaya konmalı. Bu sorunu paylaşmadığımız ve bize hak vermeyen tek bir yetkili kalmadı” diye konuştu.

“Bunlar Matematik Formülü Değil”

Sözleşmeli istihdam modelinin çalışanlar arasında ayrımcılığa yol açtığını belirten Durmuş, “Sağlık Bakanlığı’nda; 4/b, 4/c, 3+1, 4924,  vekil ebe-hemşireler ve kamu dışı aile sağlığı çalışanları kadro bekliyor. Sosyal hizmet çalışanları arasında da 10 farklı istihdam modeli mevcut. Bunlar matematik formülü değil, sözleşmeli istihdam türleri. Çalışanlar arasında ekonomik, sosyal ve özlük haklar açısından uçurumlara yol açan sözleşmeli istihdam modeli 2021 Türkiye’sine yakışmamaktadır. Artık aileleri parçalayan, kamu hizmetine zarar veren sözleşmeli istihdam türünden vazgeçilmeli” ifadelerini kullandı.

Sağlık-Sen Ağrı Şubesi’nin 4. Olağan Genel Kurulu gerçekleştirildi. Genel Kurula; Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş ile Genel Başkan Yardımcısı Yasin Barutcu’nun yanı sıra Memur-Sen Ağrı İl Temsilcisi Abdurrahman Aslan, Ankara 1 No’lu Şube Başkanı Şenol Şahin, Ardahan Şube Başkanı Selçuk Recepoğlu, Bitlis Şube Başkanı Baki Kaya, Erzurum Şube Başkanı Abdullah Duman, Diyarbakır Şube Başkanı Nurhak Ensarioğlu, Kars Şube Başkanı Muharrem Koskalan, Siirt Şube Başkanı Vesim Eviz, Van Şube Başkanı Hikmet Bilgin ve çok sayıda teşkilat mensubu katıldı.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (24)
kemal 4 ay önce
Başkan konuşuyor beyler, açılın
Aaa 4 ay önce
Tutmayın küçük enişteyi :)
YASEMİN 4 ay önce
Utanmadan hala konuşabiliyor.Haram,zıkkım olsun aidatlarla yedikleriniz,içtikleriniz
Halil 4 ay önce
Calısmadan trilyonluk servet nasıl elde ettin bize bunun yolunu göster
osman 4 ay önce
aklı özgür olmayan başkan, döner sermaye komple kalkmalı desene... sıkar çünkü bakanlığın doktorları sömürme politikasıdır döner sermaye. herkese ne hak biçiyorsanız o nu verin demelisiniz anlayamadınız hala...
Halil 4 ay önce
Calısmadan trilyonluk servet nasıl elde ettin bize bunun yolunu göster ve il başkanları ve ilçe başkanların servetleri araştırılsın çalışmadan nasl bu kadar servetleri nasıl oluyor
Calisan 4 ay önce
İnsan la dalga geçmeyin ses getirin ses kuru kuru şu şöyle şu böyle olsun olmuyor hükümet sizi böyle s,,,,,, dakmaz siz den bir bok olmaz anca bizleri kandirirsiniz
Şemmuz 4 ay önce
üye sayın dibe çakılınca mı akıllandın ........ kafalı.
Sinan 4 ay önce
Saglık memurluğunanmı kazandınız trilyonluk serveti çalışmadan ayrıca çalışmadan trilyonluk yolunu söyle bırak döneri mönerl
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
27
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?