PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Durmuş: 'Cumhurbaşkanımızın Açıklamaları Sağlık Çalışanlarına Bayram Hediyesi Oldu'

Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, “Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamaları, sağlık çalışanlarına bayram hediyesi oldu. Birçok temel soruna neşter vurulacak olması, tarihi niteliktedir" dedi.

Sendika 14.03.2022, 17:21 Zeynep Elmalı
Durmuş: 'Cumhurbaşkanımızın Açıklamaları Sağlık Çalışanlarına Bayram Hediyesi Oldu'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 14 Mart Tıp Bayramı etkinliğinde sağlık çalışanlarına yapılacak olan iyileştirmeleri açıkladı.

Erdoğan’ın açıklamalarını değerlendiren Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, şunları söyledi: 

“Sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamaları, sağlık çalışanlarına bayram hediyesi oldu. Yapılacak olan düzenlemelerle, sağlık çalışanlarının yükü önemli ölçüde azalmış olacaktır. Sağlık-Sen olarak, bu sorunların yıllardan beri mücadelesini veriyoruz. Gelinen noktada, ücret düzenlemesinden 3600 ek göstergenin kapsamının genişletilmesine, şiddetten malpraktise birçok temel soruna neşter vurulacak olması, tarihi niteliktedir.

Yapılan açıklamalarda Sayın Cumhurbaşkanımız, özetle şu müjdeleri verdi: 

•    Sabit ek ödemeler merkezi bütçeye aktarılarak (maaş ve ek ödeme) tek kalemde ödenecek. 

•    Merkezi yönetim bütçesinden performans ödemeleri için ilave kaynak aktarılarak, ek ödemelerde artış yapılacak 

•    Ücretlerde yapılacak iyileştirme, emekliliklere de yansıyacak

•    Lisans mezunu hemşire ve diğer sağlık çalışanları 3600 ek göstergeden yararlanacak. 

•    Aile hekimlerinin temel ücretlerinde artış yapılacak.

•    Şiddet katalog suç kapsamına alınacak.

•    Malpraktis soruşturmalarına oluşturulacak mesleki kurul karar verecek. 

•    Tüm bu düzenlemelerden üniversite çalışanları da yararlanacak. 

Yapılacak olan düzenlemelerle, sağlık çalışanlarının yükü önemli ölçüde azalmış olacaktır. 

'YILLAR SONRA GELEN MÜJDEYLE YÜZLER GÜLECEKTİR'

Sabit ek ödemelerin merkezi bütçeden ödenmesini yıllardan beri savunuyoruz. Bu düzenlemenin yasalaşmasıyla ücret adaletsizliği büyük ölçüde tarihe karışmış olacaktır. Ücret adaletsizliği çalışanların belini büküyor, moral ve motivasyonlarını düşürüyordu. Yıllar sonra gelen bu müjdeyle yüzler gülecektir. 

Merkezi yönetim bütçesinden performans ödemeleri için ilave kaynak aktarılarak, ek ödemelerde artış yapılması da aynı şekilde oldukça önemli bir düzenlemedir. Ödemelerde kaynak yetersizliği sorunuyla karşılaşılmayacak. Böylece çalışanlarına döner sermayeden pay ödemeyen hastane kalmayacak. 

Yapılacak bu iyileştirmelerin emekliliğe yansıması da oldukça önemli bir adımdır. Hekiminden hemşiresine yıllarca emek veren sağlık çalışanlarının, emeklilikte geçim sorunu yaşaması kabul edilemez bir durum. İyileştirmelerin emekliliğe yansımasıyla, bu sorun büyük ölçüde aşılmış olacaktır.  

'İLK GÜNDEN BERİ DİLE GETİRDİĞİMİZ HAKSIZLIK ORTADAN KALKMIŞ OLUYOR'

3600 ek göstergeden hemşire ve ebelerin yararlanacağı duyurulmuştu. Sayın Cumhurbaşkanı’nın bugün yapmış olduğu açıklamayla, ilk günden beri dile getirdiğimiz haksızlık da ortadan kalkmış oluyor.

Yapılacak düzenlemeyle, lisans mezunu sağlık çalışanları da hemşirelerle birlikte 3600 ek gösterge kapsamına alınacak. 

Aile hekimlerimizin unutulmaması da son derece önemlidir. Buralarda görev yapan hekimlerimizin düşük ücret aldıklarını hep savunduk. Muhataplarımız da bunu en sonunda kabul ettiler. Bugün bu haksızlıktan dönüleceğinin müjdesini almaktan son derece mutluyuz. İnşallah yapılacak artış hakkaniyet ölçüsünde olur ve yüzler güler.  

'HİÇBİR SALDIRGAN ELİNİ KOLUNU SALLAYARAK DOLAŞAMAYACAK'

Şiddet ve malpraktis konusunda ise Sağlık Bakanımız daha önce açıklamalarda bulunmuştu. Cumhurbaşkanımız da bu iki konunun detaylarını anlattı. Her iki konunun da çok can yakıcı olduğunu bilmeyen kimse yok. Özellikle şiddet konusunda herkes çok duyarlı. Şiddet kovuşturmalarının katalog suç kapsamına alınmasıyla, hiçbir saldırgan elini kolunu sallayarak dolaşamayacak. 

Malpraktis düzenlemesiyle de çalışanlar, yüklü miktarlardaki tazminat ödemeleriyle karşı karşıya kalmayacak. Oluşturulacak kurul, sağlık mensuplarının muayene, teşhis ve tedaviye ilişkin uygulamaları nedeniyle ceza soruşturması açılıp açılmamasına karar verecek. Kasıtlı bir durum yoksa, çalışanlara rücu edilmeyecek.  

'ÜNİVERSİTE HASTANELERİNİ DE KAPSAMASI SON DERECE ÖNEMLİDİR'

Tüm bu iyileştirmelerden üniversite hastanelerinde çalışanların da yararlanacak olması ayrıca önemlidir. Öbür türlü önemli bir kesim ihmal edilmiş olacaktı. Yapılacak düzenlemelerle sağlık çalışanlarına kurum ve kuruluş fark etmeksizin bütüncül yaklaşılması son derece değerlidir. 

'BİRÇOK TEMEL SORUNA NEŞTER VURULACAK OLMASI TARİHİ NİTELİKTE'

Sağlık-Sen olarak, bu sorunların yıllardan beri mücadelesini veriyoruz. Gelinen noktada, ücret düzenlemesinden 3600 ek göstergenin kapsamının genişletilmesine, şiddetten malpraktise birçok temel soruna neşter vurulacak olması, tarihi niteliktedir. 

Yapılacak iyileştirmeler fedakar sağlık çalışanları kadar, sağlık sistemi açısından da büyük önem taşımaktadır. 

Temennimiz bir an önce düzenlemelerin hayata geçmesidir. Bu vesileyle başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.”

Yorumlar (26)
saglıkçılar 3 ay önce
şu poza bak padişah gibi sanki bir zam aldı
değişen hiç birsey yok hani nerede zam nerede hiç biride müjde değil olması gerekenler yıllardır dillendirdiğimiz konular diğer kurumlar nasıl tek kalemde maaş alıyorsa nasıl emekliliğe yansıyorsa nasıl 3600 ek gösterge alacaklarsa bizlerinde bu şekilde olmasını zaten hakkımız devletin yapması gereken işlerdi..rakamsal olarak zam olarak hiç birsey yok değişen birsey yok yapacak edeceğiz cümleleri rakamsal olarak şu kadar zam iyileştirme yaptık demedikten sonra hiçbiri müjde değil olması gereken haklarımızdır.halen kamuda en düşük maaşı alıyor olmamız değişmedi

halen aynı maaşı alıyor olmamız değişmedi hadi bakanlık olsun maliye olsun şu kadar zam alacaksınız şu kadar iyileştirme olacak desin ortada hiç birsey yok sadece sosyal haklar misali tek kalemde maaş ödemesi var emekliğiğe yansıma var bana maaşlarda şu kadar artış var olmadıktan sonra bizlerin hakkı olanı bizlere süsleyip müjde diye veriyorlar.yahu elimizde olan maaşdan da olduk çakal ev sahibi zam aldınız kirayı arttır diyor adamı inandıramadım haberler zam aldınız ya diyor yemin ediyorum zam almadık diye inanmiyor kira artışı yaptı hadi buyur burdan yak elimizde olanda gitti cebimizde olandan da olduk bu sözde yalan zam haberleri yüzünden kira artışı yaşadım ne olacak bu farkı kim ödeyecek kim verecek lanet olsun.yine polisten öğretmenden zabıtadan askerden taşeron işçiden daha düşük maaş almaya devam değişen bir sey yok.

yine saglıkçılar olarak polisden askerden zabıtadan taşeron işçilerden daha düşük maaş almaya devam edeceğiz bırakın bunları elimize ne geçtiyor ne geçecek hiç birsey zam filan yok Allah aşkına zam aldılar diye boy boy haber geçiyorlar yazık günahtır
sen nasıl bi yuzsuzsun 3 ay önce
öğretmenlere yaptığınız iyileştirmeler vardı sahi ali yalçın başkanın memnundu o iştrn . sağlıkçılara yıllardır olması gerekeni çok büyük kazanım gibi gösterme ! sen kimsinki ? hekimlere helal olsun en azından bunu başardılar sabiti maaşa eklediler . siz ne yaptınız onu deyin ? öğretmenler gibi 1000 2000 zammı aldınız ?
Sağlık 3 ay önce
Bayram hediyesi nerede ?? Neşter vurma nerede??
Ben neden göremiyorum... Yine oyuna geldik.. bu sarı sendikadan istifa etmek kesinlikle şart oldu.. sinirlerim kaldırmıyor artık bizimle dalga gecmelerine
Yardımcı sağlık personeli 3 ay önce
Saray soytarisi görevini yapıyor...
SAĞLIK CAMİASI 3 ay önce
ALLAH AŞKINA NE VAR BU PAKETTE..BU BAY SEMİH'İN BEYNİ DURMUŞŞŞŞ..
Öteki sağlık çalışanları 3 ay önce
Değerli sağlıkçı arkadaşlarım lütfen biraz kendinize değer verin. Böyle başkanların olduğu sendikalara üye olarak sizi ko yun yerine koymaladınıza müsade etmiş oluyorsunuz
doktor 3 ay önce
yalAK semih
Ebe hemşire 3 ay önce
Emekliliği gelmiş hemşire olarak çalışabilir yetkisine sahip olan lisans mezunu ebe biri olarak ek gösterge düzenlemesinden ve sabit ödemenin maaşa yansıtılmasından dolayı çok mutlu ve memnun oldum düzenlemede emeği geçen herkese teşekkür ederim umarım biran önce bu düzenleme yasalaşır
Vhki gih memur 3 ay önce
Hani sağlık çalışanı Ufuk bizdeisa s mezunuyuz işinize geldimi sağlık çalışanı işinize gelmedimi sağlık personeli bu ne oyuncakmi
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
29
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?