Durmuş: 2022'de Sağlık Çalışanlarının Gelirine Yüzde 41 Artış Yansıyacak!

"Yılladır performans ek ödemesi sıfıra mahkum edilmiş binlerce sağlık çalışanının gelirlerinde önemli bir artış sağlamış olduk" diyen Sağlık Sen Genel Başkanı Semih Durmuş, "Genel kazanımlara, hizmet kolundakilerin de eklenmesiyle 2022 yılında sağlık çalışanlarının gelirlerine en yalın haliyle yüzde 41 artış yansıyacaktır” dedi.

Sendika 26.09.2021, 06:58 26.09.2021, 15:22 Zeynep Elmalı
Durmuş: 2022'de Sağlık Çalışanlarının Gelirine Yüzde 41 Artış Yansıyacak!

Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş ve Genel Başkan Yardımcısı Mahmut Faruk Doğan, Kayseri Şubesi’nin düzenlediği Teşkilat Toplantısında temsilcilerle buluştu.

Dünyaya kıyasla Türkiye’de bir sağlık çalışanının 4 sağlık çalışanı işini yaptığını belirten Genel Başkan Durmuş, Sağlık Bakanlığı ve hükümetin kısa sürede ve düzenli olarak ciddi sayılarla alım yapması gerekiyor. Düzenli olarak her yıl 60-70 bin alım yapılmalı ki istihdam açığını 5 yılda kapatabilelim” dedi.

Toplantıda teşkilata hitap eden Genel Başkan Semih Durmuş, sözlerine 6. Dönem Toplu Sözleşme sürecinde her koşulda kendilerine destek olan teşkilat mensuplarına teşekkür ederek başladı. Toplu sözleşme kazanımları hakkında bilgiler veren Durmuş, sağlık çalışanlarının sorunlarının birçoğunu çözüme kavuşturan kazanımlara imza atmanın gururunu yaşadıklarını dile getirdi.

Sağlık emekçilerinin maaşlarında artış sağlayacak önemli kazanımlar elde ettiklerini belirten Durmuş, “Sabit ek ödemelerdeki yüzde 20 artış, çok değerli bir kazanımdır. Böylece yılladır performans ek ödemesi sıfıra mahkum edilmiş binlerce sağlık çalışanının gelirlerinde önemli bir artış sağlamış olduk. Genel kazanımlara, hizmet kolundakilerin de eklenmesiyle 2022 yılında sağlık çalışanlarının gelirlerine en yalın haliyle yüzde 41 artış yansıyacaktır” dedi.

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

“680 Bin Olması Gereken Ebe-Hemşire Sayısı 220 Binde”

Emekli maaşı ve emekli ikramiyesinde artış yaşanmasını sağlayacak 3600 ek gösterge ile ilgili çalışmanın 2022 yılında başlayacağını hatırlatan Durmuş,  tüm gösterge rakamlarının kademeli olarak artırılmasının sağlanması için mücadele vereceklerini bildirdi.

Sağlıktaki çok farklı istihdam modellerinin tek tipleştirilmesi için de 2022 yılında çalışma yapılacağına değinen Durmuş, sağlık sektöründeki istihdam yetersizliğine dikkat çekti. Türkiye’deki sağlık çalışanlarının sayısının Avrupa ülkelerine göre dörtte bir oranında olduğunu belirten Durmuş, şunları söyledi:

“OECD verilerine göre, Türkiye'de 680 bin ebe hemşire olması gerekiyorken, bugün 220 bin ebe hemşireyle hizmet veriyoruz. Dünyaya kıyasla Türkiye’de bir sağlık çalışanı 4 sağlık çalışanı işini yapıyor. Pandemi döneminde iş yükü iyice artan sağlık çalışanları artık tükenmişlik sendromu yaşamaktadır. Sağlık çalışanlarının insanca yaşayabilmesi için istihdam artırılmalıdır. Bu sorunu ortadan kaldırmak zorundayız. Sağlık çalışanı sayısının ivedi bir şekilde artırılması şart. Sağlık Bakanlığı ve hükümetin çok kısa sürede ciddi manada alım yapması gerekiyor.”

Düzenli olarak her yıl 60-70 bin alım yapılmasıyla birlikte sağlıkta istihdam açığının 5 yılda kapatabileceğine vurgu yapan Durmuş, bu konudaki mücadeleyi sürdürdüklerini belirtti.

Döner sermayede yaşanan adaletsizliğe hiçbir zaman sessiz kalmayacaklarını da ifade eden Durmuş, birlik ve beraberlik içinde teşkilattan aldıkları güçle yollarına devam edeceklerini söyledi.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (26)
Utanıyorum 3 ay önce
Şimdi ağzıma gelenleri burdan yazsam, hukuk hakaret kabul eder, ama ne yazsam sizin hakkettiklerinize yetmez, artık açıklama falan da yapmayın, yüzünüzü görmekten bıktık
Muhammed 3 ay önce
SENDEMİ PUDRA ŞEKERİ ÇEKİYOR SUN BE ZAVALLI ? HANGİ SAĞLIKÇI'LARİN MAAŞI YÜZDE 40 ARTMIŞ.ALLAH TAN KORK ALLAH TAN.HALA BU SENDİKADA OLAN VARSA PES VALLAHİ ...
hasan 3 ay önce
elhamdülillah çalışanları kandırmak ne sarıyaaa beeeeee
Katılıyorum 3 ay önce
Utanmadan yalan söylüyorlar ne içtiyse bize de versinde bizde kafamizi bulalım kimin yüzde 40 maaşı artacak artık alim gücümüz düştü seçimlere bakıyoruz kendini başkan sanan zavallı insan senin tek kazanımın sendika üyelerine istifa etmesinler diye masada bizi satmanın karşılığı olan 400 tl aidat başka da bi halt ettiğiniz yok hükumetin oyunlarından da sizin yalanlarınızdan da biktik umarim hepiniz secimle birlikte gidersiniz....
A 3 ay önce
İNSANLAR LA DALGA GECME SİZ SENDİKA OLARAK EN ETKİSİZ SENDİKASİNİZ HA DERSENİZKİ BİZİM UYEMİZ COK MALESEF UYE OLAN MEMUR ARKADASLARİ BENDE ANLAMİYORUM ONDAN SONRA SOYLE OLSA BOYLE OLSA DİYE DERT YANİYORLAR ANCAK BİZİM GİBİ MEMURLARA MUSTAHAKKK SU ANDA EN AZ ALAN ALT KADEME MEMURLAR KALDİ HERKESE BAYRAMDA İKRAMİYE VAR SADECE MEMURA YOK NERDE KAZANİM KAZANDİNİZ BİZİM GİBİ MEMURLARİ KANDİRİYORSUNUZ VEYA KANDİRİYORUZ ZANNETİYORSUNUZ AZ KALDİ BİR BAKARSİN HERSEY YENİDEN SEKİLLENMİSS ALLAH BUYUKK
Fethi 3 ay önce
BU SENDİKA ÜYE OLAN ARKADAŞLAR EĞER MAAŞINIZ BU KADAR ARTTI İSE DEVAM EDİNİZ.. YOK ARTMADI İSE LÜTFEN ARTIK LÜTFEN İSTİFA EDİNİZ.
Hemşire 3 ay önce
2 yıllık enflasyon farkı da dahil%41 olmuyor. Sen ne içiyorsun durmuş
SAĞLIKSEN ZENGİNLEŞTİ 3 ay önce
Aağlık çalışanlarının bugünkü kötüleşmiş durumunda, ufak tefek çıkarlar için hala bu sendikadan istifa etmeyen üyelerin büyük sorumluluğu var. Her toplu görüşmede masada sağlıkçıları satarak kalkan sendikayı hala yetkili tutan bu üyeler venal alıyor. Semih DURMUŞ, yardımcısı Durali BAKİ artık bir çok gayrimenkulu, villaları, çiftlikleri olan zenginlere dönüştü bu istifa etmeyen üyeler sayesinde. Kimse bunu sorgulamıyor. Sağlık çalışanın aylık geliri her 6 ayda bir ortalama 400 lira eriyor. Bir de bu sendika yetkilileri çıkıp tarihi kazanım yaptık bu size yeter de artar çenenizi kapatın minvalinde konuşuyor. Son toplu görüşmeden sonra onbinlerce üye istifa etmeliydi. Ama etmedi. İki yüzlü toplum. Sağlık çalışanlarının, çocuklarının en az 20 yılını çaldı götğrdü bu sendika. Toplu tepki, toplu istifalar olmadıkça gemilerini yürütecekler. Zerre kadar sağlık çalışanları umurlarında değil. Oynuyorlar. Herkesi aptal yeeine koyuyor bu ilkıkul mezunu hizmetli kadrosundan gelen ve lise mezunu alt yapısız bizyonsuz kültürsüz yöneticiler, milyonlarca yüksek lisans, lisans mezunu nitelikli meslek grubunu temsil etmeye layık mı? Sendika yöneticilerine de kriter getirilmeli en az lisans mezunu ce sahada en az 10 yul aktif sağlık personeli olarak çalışmış olmalı. Yoksa havadan gelen liyakatsizlerin hiçbiri sağlık çalışanlarının sorunlarına çözüm olmaz. hastanelerde kendi adamları çalışanların başına musallat ettikleri liyakatsiz çapsız müdürlerde aynı kendilerinin yansıması. Aynı hamurdan. sağlık gibi büyük bir meslek tıpluluğunu neden bu kadar kalitesiz insanlar temsil ediyor?????
AHMET 3 ay önce
ADI DURMUŞ YEMİŞ İÇMİŞ KUDURMUŞ. YAZIKLAR OLSUN.
AHMET 3 ay önce
ADI DURMUŞ YEMİŞ İÇMİŞ KUDURMUŞŞŞ..ONUN İÇİN HERGÜN YALAN SÖYLÜYOR..BU SENDİKADA OLANLARA YAZIKLAR OLSUNNN.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
6
sisli
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?