Döner sermayeye acil çözüm gerekli

Türk Sağlık-Sen Nevşehir Şube Başkanlığı Nevşehir Devlet Hastanesi Poliklinikler önünde Döner Sermaye ile ilgili olarak basın açıklaması yaptı.

Sendika 26.02.2019, 17:06 26.02.2019, 17:06
Döner sermayeye acil çözüm gerekli

Şube Başkanı Turgay Çetin, Şube Başkan Yardımcıları Ramazan Gündüz, Oğuz Ecemiş, Denizhan Aksoy ve Metin Şahin, üyeler ve sağlık çalışanlarının katılımıyla gerçekleşen basın açıklamamız yağmur altında gerçekleşti.

Basın açıklamasından önce üyelere ve sağlık çalışanlarına Türk Bayrağı dağıtıldı.

TIKLAYIN

Döner sermaye ek ödemelerine esas katsayı oranlarının tüm çalışanları kapsayacak şekilde yükseltilmesi yönünde yeni bir yasal düzenleme yapılması ile ilgili hazırlanan dilekçeler dağıtıldı.

Şube Başkanı Turgay Çetin, “Hasta, muayene, ameliyat ile tetkik ve tedavilerde sürekli bir artış yaşanırken, çalışanın iş yükü sağlık hizmetlerini bile etkileyecek bir noktada iken çalışanların aldığı döner sermayeler sürekli düşmektedir. Çalışan kazanacak mantığı ile reklamı yapılan döner sermayelerin, artık çalışanlarla hiçbir ilgilisi kalmamıştır. Nerede bir açık veya eksik varsa bunu çalışanın döner sermayesi ile kapatılmaya çalışıldığı rahatsız edici bir durum yaşanmaktadır. Sorun adeta bir yara halini almıştır. Performansa dayalı döner sermaye sisteminin acilen yeniden düzenlenmesi gerektiğini defalarca dile getirdik. Bakanlıktan sistemin köklü bir şekilde değiştirilmesini istedik. Çalışanların sistemin merkezine alınmasını talep ettik. Sağlık Bakanlığı yetkilileri de yaptığımız görüşmelerde bu konuda yönetmelik çalışması yaptıklarını ifade etmişlerdi. Fakat aradan aylar geçmesine rağmen hala bu konuda somut bir adım atılmamıştır. Çalışanların artık sabrı kalmamıştır. Çünkü her hastaneden döner sermaye ek ödemeleri ile ilgili olarak çalışanların feryadı yükselmektedir. Performansa dayalı döner sermaye ek ödemeleri neredeyse sıfırlanmıştır. Çalışanlar sabit ek ödemeye mahkum edilmişlerdir. Ekonomisini döner sermayesini de hesaba katarak yapan sağlık çalışanları mağdur olmuşlardır. 10 yıl önceki ücretlerin bile mumla arandığı bir sistem artık çökmüştür. Acil çözüm gereklidir. Döner sermayede kaybolup giden çalışanın emeği, alın teridir. İstenen de lütuf veya ekstra değil, sadece çalışanın hakkıdır. Bu hak teslim edilmelidir. Türk Sağlık-Sen olarak buradan Sağlık Bakanlığına sesleniyor; çalışanın döner sermayesini yok etmek yerine adaletin sağlandığı ve emekliliğe yansıtıldığı bir düzeni sağlayın diyoruz. Hepinize teşekkür ediyor, saygılar sunuyorum” dedi.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
-2°
sisli
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?