Döner Sermayeler En Üst Seviyeden Yapılacak!

Sağlık-Sen İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Ekrem Özdemir, fedakarca çalışan sağlık çalışanlarına sabit üstü ek ödemelerin tavandan ödeneceğini açıkladı.

Sendika 24.03.2020, 00:56 Güler Sağlam
Döner Sermayeler En Üst Seviyeden Yapılacak!

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada sağlık çalışanlarına yönelik yapılan ek ödemelerin en yüksek seviyede yapılacağını açıklamasının ardından yazılı bir açıklama yapan Sağlık-Sen İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Ekrem Özdemir, kararı olumlu bulduklarını ifade etti.

TIKLAYIN

Özdemir, “Covid-19 sebebiyle sağlık çalışanları kendi hayatını tehlikeye atarak bu virüsü önlemek için çaba göstermektedir. Elbette ki hakları ödenmez. Bu sebeple de geçen hafta ilk defa mecliste sağlık çalışanlarını alkışlatan Bakan Koca'ya sağlıkçılara sadece alkış yetmez diyerek Sağlık-Sen olarak bizde desteğimizi vermiştik. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca bugünkü yapmış olduğu basın toplantısında hastanelerde ve kurumlarda bu salgın nedeniyle hastaların azalması sebebiyle ek ödeme alması çok zordu. Bu süreçte fedakârca çalışan sağlık çalışanlarına sabit üstü ek ödemelerin tavandan ödeneceğini bildirdi. Açıklama ile 3 ay boyunca performans kriterleri uygulanmayacak, hangi hastane hangi kurumun ne kadar fatura kesimine bakılmaksızın tavan ödemeleri neyse o ücretleri alacaktır” ifadelerini kullandı.


Çalışanların 900 ile 1800 TL arasında ücret alacaklarına dikkat çeken Özdemir, açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

 “Çalışanlarımız Sağlık Bakanımız Dr Fahrettin Koca'nın açıklamasına bağlı olarak bir hekim dışı bir Sağlık Çalışanının Unvanına, Eğitimine, Çalıştığı Birime ve Kadro Derecesine göre ‘Sabit Ek Ödemenin’ üstüne 900 TL ile 1800 TL arasında ücret alacaklardır. Pratisyen ve uzman hekimlerimizin de bu tavan ödemeleri gayet olumludur ve hak ettikleri ücretleri alacaktır. Bu tavan ödemede genel idari hizmetler sınıfı çalışanlarımız maaş katsayıları düşük olmasından dolayı mağduriyetleri giderilmesi için bu düzenleme dışında ek bir ücret verilmelidir. Ayrıca bu düzenlemenin kalıcı olması Genel Merkezimizin talepleri arasındadır. İlk olarak bu açıklama döner sermaye konusunda sıkıntıya giren kurumları rahatlatacaktır. Tavandan ödeme yapılmamış olsaydı hekim dahil bir çok çalışanımız bu ay neredeyse hiç sabit üstü ek ödeme alamayacaktı. Sayın bakanımıza yapmış olduğu desteklerden dolayı teşekkür ediyoruz. Bu kısa süreli iyileştirme dışında bakanlığımızdan; Tüm sağlık çalışanlarına 3600, Döner Sermaye de adaletli dağılım,  Yardımcı hizmetlere memur kadrosu, Personel alımının artırılması, Yıpranma payının geriye dönük işlemesi yönünde taleplerimizi de hatırlatıyoruz. Sağlık Sen olarak sağlık çalışanlarını özlük haklarının geliştirilmesi yönünde adımlarımız devam edecektir. Genel merkezimizin bu yönde çalışmaları devam etmektedir.”

Yorumlar (4)
sağlıkçı 11 ay önce
Bu vatandaş çok medyatik, hemen kendisine,sendikasına rol çıkarıyor,sağlık personeli sahada çarpışıyor bu yalaka sen ciler prim peşinde,bıktık sizden bee..
Senedin SİNANOĞLU 11 ay önce
MEMUR 70 T. DR18000 TL. HEM.1500 TL. ADALETİNİZ BATSIN YAZIKLAR OLSUN. sİZ SENDİKACIMISINIZ YOKSA DR. LARİN FANATİK TARAFTARIMISINIZ. dR LARIN CAN DİĞERLERİ NE ANLATIRMISIN SENDİKACI KARDEŞ.
Sağlık çalışanlarını birbirine düşürdünüz 10 ay önce
Nasıl bir karar bu. Şu ortamda aldığınız yanlış kararlarla sağlık çalışanlarını birbirine düşürdünüz. Yazıklar olsun..
Sinan Özen 10 ay önce
BUDA ŞOV PEŞİNDE
-1
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?