Danıştay, Üniversitelerde Disiplin Kurullarında Sendika Yer Alır Dedi!

Toplu sözleşmelerde hukuki düzenleme yapılmasına rağmen Üniversitelerde yüksek disiplin kurullarına sendika temsilcilerinin alınmaması nedeniyle YÖK’e başvuru yapılmıştı.

Sendika 20.10.2020, 20:00 Güler Sağlam
Danıştay, Üniversitelerde Disiplin Kurullarında Sendika Yer Alır Dedi!

Türk Sağlık Sen tarafından yapılan başvuru, YÖK Kanununda böyle bir düzenleme olmadığı ve Danıştay’ın 2017 yılındaki kararına atıf yapılarak reddedilmişti. 

Personel Sağlık Whatsapp grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Söz konu red işlemi ile ilgili açtığımız davayı görüşen Ankara 1. İdare Mahkemesi verdiği kararda, Anayasada memurların ve diğer kamu görevlilerinin hakları ve yükümlülüklerinin kanunla düzenleneceği, ancak malî ve sosyal haklara ilişkin toplu sözleşme hükümlerinin saklı olduğu belirtilmek suretiyle memurların ve diğer kamu görevlilerinin malî ve sosyal haklarının toplu sözleşme ile düzenlenebileceği belirtildiğine vurgu yaptı. 

Sendika temsilcilerinin Yüksek öğretim kurumlarındaki disiplin kurullarında yer almaları yönünde toplu sözleşmede bir hüküm olduğuna atıfta bulunarak Yüksek Öğretim Kanununda yer almasa bile yükseköğretim kurumları disiplin ve yüksek disiplin kurullarında sendika temsilcisinin bulunması gerektiğine dikkat çekti. 

Aksi  yönde tesis edilen dava konusu işlemde hukuka uyarlık bulunmadığına karar vererek işlemi iptal etti. 

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?