Çankırı Türk Sağlık-Sen: Çankırı Devlet Hastanesi Sorunlar Yumağı Haline Gelmiştir

Türk Sağlık sen Çankırı il temsilcisi Serhat Gökce “Sorunlar Yumağına Dönen Çankırı Devlet Hastanesi” ile ilgili basın açıklamasında bulundu.

Sendika 19.01.2019, 06:40 08.05.2020, 14:18
Çankırı Türk Sağlık-Sen: Çankırı Devlet Hastanesi Sorunlar Yumağı Haline Gelmiştir

Türk Sağlık Sen Çankırı İl Temsilciliği bir basın açıklaması yayınlayarak, son günlerde Çankırı Sağlık camiasında yaşananlara dair eleştirilerde bulundu.

Gökce “Sorunlar yumağına dönen Çankırı Devlet Hastanesi Aylardır Yerel basın tarafından gündeme getirilmektedir. Yapılan haberler yanlıştır, yalandır, abartıdır diyemeyeceğim eksiği vardır fazlası yoktur.” Dedi.

Gökce basın açıklamasında şu ifadelere de yer verdi:

Hastane Başhekiminin görevden alınması ile başlayan bu süreç te idareciler Kök neden analizini iyi yapıp hastane de hasta memnuniyeti, çalışan memnuniyeti ve kamu yararı gözetilmelidir. Yaşanan olaylar karşısında İl Sağlık Müdürünün Kayıtsız kalmaması ve hastane yönetimine müdahil olmak istemesi Malum Sen de korku endişe ve paniğe sebep olmuş hakkaniyetli, adaletli bir yönetimin hastanedeki sendikal vesayetin şah damarını keseceğini ve bu garabet duruma son vereceklerini bildikleri için hastanede ki yönetim sorununu 15 Temmuz destanı Fetö kumpası patates soğan hesabı ile sulandırma gayreti içine düşmüştür.

Üzülerek ifade etmek istiyorum ki bu sorunların odağında sendikacıların olması bir Sivil toplum kurulusu temsilcisi Bir Memur Sendika Temsilcisi Türk Sağlık–Sen olarak bizleri bir hayli üzmüştür. Malum Sen Yöneticilerin İdari kadroları işgal etmeleri yaptıkları haksız yanlı liyakata dayanmayan uygulama, iş ve işlemlerin toplum ve çalışan gözünde sendikacılığı kötü gereksiz ve neminem bir yapı olarak göstermiştir. Bu durum sağlık çalışanlarında da sendikacılığın sağlık çalışanının ayağına pranga olduğu algısı oluşturmuştur. Burada kabahati sendikacılık ta değil sendikacı olduğunu iddia eden bir avuç azınlığın kendi menfaat ve çıkarları için her yolu mubah gördüğü ve acımasız vijdansız ve haktan adaletten uzak tutum ve davranışlarıdır. Zulum ile abad olanın sonu da berbat olacaktır.

Gökce “Artık Sağlık çalışanları ne istediklerine nasıl yönetilmek istediklerine karar vermelidir. Haktan adaletten liyakattan yanamı tavır sergileyecekler; yoksa baskı ve zulüm karşısın da sindirilmiş ‘’ aman bana dokunmasınlar ‘’ deyip sıranın onlara ne zaman geleceğinin korkusuyla mı çalışma hayatını idame ettireceklerdir. Unutmayın ki sizlerin verdiği gücü size kullananlara bir tek imza ile dur diyebilmek erdem ve cesaretini gösterdiğiniz de üzerinizden karabasan gibi kara bulutların çekildiğini ve aydınlığın bir imzanın arkasından bir anda belirdiğini göreceksiniz.”

Sağlık Bakanlığı’nda başhekim, başhekim yardımcılığı, hastane müdürlüğü ve gibi kadrolara yapılacak atamalarda Sağlık Bakanlığı Görevde Yükselme Sınavı ile ilgili atama yapılması gerektiğini uzun bir süredir ifade ediyoruz.

Çünkü yönetici kadrolara şartsız, sınavsız ve keyfiyete göre atama yapılması kamu çalışanlarının yükselme umutlarını yok etmekte, kamu yönetimine olan inanç ve güveni sarsmaktadır.  Sağlık Bakanlığı’nın yeni dönemde eskinin bu kötü alışkanlığından kurtularak idareci atamalarında yeni bir düzen getirmesi şarttır. Sağlık Kurum ve Kuruluşları, objektif ve rekabete açık bir sınavda başarılı olmuş, mesleklerinde yetkin insanlar tarafından yönetilmelidir.

Bizim talebimiz ülkemizin ve devletimizin menfaatidir. Beklentimiz ise adaletin tesis edilmesi, ehliyet, liyakat ve tecrübenin temel kriterler olmasıdır.

Sonuç olarak “Çankırı Devlet Hastanesi ile ilgili olarak sorunlar aylardır yerel basın tarafından gündeme getirilmektedir. Yapılan haberlerin eksiği vardır, fazlası yoktur, her şey açıklığa çıksın istiyoruz.” Kamuoyu ile paylaşırız.

Türk Sağlık sen Çankırı il temsilcisi Serhat Gökce

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
19
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?