Canı Sıkılan Sağlık Çalışanlarına Saldırıyor!

Canı Sıkılan Sağlık Çalışanlarına Saldırıyor!

Sendika 09.04.2019, 15:30
Canı Sıkılan Sağlık Çalışanlarına Saldırıyor!

Olayı şiddetle kınadıklarını belirten Taşkın, sağlık çalışanlarına yapılan şiddetin son bulmasını ve hükümetin gerekli tedbirleri almasını istediklerini söyledi. 

Edinilen bilgiye göre, Acil Serviste kadın hastanın kolundaki serum iğnesini çıkarırken oluşan kanamaya sinirlenen hastanın oğlu tarafından, hemşirenin boynunun sıkılıp kafa atılmasıyla gelişen darp olayı sonucunda mahkemenin adli kontrol şartıyla şüpheliyi serbest bırakmasının bütün sağlık çalışanlarını üzdüğünü ve artık görev yerinde endişe ve korkuyla görev yaptıklarını belirten Necip Taşkın, “Vahim olay Konya Numune Hastanesi Acil Servisinde meydana geldi. Kolunda kanama oluşması neticesinde hastanın oğlu tarafından darp edilen hemşireyi çalışma arkadaşları kurtarmışlar, alnına da dikiş atılmış. Darp eden şahsın, “canım zaten burnunda” diyerek hemşireye saldırması dikkat çekicidir. Canı sıkılan herkes sağlık çalışanlarına saldırırsa bu ülkede sağlık sistemi işleyemez. Sağlık Bakanlığı’nın, sağlık çalışanlarına karşı gün geçtikçe artan şiddet karşısındaki tutumu anlaşılır gibi değil. 

TIKLAYIN

Şiddetin ekonomik ve sosyolojik baskılarının yanı sıra, hasta ve hasta yakınlarına ilişkin faktörlerin, sistemle ilgili sorunların çözülemeyişi ve medya gibi unsurların etkilerinin olabileceği hususunda yetkililerin dikkatine daha önce de çekmiştik. 

Son zamanlar da vatandaşlarımızın psikolojilerinin bozulduğunu, ekonomik gelişmelerin insanlar da buhrana neden olduğunu, bu tür sıkıntıların insanları ailesine, çevresine ve hizmet aldığı kurum ve kuruluşlarda çalışan kişilere karşı da hoşgörüsüz yaptığına şahit oluyoruz. Bu olumsuzlukların incelenmesi ve önlem alınması devletin görevidir. Görevlerini özverili bir şekilde yerine getiren, ağır iş yükü, ekonomik, sosyal ve kültürel olarak çeşitli zorlukları göğüslemeye çalışan sağlık çalışanlarının tükenmişlik sendromu yaşadığını, işyeri koşullarının her geçen gün ağırlaştığını, işyerinde emniyet tedbirlerinin yetersiz olduğunu ve çalışanların hayati tehlikeyle karşı karşıya kaldığını Sağlık Bakanlığı başta olmak üzere, hükümet yetkililerinin anlaması ve derhal çözüm üretmesi zorunludur. Korku ve endişe sağlık çalışanlarının psikolojisini olumsuz etkiliyor. Sağlık sisteminin temelindeki olumsuzluklar bir an önce giderilmelidir. Huysuz, anlayışsız, geçimsiz, merhamet duygusundan yoksun, bencil, hak, hukuk, adalet, örf, adet, gelenek ve göreneklerden soyutlanmış insanlar şiddete başvurmakta çekinmiyor ve her yerde huzursuzluk çıkarabiliyorlar. Sağlık çalışanlarına karşı şiddetin önlenebilmesi amacıyla caydırıcı olması bakımından ağır müeyyideler getirilmelidir.

Anadolu Sağlık Sen olarak, Konya Numune Hastanesi’nde hemşire kardeşimize yapılan saldırıyı şiddetle ve nefretle kınıyoruz. Şiddetin son bulması istiyoruz. İnsanların, özveriyle çalışan sağlık hizmetkârlarına karşı daha hoşgörülü ve anlayışlı olmalarını istiyoruz. Sağlık çalışanları robot değildir. Onların da insan olduğu, onların da, diğer insanlar gibi çeşitli sıkıntılar içinde yaşadıkları unutulmamalıdır. Empati duygusu gelişmiş, kültürel seviyesi zenginleşmiş bir toplum da bu tür elim olaylar yaşanmaz. Umuyoruz ki Sağlık Bakanlığı, insanların empati duygularını geliştirecek çalışmalara da imza atarak şiddet gibi çağ dışı bir sorunun çözümüne katkı da bulunur.” dedi.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
-4
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?