PERSONEL SAĞLIĞIN TELEGRAM Grubu İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

Bu İlde Muhtarlar Aile Hekimlerini Denetleyecek

Kaymakamlığının talimatı sonrası Sağlık Müdürünün gönderdiği mesaja göre Nevşehir Ürgüp’te köy muhtarlarının aile hekimlerini denetlenmesinin önünün açıldığı iddia edildi.

Sendika 12.01.2023, 13:24 13.01.2023, 20:21 Cansu Polat
Bu İlde Muhtarlar Aile Hekimlerini Denetleyecek

Konuyla ilgili açıklama yapan Genel Sağlık İş Başkanı Derya Uğur, gönderilen mesaja dikkat çekerek muhtarların aile hekimlerini denetleyeceğini, bir sıkıntısı olursa hemen özel telefonu arayarak şikayet edeceklerini ileri sürdü.

Köy ve beldelere sağlık hizmeti götürmek için başlatılan gezici sağlık uygulamasında Nevşehir Ürgüp’te aile hekimliği yapan hekimlere, ilçe sağlık müdürlüğü tarafından mesaj gönderildi. Mesajda, “Aile hekimlerimiz, kaymakamlık talimatı ile mobil hizmet planı kaymakamlığa gönderilecek, akabinde sorun oluştuğunda köy muhtarlarına irtibat telefonu verilecektir” denildi.

Bu durumda denetimin muhtarlara bırakıldığını belirten Genel Sağlık-İş Başkanı Derya Uğur, “Mesajda görülmektedir muhtar aile hekimini denetleyecek, bir sıkıntısı olursa, hemen özel telefonu arayıp şikâyet edecektir” dedi.

Durumu “vesayet denetimi yetkisi” olarak tanımlayan Uğur, “Köy muhtarları, anayasanın 127. maddesinde tanımlanan mahalli idarelerden olan ‘köy’ tüzel kişiliğinin başı olup; mahalli idareler İçişleri Bakanlığı’nın denetimi altında bulunmaktadırlar. Aile Sağlığı Merkezlerinde çalışan sağlık personeli ise idare hukukunda merkezi idare olarak adlandırılan idari teşkilat sisteminin içerisinde yer alır. Bu kişiler, doğrudan doğruya bağlı bulundukları il veya ilçenin vali ve kaymakamının idari hiyerarşik yetkisi altındadırlar.

Kaymakamlığın sahip olduğu ‘hiyerarşi yetkisi’ kamu personelinin mesleki yaşantısı ile sınırlıdır. Bu kapsamda kamu personelinin özel yaşam alanına dahil olan ‘telefon numarasını’ paylaşması mümkün değildir” dedi.

Yorumlar (11)
44 2 hafta önce
Sorun denetlenmek değil,asıl sorun doktorları denetleyecek kadar donanımlı insan olmaması ahshshsuus muhtar ne anlayacak ki şey mi diycek 5dkda değil 2 dkda hasta bakın ajajsjsususud
Drabaküs 2 hafta önce
Muhtar kim yaa Allah Allah ne günlere kaldık. Muhtarı kim takar kaymakam kendi kafasına göre yetki vermiş ama hicbir şey yapamaz...
Soru? 2 hafta önce
Kaymakan görevini yapmaya üşenip yetkilerini muhtara vererek görevinden kaçmış olabilir mi?81 ildeki kaymakamlardan tek akıllı tek anayasadan maddr gösterebilecek kaymakamımız bu mu yani?
uyy 2 hafta önce
kaymakama yeni görev yerinde kendi işiyle uğraşmasını tavsiye ederek güle güle deriz
Bilenkisi 2 hafta önce
Secim yakin diye provokasyon amaçlanıyor belli ki..Nevsehir tarafı cok karisik bir yer tekas gibi mekan isletme sahibi yabancilar sahtekar turcular baloncular kimse kurallara uymaz o yuzden birbirini sikayet sistemi getirip nabiz yoklaniyor
50 2 hafta önce
Köylere Mobil hizmete gitmezse ya da bu hizmeti vereceği yerde sıkıntı yaşarsa bunu ilçe sağlık müdürlüğü halledediyor ama araya samimiyet girince herkes işinin gereğini yapmıyor.
2nci Mabeyinci 2 hafta önce
Ey cemaat-i tohturiynnnnnn!!! Sayın Kaymakam' ı buna zorlama sebebinizi düşünün ve sadece "işinizi özenle vaktinde" yapın. İş yükünüzün ağır olduğunun farkındayız ancak popülasyon, koruma bağlamında sizlere emanettir. Aksi durumda, uğraşmak zorunda olacağınız pek çok şey sizi bekliyor gibi...........
Olmayan mabeyinliye 2 hafta önce
Biz gorecegimize raziyiz korkmuyoruz da sen gorecegin tepkiye razimisin?
Ulu insanlar 2 hafta önce
Böyle ulu, nezih, zekâ fışkıran, tüm insanlıktan üstün varlıkları denetlemek kimin haddine kalmış. Ayıp.
Yakın geleceğin milyoneri 2 hafta önce
Tımarhanene yeni bir hafta
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Günün Anketi Tümü
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.