PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Bayramda Memurlara Bir Maaş İkramiye Verilsin

Ramazan ayının ilave gıda ve harcamaların yapıldığı bir ay olması herkesin malumu. Gelenek ve göreneklerini memurların da ağız tadıyla yaşayabilmesi için dini bayramlar da memurlara bir maaş kadar ikramiye verilmelidir.

Sendika 29.03.2022, 07:47 29.03.2022, 10:04 Cansu Polat
Bayramda Memurlara Bir Maaş İkramiye Verilsin

Bayram vesile edilerek başka illerde de olsa anne-baba ve diğer yakınlarını ziyaret etmek, sıla-i rahim yapmak, giderken eli boş gitmemek de geleneklerimizin bir parçasıdır. Geliri sabit olan, özellikle tek maaşlı aileler;  aile büyüklerine, eşine, çoluk çocuğuna ve aile-arkadaş çevresine mahcup olmamak için söz konusu bayram harcamalarını banka kredisi kullanarak veya aile-arkadaş çevresine borçlanarak karşılamaya çalışmakta, bir sonraki bayrama kadar aylarca kredi taksiti veya borç ödemek zorunda kalmaktadır. Bu durumda bayramların kazananı bankalar olmaktadır. 

Bayram harcamalarının karşılamak, aile büyüklerine eli boş gitmemek, sıla-i rahim yapmak, bu şartlar altında mümkün değildir. 

Bu nedenlerle, Ramazan Bayramı öncesinde, memurlara birer maaşları tutarında ikramiye verilmesini istiyoruz. İkramiye verilmesi memurları bankaların kıskacından ve borç batağına saplanmaktan kurtaracaktır. 

İKRAMİYE MEMURUN DA YASAL HAKKIDIR 

7143 sayılı Kanun uyarınca tüm emeklilere 1.000’er TL ikramiye ödenmesine devam edilmektedir. Devlet, zaten kamuda çalışan işçilere her yıl 2 tam (26 günlük ücret toplamı) ve 4 yarım (13 günlük ücret toplamı) ikramiye yanı sıra “Denge Ödeneği” adı altında ikramiye vermektedir. 

BU DURUMDA İKRAMİYE ALMAYAN TEK KESİM MEMURLAR OLMAKTADIR 

Memurların ikramiye hakkı 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları ve Toplu Sözleşme Kanununun 28 inci maddesinde yer almaktadır. Ancak bugüne kadar “memurlara ikramiye verilmesi” hem sözde yetkili sendikalar hem de hükümetler tarafından gündeme getirilmemiştir. Sözde yetkili memur sendikalarına, işçi sendikalarının başarı, beceri ve deneyiminden ders almaları ve toplu sözleşme masasında ciddi, kararlı ve cesur olmalarını tavsiye ediyoruz. Memurlara ikramiye verilmesi konusunun, yasanın açık hükmüne rağmen yıllardan beri toplu pazarlık gündemine girememiş olması kamu görevlilerini üzmekte ve rencide etmektedir. 

4 MİLYON KAMU GÖREVLİSİ BU BAYRAM MÜJDE BEKLİYOR! 

Memurlar olarak bu haksızlığa ve ayrımcılığa isyan ediyoruz açıklaması yapıldı. Devlet, çalışanları arasında ayrım yapmamalıdır. Memurlara üvey evlat muamelesi yapılmasından vazgeçilmelidir. 

Bu itibarla, Sayın Cumhurbaşkanının ve Hükümetten, Ramazan Bayramı öncesinde ve bayram ikramiyesi olarak, memurlara birer maaş tutarında seyyanen ödeme yapılmasını talep ediyoruz. Bu sorunun çözümü ve talebin karşılanması için bir Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi veya Cumhurbaşkanlığı Kararının yayınlanması yeterlidir. 4 milyon kamu görevlisi bu bayram müjde beklemektedir. 

Sayın Cumhurbaşkanının ve Kabinenin duyarlılık göstermesini, Ramazan Bayramı öncesinde memurlara jest yaparak bayram ikramiyesi talebini karşılamasını, memurları bankaların kıskacından kurtararak rahatlatmasını bekliyoruz.

#BağımsızBüroSen

Yorumlar (13)
saglikci 2 ay önce
hahahahahahha çok güldüm
murat 2 ay önce
çok sık kullandığımız bir replik....
Ağam bizimle eğleniii...
bir vatandaş 2 ay önce
her sene aynı mevzu bir bitmedi
.... 2 ay önce
sizin demenizle olmaz chp derse yaparlar belki...
işçi 2 ay önce
yine işçileri göstermiş haber bu işçi düşmanlığı nereden geliyor böyle olmaz ben işçi olarak diyorumki evet memurun tümüne de iki bayramda birer maaş ikramiye verilmeli sizde biraz dürüst olun iki gözü olanın biri kör olsun benimde iki gözüm var benle aynı olmasın kötü zihniyetten kurtulun insaAllah
Kardes 2 ay önce
İsci kardes tum gun cay sigara icip hastanede dedikodu yapiyon asgari ucret sizi hakkiniz
Tuzun kuru 2 ay önce
Tuzun kuru kimin torpili ile girdin acaba işçi hangi şahıs mülakatsız işe aldı
İşciii 2 ay önce
Hayır verilmesin işçi değiller bizimle bir değiller işçiyi bitirmeye çalışmayın !!!
cevdet 2 ay önce
ne var an** gibi gülecek, ben gülmedim, çok da isabetli olur.
gih... 2 ay önce
bırakın şu tıklama tuzaklı haberleri.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
4
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?