PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Bayındır Devlet Hastanesinde Sular Durulmuyor!

İzmir Bayındır Devlet Hastanesinde çalışanlar arasında zaman zaman ayrımcılık yapıldığı, sendikal faaliyetlere idare tarafından müdahalede bulunulduğu ileri sürüldü.

Sendika 22.09.2022, 10:51 23.09.2022, 00:01 Cansu Polat
Bayındır Devlet Hastanesinde Sular Durulmuyor!

İzmir ili Bayındır İlçesinde bulunan 50 yataklı yaklaşık 120 Sağlık personelinin çalıştığı devlet hastanesinde idarenin personeller arasında taraflı uygulamalarından dolayı kurum içi huzursuzluk bir türlü bitmiyor.

Önceki yıllarda da basına yansıyan şekliyle çalışanlar arasında zaman zaman, ayrımcılıkların yapıldığı hastanede her yıl sendika yetkilerinin belirlendiği 15 mayıs tarihi öncesinde sendikal faaliyetlere yapılan müdahale sonucu kurumda huzursuzluklar zirve yapmış, sorunun diyalogla çözülmesi için müdahale edilmiş, ancak idarenin yanlışta ısrar etmesi kurum içi huzursuzluğu zirve yaptırmıştır.

Konuyla ilgili açıklama yapan, aynı zamanda hastanede hemşire olarak görev yapan Birlik Sağlık Sen Genel Başkan yardımcısı Neslişah PAŞALI; hastanemiz küçük bir hastanedir. Tüm çalışan arkadaşlarımızla aile ortamında gibi çalışıyoruz. Ancak, siyaset ve hükümet yanlısı sendikanın idarecilerimize bir şekilde etki etmesiyle kurumda çalışma huzurumuz bozulmaktadır. Özellikle sendikal yetkinin belirlendiği her yıl 15 mayıs tarihi öncesinde hükümet yanlısı sendikanın idareci arkadaşlarımıza etki etmesiyle huzursuzluk zirve yapmaktadır.

Hemen her yıl yaşadığımız gibi bu yılda, BİRLİK SAĞLIK SEN olarak geçen yıl yetkili olduğumuz kurumda yetki almak için çok çalıştık. Maalesef son birkaç gün içerisinde Sağlık Sen Sendikasına bir şekilde üye olan arkadaşlarımız sayesinde yetkiyi kaybettik.

Ancak garip olan son günlerde üye olan bazı arkadaşlarımızın görev yerleri değiştirilerek kurumda daha iyi görünen yerlere verilmesi oldu. Bunların hepsi tüm personelin bildiği gibi ortada olan durumlardır.

Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı Ahmet DOĞRUYOL ise; İl Sağlık Müdüründen hizmetli personelimize kadar tüm arkadaşlar bizim arkadaşlarımız. Hiçbir kimseyle derdimiz yok. Hiçbir kimse de bizim düşmanımız değil.

Ancak; teşbihte hata olmasın ama Bayındır Devlet Hastanesi avuç içi kadar bir hastane. Türkiye’de binlerce kurumda Sağlık Sen bir şekilde yetkili. Nasıl yetkili olduklarını da bilmeyen sağlık çalışanı yoktur diye düşünüyorum. Üç beş kurumda da farklı sendikalar yetkili olsun ne olacak? Kurum yöneticilerimizi yanlış uygulamalar yaptırarak zorda bırakmanın manası nedir ki?

31 yıllık tansiyon hastası üyemiz olan hemşire Mehtap TÜNEY’i dört yıldır çalıştığı birimden alıp, yerine yaklaşık altı yıllık meslek geçmişi olan hemşire arkadaşımızı vermenin mantığı manası ne olabilir? Hastanenin Sağlık Bakım Hizmetleri müdürü Çiğdem ÇELİK’in mesai saatleri içerisinde, arkadaşlarının yanında, bizim genel başkan yardımcımız Neslişah PAŞALI’ya rencide edercesine “hemşire hanım görev yerinize gidin” şeklinde bir ifade kullanması, yine sıkıntılarla ilgili bir başka zamanda yanına konuşmaya giden genel başkan yardımcımıza odadan kovarcasına “konuşmamız bitmiştir” gibi ifade kullanması bu idarecinin, sendikal faaliyetlerle ilgili kanun, genelge ve yönetmeliklerden bi haber olduğunu göstermektedir.

Biz yaklaşık 25 yıldır sendikal mücadele veriyoruz. Elbette her zaman olduğu gibi önceliğimiz diyalog. Ancak küçücük bir hastane için 15 mayıstan bu yana yaklaşık dört aydır diyalogla çözelim diye mücadele ediyoruz. Ama maalesef çözemiyoruz. Özellikle Sağlık Bakım Hizmetleri Müdürü Çiğdem ÇELİK’in tutum ve davranışları kurum içi huzursuzluğu arttırmıştır.

Yöneticilerden en önemli isteğimiz, 657 sayılı devlet memurları kanununun ilgili maddesi uyarınca çalışanlar arasında adil olmaları, çalışanlar arasında ayrım yapmamalarıdır. Çalışma huzurunu bozmamalarıdır.

Yorumlar (13)
Saglikci 5 gün önce
Yıllarca aynı kişi hep aynı yerde çalışacak diye bir kanun yok kamu herkesin babasının yeri deyil idare ihtiraz edeni 657 ye göre kadrosunu düşürecek verilen görevi yapmayani sürgün peşinden işine son verecek kamuda sendika maaş vermiyor bunlara devlet veriyor işine son verin sendikadan maaş alsınlar kamudan maaş alan kişi ihdiyacli olan heryerde çalışır ayrıca sağlıkci olan heryerde her bilgiyi öğrenmek zorundadır
Hemşire 4 gün önce
Söylenen ' hemşire hanım yerinize gidin' cümlesinde nerenin aşağılar tavırda olduğunu çok merak ettim. Herhangi bir aşağılama kelimesi dahi geçmiyor. Ki meslektaşlar arasında birbirine söylenen nice cümleler duydum. Bahsi geçen isimlerin hiçbirini tanımıyorum ama okuduğum haberi çok taraflı buldum.
Sami 5 gün önce
Dr hariç tüm çalışanların işini asgari ücretle yaptırılır ayrım falan olmaz ihdiyac nerdeyse istenilen kişi oraya verilir size sendika maaş vermiyor devlet veriyor devletde milletin vergisi ile maaş alıyorsunuz sendikalarda sizin sırtımızdan geciniyor yatmaya gelmediniz nerde ihdiyac varsa sizler kendiniz kosmalisiniz
Ahmet 4 gün önce
Bu hemşire hakkında derhal idari soruşturma yapılmali sağlık müdürlüğü ve İzmir valiliği açığa almalı hemşireyi ayrıca kurumu halk nezdinde küçük dusuremez amirin onuru ve çalışanların huzurunu bozmak kamu görevini yavaşlatmak sağlık bakanligini küçük düşürmek verilen görevi yapmamak gibi..derhal sürgün edilsin
FABRİKA AYARLARINA DÖN 5 gün önce
GEREKENİ YAPIN AYAKLAR BAŞ OLDU TEKRAR YERİNE GELSİN siz kimsiniz neymiş müdür seni kim atadı oraya hak yiyen çırak
doktor 4 gün önce
Hemşire hanım görev yerinize gidin demenin neresi rencide edici??? Demek ki görev yerinde değil. Sendikacı dediğin daha çok çalışmalı....
mevzuaat, genelge, kanun. 4 gün önce
yetkisi dahilinde yer değişikliği yapmış, "konuşma sonlandı", "görev yerine gidin" niye dedi acaba, bu mu şimdi şikayet.
Hemşire 4 gün önce
Dikkatimi çekti küçücük hastane demişsiniz ne kadar çok yoğunda bu kadar problem yaşadınız, geçen yıl yetkili olduğunuza göre, geçen yıl başka idareciler mı vardı yoksa, hadi onuda geçtim sağlıkçıların başka derdi yoktu da bunu dile getirdiniz, neymiş hemşire hanım yerine geç demiş amir, çocuk gibisiniz sizi ciddiyete davet ediyorum birçok arkadaşımız ne şartlarda, nasıl yoğunlukta çalışmakta lütfen sendikalar kavgaları bırakıp ciddi sorunları çözmeye odaklansı
HALKIN SESİ 4 gün önce
Haberde sürekli bir laf dokundurma çabası var, yapılan bütün iddialar dayanak noktaları gösterilmeden çok taraflıca aktarılmış. Olay tek bir taraf tarafından lanse edildiğinde tabii ki bu haberin yapılmasına para veren taraf haklı gibi gösterilir ama yorumlar hiç öyle durmuyor. Para insanların aklını satın alamamış demek ki... İsmi geçen tarafların bundan sonraki adımlarını takip edeceğim, bakalım kim gerçekten haklıymış.
Doğru söze ne hacet 4 gün önce
Katılıyorum. Böyle büyük cümlelerle iddialarda bulunacaklarsa kendilerine çok güveniyor olmalılar. E o zaman kanıt nerede demek de çok doğru. Bu görevlilerin kaç senedir bu resmi etiketler ile iş yerlerinde çalıştığını bilen bir arkadaş yazsın lütfen. Doğruların er geç ortaya çıkmak gibi bir huyu vardır...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
19
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?