Başkan Özgür Yıldırım: Hakkımızı Almak İçin Her Türlü Eyleme Hazırız

Sağlık-Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Özgür Yıldırım 5. Dönem Toplu Sözleşme Süreci görüşmelerinde Kamu İşveren Heyetinin sunduğu teklife sert tepki göstererek, ‘’15 Temmuz’da ülkemizin, devletimizin bekası için canını siper eden işçinin, emeklinin, memurun, gecesi gündüzü olmadan dört bir yana koşan sağlık çalışanlarının yani bizlerin görmezden gelinmesi kabul edilemez. Yapılacak olan zam ekonomiye yük değil, can getirecektir. ’’ dedi.

Sendika 19.08.2019, 16:17 19.08.2019, 16:21
Başkan Özgür Yıldırım: Hakkımızı Almak İçin Her Türlü Eyleme Hazırız

5. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri kapsamında Kamu İşveren Heyeti’nin sunduğu teklifin kabul edilemez olduğunu belirten Sağlık-Sen İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Özgür Yıldırım, ‘’Sağlık Bakanlığının samimiyetten uzak gerçekçi olmayan verilerle taleplerimize mesafeli bakması kabul edilemez. Sağlık çalışanları yıllardır mağdur edilmekte üvey evlat muamelesi görmektedir. Bizler sağlık çalışanlarının temsilcisi olarak artık sağlık çalışanlarının yok sayılmasına müsaade etmeyeceğiz. 15 Temmuz’da ülkemizin, devletimizin bekası için canını siper eden işçinin, emeklinin, memurun, gecesi gündüzü olmadan dört bir yana koşan sağlık çalışanlarının yani bizlerin görmezden gelinmesi kabul edilemez. Yapılacak olan zam ekonomiye yük değil, can getirecektir. Sağlık çalışanlarımızın insan onuruna yaraşır şekilde yaşayabilmesi için ne gerekiyorsa yapacağız’’ dedi.

‘’Ekonomi İyiye Gidiyorsa Memurun Maaşı Neden Kötüye Gidiyor’’

Hükümetin uyguladığı ücret politikasında memuru yaşatabilir düzeyde bir teklifle gelmesini beklediklerini belirten Başkan Özgür Yıldırım, ‘’Hükümetimizin daha yaşatılabilir bir ücret politikası ve yaşanılabilir sosyal haklarımız boyutunda elini taşın altına koyması gerektiğine inanıyoruz. Bizim önceliğimiz samimiyet, bizim önceliğimiz doğruluk ve ülke gerçekleri. Faizlerin, Dolar ve Euro’nun düştüğü bu dönemde yetkililer tarafından ekonominin iyiye gittiği söylenmektedir. Ekonomimiz iyiye gidiyorsa memurlarımızın maaşları neden kötüye gitmektedir? Devletin dinamosu olan memurlarımıza işçilere verilen zam oranının da altında kalan bir teklif sunulması hükümetimize hiç yakışmadı. Elektriğe yüzde 15, doğalgaza yüzde 15, çaya, şekere yüzde 15 zam yapılırken memura yapılan teklif adeta alay etmektir. Yapılması gereken zamlarla aynı oranlarda maaş zammı yapılmasıdır. Kendini zor geçindiren memur ailesini nasıl geçindirecek, çocuklarına nasıl bir gelecek sağlayacaktır’ dedi.

TIKLAYIN

Merhum Necmettin Erbakan’ın Memura, İşçiye Baktığı Pencereden Bakılmasını İstiyoruz

Sözleşmede samimiyet olgusunun altını çizen Başkan Yıldırım, ‘’Bizler samimiyetle söylemek gerekirse Merhum Necmettin Erbakan’ın memura, işçiye emekliye baktığı pencereden bakmalarını istiyoruz. Samimiyet çerçevesi ile yapılacak bir toplu sözleşmenin, memura yapılacak olan gerçekçi zammın ekonomiye yük değil can katacağına inanıyor ve bunu her platformda söylüyoruz. Bizler, memurunu enflasyona ezdirilen samimiyetsiz bir Türkiye’nin değil büyük Türkiye’nin güçlü memurları olmak istiyoruz. Teklif edilen oranların gerçeği yansıtmadığı bir kez daha yineliyor, daha adil daha gerçekçi bir oranın verilmesini istiyoruz’’ dedi.

Gelir Vergisi uygulaması ile 2019 yılında yapılan zamların bir anlamı kalmadığını belirten Başkan Yıldırım, ‘’Maaşlardan kesilen gelir vergisi oranlarının artması ile birlikte 2019 yılında verilen zamların bir anlamı kalmamış, ücretler iyice düşmüştür. Memurun ek iş yapma hakkı yoktur. İnsan onuruna yaraşır bir hayat sürdürebilmesi için maaşından başka bir geliri bulunmamaktadır. Kamusal işleyişin etkin, sürekli ve düzenli bir şekilde yürütülmesi ancak memurlar eliyle mümkündür. Devlet, memurunu koruyacak kollayacak ki, işleri sağlıklı ve düzenli yürüsün. Ekonomik olarak memurun rahat olması hem kamu işlerinin düzenli ve hatasız bir şekilde yürümesi, hem de yapılan harcamalar ile  piyasaların hareketlenmesi için önemli bir faktördür’ dedi.

Her Türlü Eyleme Hazırız

Sağlık-Sen İzmir 1 No’lu Şubesi olarak her türlü eyleme hazır olduklarını belirten Başkan Özgür Yıldırım, ‘’Memur’Sen Konfederasyonumuzun sunulan bu komik zam teklifleri karşısında gerekeni yapacağından hiç şüphemiz yoktur. Hakkımız olanın alınması noktasında her türlü eyleme hazır olduğumuzun bilinmesini isteriz. Hükümet yetkililerince talep ettiğimiz zam oranlarıyla bağdaşır yeni ve kalıcı teklifin bir an evvel bildirilmesini isteriz. Merhum Mehmet Akif İnan’ın dediği gibi, ‘’Her eylem yeniden diriltir beni. Nehirler düşlerim göl kenarında’’ diyor ve kimsenin bizden sessiz sedasız sendikacılık yapmamız beklentisinde olmamasını söylüyoruz’’ dedi.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
-11
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?