Başkan Duman: Döner Sermaye Denilen Çürümüş Bir Sistemle Karşı Karşıyayız

Sağlık-Sen Erzurum Şubesi tarafından düzenlenen basın açıklamasında Genel Başkan Yardımcısı Durali Baki ve Erzurum Şube Başkanı Abdullah Duman sağlık çalışanlarının kanayan yarası döner sermaye sistemini eleştirdi.

Sendika 06.03.2021, 00:19 06.03.2021, 00:34 Güler Sağlam
Başkan Duman: Döner Sermaye Denilen Çürümüş Bir Sistemle Karşı Karşıyayız

Erzurum Şehir Hastanesi önünde bir araya gelen yüzlerce sağlık çalışanı döner sermaye sorununu haykırdı.

Burada konuşan Sağlık-Sen Genel Sekreteri Durali Baki, “Sistemler insanların, çalışanların faydası için kurulur. Neticede bu sistemde 17 yıl önce bu amaçla kuruldu. Ancak bugün işlemiyor, bırakın pas tutmayı, alın terini, emeği tüketiyor, yok sayıyor. Tıpkı pasın demiri tüketmesi gibi döner sermaye sistemi de sağlık çalışanlarının emeğini, alın terini yok sayıyor. O nedenle, Sağlık-Sen olarak bu sistemi reddediyoruz” ifadelerini kullandı.

Erzurum Şube Başkanı Abdullah Duman ise;

Tüm dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgını nedeniyle insanlık olarak zorlu bir süreç yaşıyoruz. Sağlık çalışanları olarak da deyim yerindeyse pandemi savaşında sağlık çalışanlarımızı cephede şehit veriyoruz. İşte onlardan bazıları; Erol Tepe, Osman Bektaş. İmdat Aktepe ve Süleyman Gökdemir Erzurum da covid 19 nedeniyle hayatlarını kaybettiler. Sözlerime başlamadan önce covid den dolayı hayatlarını kaybeden sağlık çalışanlarımıza Allah'tan rahmet, kederli ailelerine  ve sağlık camiamıza başsağlığı, hastalığa yakalanıp tedavisi devam eden arkadaşlarımıza acil şifalar diliyorum.
 Özellikle son bir yıl içinde sağlık çalışanlarının inanılmaz bir durumla, büyük bir riskle karşı karşıya olduğu açıktır. Hayatımızda herşeyin değiştiğini, tüm eski alışkanlıklarımızın yerini yenilerinin aldığını görüyoruz. Sağlık çalışanları bu zorlu süreçte ateşin ortasındayken ateşin etrafında da toplumumuza özgü olan davranışlarımızdan hastalık nedeniyle artık uzak durmak zorunda kalmalıyız. 
Bu değişimin tek değişmeyeni, dünü de bugünü de aynı olan ve yarını da aynı olacak olan sağlık çalışanlarımızın verdiği emek, aldığı risk, hastaları için ortaya koyduğu olağanüstü mücadeledir. Evet sağlık çalışanları için bir şey değişmemiştir. Bugün ne kadar ağır iş yükü altında eziliyor isek dün de durum aynıydı. Bugün ne kadar bulaşıcı hastalık riski taşıyor isek aslında dün de aynıydı. Dün ve bugün değişmeyen tek şey sağlık çalışanlarının emeklerinin karşılığını alamaması, uğradığı hak kayıpları, sağlık bürokrasisinin bu sorunlara kör ve ilgisiz olmasıdır. 

 Meydanlara her çıktığımızda sağlık çalışanları için adım atılmasını beklediğimiz adımların bir lütuf olmadığını, tam tersi bunun bir hak teslimi olacağını ifade ettik. Yıllardır süregelen bir mağduriyet yaşıyoruz. Almamız gereken karşılık, ödenmesi gereken ek ödeme; ister yönetmelik kaynaklı deyin, ister başka bir gerekçe söyleyin ama ödenmiyor. Sağlık çalışanları olarak her platformda bu haksızlığı dile getiriyoruz.

TIKLAYIN

Diyoruz ki; ey sağlığı yönetenler, ey Bakanlığımızın yöneticileri, bu hak kaybını engellemek için ne yapıyorsunuz? Döner sermaye denilen bu çürümüş sistem ile emeğimizi daha ne kadar sömüreceksiniz? Sizin adaletten anladığınız bu mu? Her ay 75kuruş ek ödeme ödenmesine sebep olan bu köhne sisteme dur diyecek bir kişi yok mu? 

Bu haksızlığa, bu hukuksuzluğa, bu hak gasbına dur diyecek vicdan ehli bir yetkili yok mu?  

Yıllardır sağlık çalışanlarının kanayan yarası olan ek ödeme sorunun adil bir çözüme kavuşması en temel çağrılarımızdan biri oldu. Bu sistemin artık yürümesinin, sağlık çalışanlarını tatmin etmesinin mümkün olmadığını söyledik söylemeye de devam edeceğiz..

Sağlık çalışanları olarak adına ek ödeme dediğimiz, adına döner sermaye dediğimiz çürümüş bir sistemle karşı karşıyayız. Evet bu sistem çürümüştür. Bu sistemin sağlık çalışanlarını mutlu etmesi, bu sistemin hakkaniyet ve adalet üretmesi mümkün değildir. Ek ödeme sistemi bitmiş ve gitmiştir. Hiç kimsenin memnun olmadığı bir sistemi yürütmeye çalışmak doğru değildir.

Artık feryat ediyoruz. Üç günlük alkış sesleri bizim feryadımızı bastıramaz. Üç günlük alkış ile evdeki çocuğumuzun karnını doyuramazsınız. Üç günlük alkış sesleri ile alın terimizin karşılığını veremezsiniz. Artık sağlık çalışanlarının insani ve mesleki onuruna yaraşır şekilde, biten-giden döner sermayenin yerine aylık maaşlarımızın yükseltilerek yeni bir sayfanın açılması olmazsa olmaz talebimizdir.

İstisnasız tüm sağlık çalışanlarımız için yeni, hakkaniyetli ve adaletli bir ücret sisteminin kurulması gerektiğini, Erzurum Şehir Hastanesinin önünden bir kez daha haykırıyoruz.

Sağlık çalışanlarının onuruna yaraşır bir ücret düzenlemesi oluncaya kadar Sağlık-Sen Erzurum Şubesi olarak eylemlerimize devam edeceğimizi kamuoyu ile paylaşıyoruz.

Bu sistem artık sağlık çalışanları için döner sermaye değil dönmeyen sermayedir, bu sistem artık ek ödeme değil ek zulümdür, bu sistem artık bizim için bir teşvik değil bir tehdittir. Sağlık çalışanları bunu mu hak ediyor? Siz bize alkış tutarken olacağı bu muydu? O zaman bu yapılanları alkışlama sırası şimdi bizde. Şimdi biz bu yapılanlara alkış tutuyoruz.

Sağlık çalışanlarına yapılan üç günlük alkış desteğini bugün Erzurum'dan Sağlık Bakanlığı yetkililerini 1 dakika kesintisiz alkışlayarak iade ediyoruz.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (11)
Kırşehir 1 ay önce
Bir sonuç çıkmaz doktor üzerine kurulmuş sistem herkesin haberi var herseyden
Adam 1 ay önce
Dr öyle bir döner aliyorki dillere destan uuuuf
dis hekimi 1 ay önce
bu konuyu performans mucidi recep beye soyleyin
Aslan parçası 1 ay önce
Ne kükredi beeee.....,
Shs 1 ay önce
Sesinizi duyan varmııııı
ali veli 1 ay önce
Utanmaz he** ,hala konuşuyorsunuz.Toplu sözleşmeye siz oturmuyormusunuz,sahte milliyetçi,mü** sizi.
sağlıkçı dadaş 1 ay önce
siz sağlıkçının hakkını korumak için ne yapıyorsunuz da hak arayanlara edepsizlik yapıyorsunuz.oturduğunuz yerden kalkıp basın açıklaması için gelip 10 dk beklemezsiniz sonrada emekçilere laf atıyorsunuz. biraz edep takının emeğe saygı göstermeyi öğren...işiniz gücünüz insanları karalamak....
Sali 1 ay önce
Döner sermaye zaten verilmiyor ek odeme sabit veriliyor dõner sermaye kimse istemiyor ek ödeme istemiyor sabit ve emeklilige yansiyacak şekilde sabit aylik versin bunu gundeme getirin getiremezsiniz cunki mart nisan ayi uye kapmak icin yapilan konusma bence
Sali 1 ay önce
4688sayili kanun 28maddesine gore memurda ikramiye hakki var hangi memur sendikasi gundeme tasiyor ikramiye alamiyan tek kesim memur ayrica3600den ses mart nisan ayi uye kapma yarisi oldugu icin 10ay ses cikmaz. 2 ay konusurlar
Sali 1 ay önce
Simdiye kadar memurlarin aydat kesdiniz yediniz geri verin
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
3
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?