Bakanlık “MIŞ” Gibi Yapmaktan Vazgeçmeli, Maaşlarda Makul Bir İyileştirme Yapmalıdır

1 Nisan tarihinden itibaren 4 ay geçerli olacak ek ödemenin dağıtımı ile ilgili dün yayınlanan yazıların ardından Türk Sağlık Sen açıklama yaparak, "Bakanlık “MIŞ” Gibi Yapmaktan Vazgeçmeli, Maaşlarda Makul Bir İyileştirme Yapmalıdır" denildi.

Sendika 18.05.2021, 11:10 Güler Sağlam
Bakanlık “MIŞ” Gibi Yapmaktan Vazgeçmeli, Maaşlarda Makul Bir İyileştirme Yapmalıdır

 Nisan tarihinden itibaren 4 ay geçerli olacak ek ödemenin dağıtımı ile ilgili yazı dün yayınlanmıştır. Söz konusu düzenleme, ısrarla dile getirmemize rağmen süresi, kapsayıcılığı ve adaleti açısından yine çok büyük sorunlar içermektedir. 

Bu düzenleme Aile Hekimliği çalışanlarının görmezden gelindiği, Genel idari ve yardımcı hizmetlerin yok sayıldığı, aşılama faaliyetlerini sürdüren çalışanların kapsam dışı bırakıldığı bir düzenlemedir.

Sağlık kurum ve kuruluşlarında fedakârca görev yapan binlerce çalışanın kapsam dışı bırakıldığı, makul bir artışın olmadığı, kelimelere ve hesaplara boğulan ama sonucunda ortaya kabul edilebilir bir dağıtımın konulamadığı bu düzenlemede bize göre bir fiyasko niteliğindedir.  

2021 yılının ilk 3 ayının yok sayıldığı, geçmişteki kayıpların telafi edilmediği her düzenleme çalışanların beklentisini karşılamaktan çok uzaktır. 

Birçok ülkede sağlık çalışanlarına net bir zam, belli bir ikramiye verilirken Sağlık Bakanlığı adına tavandan ek ödeme deyip sağlık çalışanlarına adeta ikinci bir maaş veriliyormuş gibi bir algı ile kamuoyuna sunduğu bu süslü düzenlemeleri terk etmeli, “MIŞ” gibi yapmayı bırakmalıdır.  

Türk Sağlık-Sen olarak başından beri savunduğumuz sağlık çalışanlarına tek ödeme şeklinde maaşa zam yapılması en makul, çalışanın beklediği ve hakkaniyetli çözüm yoludur. 

Sağlık Bakanlığı’nın tüm kurum ve kuruluşlarında görev yapan ve üniversite hastanelerindeki çalışanları kapsayacak böyle bir iyileştirme ile ancak makul olan hayata geçecektir.

Aklın yolu birdir. Israrla yanlış yapılarak doğrunun da bulanamayacağı bir gerçektir. Kalıcı ve sürdürülebilir, beklentileri karşılayan bir ücret politikası zarurettir. Sağlık Bakanlığı yüzünü çalışanlarına dönmeli ve pandeminin kahramanlarına hakkını teslim etmelidir. 

Türk Sağlık-Sen olarak biz maaşa zam şeklinde tek ödemeyi ısrarla dile getirmeye ve bu yönde adım atılması gerekliliğini her platformda dile getirmeye devam edeceğiz. 

Önder KAHVECİ 

Genel Başkan

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (5)
kartal 5 ay önce
BİZLER ARTIK BIKTIK ACA AY SONUNDA PERFORMANS ALACAKMIYIZ DİYE DÜŞÜNMEKTEN BİZLER DİĞER KURUMLAR GİBİ EK ÖDEME DEĞİL TEK ÖDEME İSTİYORUZ AYIN 15 DE NE ALACAMIZI BİLELİM ARTIK DÜNYA Kİ BÜTÜN ÜLKELER SAĞLIK ÇALIŞANLARINA İYİLEŞTİRMELER YAPIYOR BİZLERDE ARTIK BİZLERE DE BİR İYİLEŞTİRME BEKLİYORUZ.
Sağlık memuru 5 ay önce
Esnafa var, çiftçiye var, öğretmenlere var, sıra sağlıkçıya gelince havanı alırsın.
İşçi 5 ay önce
Benim anlamadığım herşeye zam yapılıyor hergün herşeye hergün yeni işyerleri açılıyor herkese para dağıtılıyor sanki kamu çalışanlarına garez varmış gibi hiç birşey verilmiyor kamu işçilerinin sözleşmesi 31.12.2020 de bitti daha yenisinin lafı sözü dahi edilmiyor sonunda denecek ki salgın var ülkenin durumu belli ekonomi iyi değil size 3+3 alin verilen 100tl vergiye geri alınan 500tl nerde bu sendikalar konfedasyonlar bilen varsa söylesin lütfen
Serdar 5 ay önce
3 asgari ücretlinin maaşını alıyorsunuz yetmiyormu yetmez tabi gözleri ac devlet yemek yol parası nöbet parası dönersermaye icap parası veriyor ek ödeme halada türkiyenin tüm vergisi bize verilsin istiyorlar bunları doyuramazsın en iyisi sağlıkda eşit işe eşit ücret ve sözleşmeli asgari ücretli yapmak
seyyanen kalmadı mı bittimi 5 ay önce
her kurumda seyyanen zam yapıldı hemde bin tl üzerinde hepsi. sağlıkçıya gelince kalmadı.
18
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?