Aşı Reddine Karşı Yasal Düzenleme Yapılmalı!

Kamu-SEN Genel Başkanı Önder Kahveci "Aşı üzerinden yapılan propagandalar ile aşı reddi 183'ten 23 binlere çıktı bu konuya dikkat edilmesi gerek." dedi.

Sendika 29.01.2020, 02:31 Güler Sağlam
Aşı Reddine Karşı Yasal Düzenleme Yapılmalı!

Türkiye’de aşılar hakkında sürekli yapılan kara propaganda geride bıraktığımız birkaç yıl içerisinde çok yol almış ve geri dönüşü olmayan sağlık sorunlarına yol açması gibi tehlikeli bir boyuta ulaşmıştır. Bu halk sağlığı sorununun geleceğimiz olan çocuklarımızı olumsuz şekilde etkilemesi de işin vahametini göstermektedir. Yedi yılda çocuklarına aşı yaptırmayan ailelerin sayısı 183'ten 23 bine çıkmış, kızamık v.b gibi salgın hastalıklarının yok olmaya yüz tutmuşken binlerle ifade edilen rakamlara yükselmiştir.

TIKLAYIN

Bu rakamlara bakıldığında Türkiye’nin sağlığı için çözülmesi gereken konuların başında aşı reddi olduğu açıktır. Bazı ülkelerde aşıyı reddedenlerin toplumsal hayatta tecrit edilmesine kadar bir dizi uygulama olduğu düşünüldüğünde aşı reddi üzerinde ısrarla durulması gereken bir meseledir.  Dünya Sağlık Örgütü başta olmak üzere ilgili kurum ve bilim adamlarının çalışmaları ve açıklamaları aşıyı zaruri gösterirken; konunun uzmanı olmayan, bilimsellikten uzak kişilerin yaptıkları açıklamalar, yazdıkları yazılar ve bunların üstüne hukuki boşluklar nedeniyle halk sağlığın tehlikeye düşürülmesi kabul edilemez.  

Devletin toplum sağlığını koruması gibi bir görevi de olduğuna göre aşı reddi konusunda süratle önlem alınmalı, çare bulunmalı ve aşı reddini tamamen ortadan kaldıracak yasal düzenlemeler hayata geçirilmelidir. Çünkü toplum sağlığı bireylerin tercihine bırakılamaz. 

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
-4
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?