PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Ali Yalçın’dan Ekonomik Krize Rağmen Geleceğe Dair Umutlarımızı Koruyan Türkiye Açıklaması

Yetkili konfederasyon Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranlarının ardından bir açıklamada bulunarak “ihracat rakamlarını artıran, geleceğe dair umutlarımızı koruyan Türkiye; sabit gelirlilerin alım gücü kayıplarını telafi edecek güce sahiptir” dedi.

Sendika 03.06.2022, 15:41 03.06.2022, 18:33 Cansu Polat
Ali Yalçın’dan Ekonomik Krize Rağmen Geleceğe Dair Umutlarımızı Koruyan Türkiye Açıklaması

Ali Yalçın hükümete de alım gücü düşen sabit gelirli memurlarla ilgili olarak zaman kaybedilmeden eşel mobil sistemini uygulamaya almaları konusunda tekrar uyarıda bulundu.

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın yaptığı sosyal medya paylaşımında alım gücünün düşmesine dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı:

YÜKSELEN ENFLASYON, DÜŞEN ALIM GÜCÜ SARMALI EŞEL MOBİLLE SON BULSUN. 

1- TÜİK tarafından Mayıs Ayı enflasyonunun %2,98, yıllık enflasyonun %73,50 olarak açıklanmasıyla birlikte; Ocak-Mayıs enflasyonu %35,64 ve enflasyon farkı ise %26,18 olarak gerçekleşti.

'Merkez Bankası, yıl sonu enflasyon ve döviz kuru beklentilerini yukarı yönlü güncellerken, hissedilen enflasyon neredeyse her ay beklentilerden daha yüksek şekilde karşımıza çıkıyor. Resmedilen ve hissedilen tartışmasına girmeden bir kez daha 'alım gücümüz yükseltilmeli' diyoruz... Özellikle gıda, akaryakıt ve konut enflasyon rakamları büyürken kamu görevlilerinin geçim sıkıntısı da büyüyor. Yükselen enflasyon rakamları; kamu görevlilerinin cüzdanlarını yakarken 'Eşel Mobil Sistemi"nin uygulanmasının gerektiği de her geçen gün daha fazla hissediliyor'

"Eşel Mobil Sistemi' zaman kaybedilmeden uygulamaya konulmalıdır"

'Diğer taraftan dünya çapında yaşanan ekonomik krize rağmen hızla büyüyen, ihracat rakamlarını artıran, geleceğe dair umutlarımızı koruyan Türkiye; sabit gelirlilerin maaş/ücretlerini de hak ettiği seviyeye yükseltecek, alım gücü kayıplarını telafi edecek güce sahiptir.... Bilhassa bu ve benzeri enflasyonist dönemlerde, başta kamu görevlilerimiz olmak üzere tüm sabit gelirlileri enflasyon korkusundan uzaklaştıracak, hayat pahalılığından kurtaracak ve rahat bir nefes aldıracak 'Eşel Mobil Sistemi' zaman kaybedilmeden uygulamaya konulmalıdır' ifadelerini kullandı.

Eşel mobil sistemi nedir?

Ücret endekslemesi veya Eşel mobil sistem, ücretli ve maaşlıları, hayat pahalılığı karşısında korumak amacıyla fiyat artışlarıyla doğru orantılı olarak gelirlerinin artmasının sağlanmasıdır. Diğer bir deyişle geçmiş dönem enflasyon oranlarına göre ücretlilere otomatik zam yapılmasıdır.

Yorumlar (28)
zeyn 4 hafta önce
şaka mısın sen ya, hükümetin sesi gibi konuşuyorsun. ne umudundan bahsediyosun, TÜİK verileriymiş falan filan gerçek mi onlar. ihracat rekoru imiş, olur tabi o kadar ucuz geliyor ki elimizde mallar yabancıya bizden alacak tabi dolar olmuş ne kada. hala bu sendikada olmaya devam edin arkdaşlar bravor
Tıbbi sekreter 4 hafta önce
Defolun gidin batıda 5 milyar kira veriyor millet alay eder gibi açıklama yapmayın sizi yalamacilar sizi
Laboratuvar Teknikeri 4 hafta önce
Umudunu korursun tabi,seçimlere ne kaldı,nasıl olsa biryerden girersin vekil adayı listesine..
Dr 4 hafta önce
Sana bu yetkiyi verenlerin taaa sülalesini
YAZIKKK 4 hafta önce
BUKADAR OLMAZ YA .... UTANMA DİYE BİŞEY VAR TOPYEKUN YOK
Sartorius 4 hafta önce
Koltuğunu koruma umudu olmasın mı
Adem8 4 hafta önce
Ali dincilere ekonomik kriz yokmu sen git tokatlilari kandir ogretmenliginen tirilyonluk oldun Ali aylik tirilyonlar geliyo nasii olsa sende millet kiriz var diye hikaye oku Ali
Saglikci 4 hafta önce
Bunun milletvekilliği hayırlı olsun
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
17
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?