Ali Yalçın: Zam Teklifini Cuma Günü 81 İlde Protesto Ediyoruz

Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın "Cuma günü Türkiye genelinde mevcut teklifin yetersizliğini ve yeni teklif sunulması gereğini içerecek davet temelli bir kamuoyu açıklaması yapılması kararı alınmıştır." dedi.

Sendika 13.08.2021, 00:53 13.08.2021, 00:57 Güler Sağlam
Ali Yalçın: Zam Teklifini Cuma Günü 81 İlde Protesto Ediyoruz

Memur-Sen Genişletilmiş Başkanlar Kurulu’ndan çıkan kararlar

Milyonlarca kamu görevlisi ve memur emeklisini ilgilendiren 6. Dönem Toplu Sözleşmede hükümet kamu görevlileri için ilk zam teklifini sundu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda gerçekleştirilen toplantıda konuşan Bakan Vedat Bilgin, hükümetin kamu görevlilerine ilişkin ilk teklifini açıkladı.

Hükümetin zam teklifinin ardından Memur-Sen Konfederasyonu ise Genişletilmiş Başkanlar Kurulu’nu toplayarak teklifle ilgili istişarelerde bulundu. Memur-Sen Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen toplantıda hükümetin zam teklifi masaya yatırıldı.

Toplantının ardından kameralar karşısına geçen Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Kamu İşvereni’nin, Memur-Sen’in teklifinden 18 gün, ilk oturumun gerçekleşmesinden 10 gün sonra teklifini sunduğuna ve bu yönüyle teklifin geç geldiğine vurgu yaparak, “içerik itibariyle ise beklentilerin, olması gerekenin, adalet eşiğinin uzağında tekliflerle karşılaştık. Kamu işvereni, maaş ve ücretlere 2022’de %5+%6, 2023’de %6+%6 olmak üzere toplamda iki yıllık 23 puanlık bir artış önerdi. Bunun dışında somut, hesaplanabilir, tarihi, içeriği, kapsamı, uygulama süreci bilinir ya da öngörülebilir bir teklif sunmadı. Sayın Bakan tarafından ifade edilen teklif içeriğinde; ek gösterge, sözleşmeli personel, refah payı gibi bizim tekliflerimizde yer alan ana konularla ilgili müzakere etme eğilimi hissettirecek bir netlik ne yazık ki söz konusu değildir” diye konuştu.

Yalçın, 26 Temmuz’da iletilen Genel Toplu Sözleşme metni içeriğinde yer alan birçok konuya bakanlığın kendilerine olumlu veya olumsuz bir beyanda bulunmadığını belirterek, “ Genel toplu sözleşme tekliflerinin tasnifi ve müzakeresi noktasında da hem kurumların ve bürokratların hem de Sayın Bakanın toplu sözleşme tekliflerimizle ilgili içerik, maliyet ve mahiyet yönüyle yeterince bilgi sahibi olduğu da ortak kanaatimizdir. Ayrıca, kamu işvereni teklifinde toplu sözleşme sürecinin diğer önemli ayağını oluşturan hizmet kollarıyla ilgili bir bölüm, hüküm ve teklif de bulunmamaktadır. Bu tablo, kamu görevlilerinin beklentilerini ve haklı taleplerini yansıtan toplu sözleşme tekliflerimizin karşılığında işveren tarafından ortaya konması gereken iradenin henüz tam olarak ifade edilmediği kanaati oluşturmaktadır” ifadelerini kullandı.

“Kamu İşvereninin Teklifi Müzakere Aşamasını Başlatmaktan Uzaktır”

Bugün sunulan teklifin toplu pazarlığın başlamasını sağlayacak nitelikte olmadığı gerçeğiyle birlikte kamu işevereninin müzakere başlatacak yeni bir teklif hazırlaması gerektiğini söyleyen Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “Bu bakış açısıyla teklif oturumu sonrasında kamuoyuna yaptığımız açıklamada; teklife ilişkin değerlendirmeler yanında teşkilatımızın konuya bakışını, örgütlü güç kapasitemizin bugünden sonraki aşamada sürece nasıl etki edeceğini, Türkiye’nin 81 ilindeki teşkilatlarımızın ve üyelerimizin konuya bakışını ortaya koyacak sürecin nasıl işletileceğini, belirlemek noktasında Genişletilmiş Başkanlar Kurulumuzu toplayacağımızı ve kurulca alınacak kararların duyurularak süreci yönetip yönlendireceğimizi ifade etmiştik. Bu kapsamda teklif sonrası Genel Merkezimizde gerçekleştirdiğimiz Genişletilmiş Başkanlar Kurulu ve akabindeki başkanlar kurulu toplantısı ile toplu sözleşme sürecinde gelinen nokta ve bundan sonraki aşamaya dair yapılacaklara ilişkin kararlara varılmıştır” dedi.

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

Yalçın’ın paylaştığı Memur-Sen Genişletilmiş Başkanlar Kurulu’ndan çıkan kararlar ise şu şekilde oluştu.

1- Kamu işvereni tarafından sunulan teklif kamu görevlilerinin haklı beklentilerini karşılamaktan da müzakere-pazarlık aşamasını başlatmaktan da uzaktır. Bu nedenle kamu işvereni 6. Dönem Toplu Sözleşmenin pazarlık aşamasını başlatmayı gerektirecek yeni bir teklifi en kısa sürede ve en geç Pazartesi gününe kadar bizimle ve kamuoyuyla paylaşmalıdır.

2- Toplu sözleşme müzakerelerinin genel toplu sözleşmeye ilişkin bölümü kapsamında 22 Ağustos’a kadar oturum yapılması için kamu işveren tarafı istek ve iradesini ortaya koymalıdır.

3- Bugün masaya sunulan kamu işveren teklifinin içerdiği;
a) Artış oranları yükseltilmeli,

b) Ek gösterge, sözleşmeliler ve refah payı başlıklarına ilişkin olumlu tutum devam ettirilmeli, kapsam ve takvim belirsizlikleri giderilmeli, teklif netleştirilmeli,

c) Genel toplu sözleşmeye dair tekliflerimizde yer alan diğer konu (seyyanen zam, aile yardımı, toplu sözleşme ikramiyesi, dini bayram ikramiyesi, ek ödeme, özel hizmet tazminatı vb.) başlıklarının cevapsız bırakılması durumu fark edilmeli, bu konularda kamu işvereni masaya müzakere temelli teklifler getirmeli,

d) Toplu sözleşmenin hizmet kollarına ilişkin bölümü kapsamında devam edecek müzakerelerde genel toplu sözleşme teklifindeki hata yapılmamalı, teklif içerikleri net ve somut olmalıdır.

4- Kamu işvereninin 6. Dönem Toplu Sözleşme sürecinde gelinen noktada ürettiği belirsizliğin ifadesi ve tekliflerimize yönelik olumlu bakış ve yakınlaşma iradesi oluşturma daveti içerecek biçimde Cuma günü Türkiye genelinde mevcut teklifin yetersizliğini ve yeni teklif sunulması gereğini içerecek davet temelli bir kamuoyu açıklaması yapılması, (Orman yangınları ve sel felaketlerinin yaşandığı illerde basın bildirisi paylaşılacak, diğer illerde basın toplantısı yapılacaktır.

5- 81 il temsilcimiz Ankara’ya çağrılarak Cumartesi günü teşkilatın konuya bakışını ve bundan sonraki aşamada Memur-Sen’in sergileyeceği tavrı tartışılacak ve bu çerçevede süreci hızlandıracak, işveren tarafında uzlaşma motivasyonunu artıracak, bu amaçla yeni ve adil teklif yapılmasını sağlayacak eylem tercihlerinin tartışılması,
kararlarını almıştır.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (23)
Sendikaya üye değil 4 ay önce
Beleş kadro alan taşeronlar, maaş haricinde aldıkları tediye-ikramiye-bayramlık-sosyal yardım-ek ödeme-yemek-ulaşım- vb.leri ile memurları geçtiler. Bu süreçte memur sendikaları ne yaptılar, faydaları nedir. %3.5'lar !. Bu haliyle, sendikalarda üye olarak kalmanın anlamı var mıdır ?
hayri 4 ay önce
SAYIN BAŞKAN BU İŞİ HAKEM HEYETİ ÇÖZECEK DİYEMİYOR. ÜYELERİ KANDIRMAK NE SARIYAAA BEEEEE.
SAĞLIK CAMİASI 4 ay önce
ARKADAŞLAR LÜTFEN İSTİFA KAMPANYASI BAŞLATALIM AMA LÜTFEN VE LÜTFEN İSTİFA EDİNİZ. SAYGILARIMLA.
Ali ba 4 ay önce
Yetkili sendikalardan istifa edip tepkimizi gösterelim.zam sonucu istediğiniz gibi olmazsa istifa edeceğim.taseronlar bizden iyi ücret aliyor
Maalesef 657 4/A 4 ay önce
Utanmadan hala konuşabiliyor.yaziklar olsun.bizim sırtımızdan yediğiniz,içtiğiniz haram zıkkım olsun.bu sendikaya hala üye olanlarada hakkımız haram olsun
2351 4 ay önce
Ne yapcan buçuk Ali bi söylesene valla gülmeyecem
YÜZ VAR MI VAR AYNAYA BI BAK 4 ay önce
HEEE Açık Mert Korkusuz (AMK)
Gökhan can 4 ay önce
Saat beşten sonra eylem yapılır yada sağlık il müdürlüğünün önünde basın açıklaması yapılır yada boş bir yerde devletin ambulansları ile siren çalınır amaç memurun gazını almak adam akıllı bir eylem yapsana iş bırakma Ankara da bakanlığa yürümek veya meclise veya saraya ki ses getirsin bizim gazimizi almaya çalışma düzgün sen eger düzgün bir eylem yap sayenizde bıktı memur..
SAG37 4 ay önce
BOS CUZDAN EYLEMI BILINDIK EYLEM GAZ ALMA EYLEMI ANKARAYA YURUMEDIKCE ALAN INMEDIKCE BISEY CIKMAZ ARTI BIR PUAN HAKEM KURULUNDAN O KADAR SENDIKA UYELIGINE DEVAM SARI SEN...............
Katılıyorum 4 ay önce
Tek çözüm secimde bize bu zamları reva görenleri sandığa gömmek olur..Sendika ile hiç işim olmaz bunlar kukla o masaya da otursalar ne oturmasalar ne hicbir etkileri yok sadece personelin başını tutuyorlar o kadar...
Sağlık 4 ay önce
Sendikaya üye olmanın bir faydası yok birleşip seçimlerde bize bunları reva görenlere ders vermek
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
5
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?