Ali Yalçın: Özal Zamanında Öğretmenlere Yarım Maaş Ek Ödeme Veriliyordu!

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, "Ben Şırnak'ta 5 yıl çalıştım. Önceden Özal zamanında orada yarım maaş ek ödeme yapılıyordu.Onun için ilave ek tazminat ödemesi olmalı ve bu da öğretmenlik meslek kanunu içinde yer almalı" dedi.

Sendika 24.11.2021, 01:15 Zeynep Elmalı
Ali Yalçın: Özal Zamanında Öğretmenlere Yarım Maaş Ek Ödeme Veriliyordu!

Yalçın, Eğitim-Bir-Sen Kütahya 1 Nolu Şube tarafından düzenlenen Büyük Teşkilat Buluşmasında yaptığı konuşmada, öğretmenlik meslek kanununun bir an önce hayata geçirilmesini istediklerini söyledi.

24 Kasım Öğretmenler Gününde bu konuda müjde beklediklerini belirten Yalçın, şunları kaydetti:

"24 Kasım Öğretmenler Günü öncesi bir araya geldik. 24 Kasımın muştusu öğretmenlik meslek kanunu olsun. 11. Kalkınma Planında, 2023 Eğitim Vizyonunda var ama askıda duruyor. Ne rafta ne de lafta kalsın. Meclise indirilsin ve bir an önce hayata geçirilsin. Çok şey istemiyoruz, diyoruz ki istihdamda güçlük çekilen yere personeli göndermek için cebri yöntem yerine cezbi yöntem uygulayın. 4+2 değil, 2+2 de yapsan sıkıntı olur. Ben Şırnakta 5 yıl çalıştım. Önceden Özal zamanında orada yarım maaş ek ödeme yapılıyordu. Onu da tasarruf olarak bekletiyorlardı. Bekleyeni giderken toptan alıp gidiyordun. Giden adam orada 10 yıl kalmak istiyordu, gelmişken birikim yapayım diye. Onun için ilave ek tazminat ödemesi olmalı ve bu da öğretmenlik meslek kanunu içinde yer almalı. Buradan oraya kıdemli öğretmen gitmeli, orası stajyer, acemi ocağına dönmemeli."

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.

Öğretmenlik kariyer basamaklarının yeniden meslek kanunu içinde yer alması gerektiğini vurgulayan Yalçın, şöyle devam etti:

"İdarecilik öğretmeninin ikinci görevi. 30 yıl burada çalışsa şu kuruma geçtiğin zaman sıfır adam muamelesi çekiyor. 5 bin öğrenci mevcutlu bir okulu yönetse ve buradan başka bir kuruma geçse bir kıymeti yok. Diğer tarafta 11 adamın müdür ol, diğer tarafa geçtiğin zaman ömür boyu değeri var. Onun için yönetici kademesinin çerçevesi çizilmeli. Adaylık kaldırma sınavlarına ne gerek var. Üniversiteye girerken sınav, üniversitede sınav çıktık KPSSde eğitim bilimlerine gir oradan AKSye gir. Mülakata ne gerek var. 3 kat adamı çağır. Birini al ikisin küstür. Siyaseten de sosyal maliyet, gerek yok. Öğretmen alımında mülakata da gerek yok zaten devlet güvenlik soruşturmasını yapıyor."

Yalçın, öğretmenlik meslek kanununun sadece Milli Eğitimde değil özel öğretim kurumlarındaki öğretmenleri de kapsaması gerektiğini sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından, Eğitim-Bir-Sen Kütahya 1 Nolu Şube Başkanı Fatih Köse, Yalçına çini tabak takdim etti.

Programa AK Parti Kütahya Milletvekili Ahmet Tan, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kazım Uysal, Kütahya Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vural Kavuncu, daire müdürleri, sendikanın çevre illerdeki şube başkanları ve sendika üyeleri katıldı.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (14)
sağ.mem. 7 gün önce
Memuru masada satanlar şimdi meydanlarda memurun aklıyla alay eder olmuş..
Sağlık çalışanları 7 gün önce
Ulan bu zevat sözde bütün memurların başkanı ama varsa yoksa öğretmenler için çalışıyor sağlık çalışanları için ağzını açmıyor bir sağlıkçı olarak önce bundan kurtulmak lazim
Ankarali 7 gün önce
OZAL ZAMANİNİDA MEMURUN DEGERİ VARDİ OZAL ZAMANİNDA MEMUR ANKARAYİ İNLEDİRTİ OZAL ZAMANİNİNDA İNSANLARDA DOLMUŞA BİNİNCE PARAYİ BEN VERECEM SEN VERECEN YARİŞİ VARDİ ŞİMDİDE KİM VERECEK DİYE İNSANLAR BİR BİRİNİN GÖZÜNE BAKİYOR OZAL ZAMANİNDA İNSANLİK VARDİ OZAL ZAMANİNDA BOYLE UCUZ SENDİKALAR YOKTU OZAL ZAMANİNDA MEMURU SATAN MUMURU BİTİREN SENDİKA YOKTU
hemsire olmayan saglikcilar 7 gün önce
1995 yilinda benim maasimda polisten fazlaydi zamaninda 3 ayda bir aldigimiz doner sermayeyide daha katmiyorum
hüseyin 7 gün önce
boş laflar
attci 7 gün önce
Geçmişi geleceğe örnek gösterirseniz istifa edin başka yetkili sendika gelsin sizden daha iyi hak alır. Önemli olan iz bırakabilmektir. Sizde bıraktınız ama yüzde 150 enflasyon karşısında yüzde 12 gibi yada geçmişte bıraktığınız 3.5 gibi...
Sağlık 7 gün önce
yani sende, eski türkiye daha iyiydi diyorsun üçbuçuk abi
VATANDAŞ RIZA 7 gün önce
Şu ötekileştirme den vaz geçin meb de öğretmen sağlıkta doktor hemşire emniyette polis diğerlerinin gereği yoksa niçin oradalar bakanlıkların adınıda değiştirin ozaman örneğin meb değilde öğretmen bakanlığı sağlık yerine doktor ve hemşire bakanlığı gibi yanlış bunlar bu kurumlarda çalışan kişiler bir vücudun uzuvları gibi organları gibi düşünün ve öyle karar verin birşey yapılacaksa hepsine yapılsın yada cumhur başkanın başbakan iken vati KAMUÇALIŞANI reformu yapacaklarını vaat etmişti hepsine EŞİT İŞE EŞİT ÜCRETLE BİR AYAR VERİLSİN OLMAZMI
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
5
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?