Aile Hekimleri ve Hemşireler İş Bırakıyor!

Aile Hekimleri federasyonu aldığı kararla 16 Ağustos ve 27 Ağustos günlerinde 1’er gün iş bırakarak ASM’leri kapalı tutacak.

Sendika 12.08.2021, 17:09 Güler Sağlam
Aile Hekimleri ve Hemşireler İş Bırakıyor!

Değerli halkımız; pandemi döneminde dünyanın her yerinde doktorlar, hemşireler ve sağlıkçılar ödüllendirilirken maalesef ülkemizde yeni yayımlanan Aile Hekimliği Ödeme ve Sözleşme Yönetmeliği ile aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanları cezalandırılmaktadırlar. Bazı bürokratlarca Sayın Cumhurbaşkanımıza ve Sayın Sağlık Bakanımıza yanlış bilgi verilerek bu yönetmeliğin yayımlandığını düşünmekteyiz.

Yeni yönetmelikle iş güvencemiz yok edildiği gibi, cezalar arttırılmış ve maaşlarımızda bundan sonra her ay yüzde 10’luk bir kesinti yapılmasına karar verilmiştir. Bu pandemi döneminde yaşlı ve kronik rahatsızlığı olan binlerce hastayı ASM’lere çağırmamız, onları daha sonra birçok tetkik için hastanelere yönlendirmemiz şart koşularak, adeta bu pandemide hem halk sağlığını tehlikeye düşürmemiz istenmiş hem de bizden yapılması imkansız izlemler talep edilerek meslek onurumuz zedelenmiştir.

Birçok basın organlarında gerçeği yansıtmayan “Aile Hekimlerine Maaş + Ek Ödeme” gibi yanlış haberler yaptırılarak da bizimle adeta alay edilmiştir.
Ülkemizde 2006 yılında pilot illerde, 2010 yılında da tüm ülkede faaliyete geçen aile hekimliği sistemi sağlık alanında ülkemizi dünyanın sayılı ülkelerinden biri yapmışken, bebek ve çocuk aşılama oranlarımız %97’leri bulmuşken, anne ve bebek ölümleri her geçen gün azalırken, maalesef bazı art niyetli kişilerce devletimizin sağlık alanındaki bu başarıları doktorlar ve hemşireler küstürülerek bitirilmek istenmektedir.

Hatta aile hekimliği sisteminden tekrar eski sağlık ocağı sistemine dönüşün konuşulduğunu duymaktayız.
Tüm bunlar bizi rahatsız ettiği gibi, haklarımızın çiğnenmesine de asla sessiz kalamazdık. Bu münasebetle sesimizi duyurmak ve yapılan bu haksızlığa karşı çıkmak adına anayasamızın güvencesinde 16 Ağustos ve 27 Ağustos günlerinde federasyonumuzun aldığı karara uyarak 1’er gün iş bırakacak ve ASM’leri kapatacağız.
Yalnız; Siirt’imizin aşılamadaki düşük oranları bizi üzdüğünden yeni yönetmeliğe tepki olarak ASM’leri kapatacağımız gibi, Siirt Aile Hekimleri Derneği Yönetim Kurulu olarak insiyatifimiz doğrultusunda doktorlarımız ve hemşirelerimiz sahada Pandemi ve Aşı çalışmalarına gönüllü olarak katılacaklardır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (7)
METEHAN 3 ay önce
TÜM SAĞLIK CAMİASI İŞİ BIRAKMALI.
Ömer 3 ay önce
SEÇİMDE GÖRÜŞECEĞİZ BU İKTİDARLA.
HEMŞİRE AYŞE, FATMA,AYSU 3 ay önce
VALLAHİ TÜM KALBİMİZLE DESTEKLİYORUZ.
CovidAcil 3 ay önce
Yillarca oturup rapor ve ilac yazmaktan baska bir sey yapmayan aile hekimleri, pandemi suresince biraz calistilar diye hemen ayaklanmalar falan, hayirdir?
Aile Hekimi 3 ay önce
Sözleşmelerimizin feshi İl Sağlık Müdürlükleri'nin iki dudağı arasında olmasına rağmen, evet 16 Ağustos'da ASM'leri daha iyi şartlarda çalışabilmek ve hak kayıplarımızın önüne geçebilmek için kapatıyoruz. Eğer diğer meslektaşlarımız da artık haklarını aramaya başlamayı akıllarına getirirlerse, aile hekimleri olarak canı gönülden kendilerini destekleyeceğimize emin olabilirler. Sürekli aile hekimlerine saydıran meslektaşlarıma tavsiyem, '' Ben niye bu şartlarda çalışıyorum. " sorusunu kendinize sormanızdır.iyi çalışmalar.
. 3 ay önce
kapısının önüne girilmez bandı çekip üç metreden hasta şikayeti dinleyen ,hastaya yaklaşmaktan korkan aile hekimlerini protesto ediyorum.Yalan derlerse belgelerim.
mehmet 3 ay önce
Kısaca demişler ki biz çalışmak istemiyoruz yan gelip yatacağız paramızı da çatır çatır alacağız
7
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?