Adlı Tıp Çalışanlarına Ek Ödeme Müjdesi

Trabzon Adli Tıp Kurumunda Sözleşmeli Çalışan Türk Sağlık Sen Üyesine Samsun Bölge İdare Mahkemesi Kararıyla Döner Sermaye Ödenecek. Bu Karar Tüm Adli Tıp Kurumunda Çalışanlara Emsal Olacak.

Sendika 24.03.2020, 15:33 Güler Sağlam
Adlı Tıp Çalışanlarına Ek Ödeme Müjdesi

Trabzon Adli Tıp Kurumunda Büro Personeli Olarak Çalışan Türk Sağlık Sen Üyemiz, görev yaptığı kurumda emsalleri olan kamu çalışanlarına döner sermaye ödenirken kendisine herhangibir ödeme yapılmaması nedeniyle çalışmakta olduğu kurumu dilekçe ile müracaat ederek döner sermaye ödenmesi talebinde bulundu. Talebini reddedilmesi üzerinde sendika avukatımız aracılığıyla Trabzon İdare Mahkemesine yürütmeyi durdurma davası açmıştı.

Trabzon İdare Mahkemesi, sözleşmeli personele Bakanlar kurulu kararı gereğince sözleşme ücreti dışında bir ödeme yapılamayacağı gerekçesiyle davanın reddine hükmetmişti.

Bunun üzerine, Samsun Bölge İdare Mahkemesi 4. İdari Dava Dairesine yaptığımız itiraz neticesi mahkemenin 02.03.2020 tarihli kararıyla Trabzon İdare Mahkemesi kararının iptaline ve üyemize döner sermayenin ödenmesine hükmetti.

Trabzon İdare Mahkemesinin olumsuz kararını iptal eden, Samsun Bölge İdare Mahkemesi 4. İdari Dava Dairesi karar ayrıntısında; Çalışanlar arasında denge sağlanmasını teminen döner sermaye ek ödemesinin yapılması gerektiğine dair yasal düzenlemeye rağmen, döner sermaye ek ödemesi yapılması konusunda personeller arasında kadrolu-sözleşmeli ayrımına gidilmesinin ve bu çerçevede de sözleşmeli çalışana döner sermaye ödenmemesinde hukuki isabet bulunmamaktadır. Mahkeme bu gerekçelerle dava konusu işlemin ve yerel mahkemenin verdiği kararın iptaline hükmetti.

TIKLAYIN

Şube Başkanı Mustafa Serdar; " bu kararla bir haksızlığın daha önüne geçmiş olduk. sözleşmeli çalışma her kurumda karşımıza bir ayrımcılık ve mağduriyet olarak çıkıyor. Kamuda çalışma barışını bozuyor. Bu nedenle çalışma hayatlarındaki huzuru yok eden ve çalışanı ailesinden ayıran sözleşmeli istihdam tamamen ortadan kaldırılmalı tüm kamu çalışanları kadrolu olarak istihdam edilmelidir.” dedi. Sözleşmeli olarak çalışması bile önemli bir mağduriyet olan çalışan arkadaşımızın, bir de maddi mağduriyet yaşaması kabul edilemez. Sözleşmeli statüde çalışan arkadaşımızın döner sermayesini alabilmesini mahkeme kararıyla da olsa almasını sağlamak sendikacılığımız adına da bir kazanım ve başarıdır.

Bu kesinleşmiş mahkeme kararının üyemize hayırlı olmasını dileriz. Aynı mağduriyeti yaşayan ilimiz ve ülke genelindeki Adli Tıp Kurumu çalışanları bu kararı emsal alarak dava açmaları halinde bu önemli mağduriyetleri giderilmiş olacaktır.

21.03.2020

Mustafa SERDAR

Türk Sağlık Sen Şube Başkanı

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (1)
SAYIN BAŞKAN SÖZLEŞMEYLE MÜDÜR ATANIYOR HAKMI 11 ay önce
SAYIN BAŞKAN SENİN GENEL BAŞKANIN BEYAZ ÖNLÜKLÜLERDEN BAŞKASINI SEVMİYOR.MESLEK TAASSUBU ADAM KAYIRMA VE İNSANLARI KAMPLARA BÖLME MUCİDİ.KIZILAYDAN SAĞLIĞA GEÇENLER BİR GECEDE VHKİ OLDULAR.BU ADAMLARIN STATÜSÜ NEYDİ ALLAH AŞKINA İŞÇİMİYDİLER MEMURMUYDULAR.BİZ 2351 VHKİ SINAVLA KAZANDIĞIMIZ KADROMUZU ALAMAZKEN KILI KIPIRDAMAYAN BAŞKAN.ÇST GÖREVE BAŞLAMADI DİYE YARGIYA GİTTİ VE SONUÇTA ALDI.KENDİSİDE Ç.S.T OLAN GENEL BAŞKAN HERKESİN BAŞKANI OLMAYI HAKKI TUTMAYI VE HAKKI TESLİM ETMEYİ BECEREMEDİ.ONU ESEFLE KINIYORUM VE HAKKIMI HELAL ETMİYORUM.BUGÜN DÜNYA YARIN AHRET İNDALLAHTA DA VA CI YIM.BİZ EVİMİZE EKMEK GÖTÜREMEZKEN.LÜKS KONFOR İÇİNDE YAŞAYANLAR BİZDEN DEĞİLDİR OLAMAZDA.SINAV KAZANIP ATANMAYAN 2351 VHKİDEN BİRİ.
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?