400 TL Olan Sendika İkramiyesi Çalışma Örgütüne Şikayet Edildi

Memurlarla yapılan toplu sözleşmede, üye sayısı yüzde 1’i aşmayan sendika üyelerinin toplu sözleşme ikramiyesinden yararlanamayacağı maddesi hakkında Uluslararası Çalışma Örgütü’ne başvuru yapıldı.

Sendika 29.11.2021, 19:51 29.11.2021, 20:32 Zeynep Elmalı
400 TL Olan Sendika İkramiyesi Çalışma Örgütüne Şikayet Edildi

Genel Sağlık-İş Başkanı Derya Uğur, memurlarla yapılan toplu sözleşmede, üye sayısı yüzde 1’i aşmayan sendika üyelerinin toplu sözleşme ikramiyesinden yararlanamayacağı maddesi hakkında Uluslararası Çalışma Örgütü’ne (ILO) başvuru yaptıklarını duyurdu. Yüzde 1’i aşan üç sendikanın “sarı” sendika olduğunu kaydeden Uğur, söz konusu düzenlemeyle ilgili “ihlal tespitinin yapılmasını” talep ettiklerini belirtti. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, toplu sözleşme görüşmelerinin sonunda “Sendika adı altında kurulan ama sendikal faaliyetler yapmayan, başka işlerle uğraşan, birtakım oluşumlar, merdiven altı yapılanmalar var” demişti. Toplu sözleşmenin 23.maddesinde “Faaliyet gösterdiği hizmet kolundaki toplam kamu görevlisi sayısının yüzde 1’i kadar üyesi bulunmayan sendikaların üyelerinin, toplu sözleşme ikramiyesinden faydalanamayacağı” ifadesi yer aldı. Genel Sağlık-İş, maddenin iptali için Danıştay 12. Dairesi’nde dava açmıştı.

  # Personel Sağlık'ın Whatsapp Haber Bültenine abone olmak için tıklayın. Detaylı Bilgi için tıklayın.


*Genel Sağlık-İş Başkanı Derya Uğur

Maddedeki yüzde 1’lik şartı sadece üç sendikanın karşıladığını söyleyen Genel Sağlık-İş Başkanı Derya Uğur, “Bu maddenin tebliğ metninde, ‘Sağlık ve Sosyal Hizmetler’ kolunda faaliyet gösteren 41 sendikanın bulunduğu, fakat yüzde 1’lik şartın, yalnızca üç sendika tarafından karşılandığı, bu şartı sağlayan sendikaların birçoğunun renginin ise ‘sarı’ olduğu açıkça anlaşılmaktadır” dedi.

Maddenin kaldırılması için sadece yerel değil uluslararası alanlara da başvurduklarını vurgulayan Uğur, “Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Türkiye Ofisi’ne de konuyla ilgili başvuru yaptık. Bu bir ilktir” diye konuştu.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (4)
hamit 2 ay önce
bu 400 tl sendika aidatı işi, tam bir adiliktir.
iptal EDİLSİN 2 ay önce
3 ayda bir 400 Tl Sendikalılara ödenmesi saçmalık. Devlet neden öder ki, böyle olamsı sendikalıların işine geliyor kasaları iyice dolacak. Bu şekilde sendika memurun hakkını savunmaz çünkü aidatını devlet ödüyor. Sendika ancak meurdan direk kesilirse memuru savunur. Bence bu durum iptal edilmeli. Hem haksızlık. poisler sendikalı değil.
SAĞLIKÇILAR 2 ay önce
21 .YÜZYILDA YAPILAN SAÇMALIKLARA BAKIN SIRF SENDİKA YÖNETİÇİLER KAZANIR YA MİLYONLAR HEP KAYBEDİYOR ANLAŞILMAYAN BİR ŞEY YOK BİRİLERİNİ DÜŞÜNEN MİLYONLARI KAYBEDER.GÖRECEKSİNİZ.
kamil 2 ay önce
sayıştayı danıştayı dinlemeyen ilo yu mu dinleyecek
-6
kapalı
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?