4 Doktorun İşine Son Verilmesi Protesto Edildi!

3 meslek odasının düzenlediği protesto eyleminde, güvenlik soruşturması gerekçe gösterilerek uzmanlık unvanları alınan 4 doktor hakkında yapılan işlem Diyarbakır’da basın açıklamasıyla protesto edildi.

Sendika 02.10.2019, 16:33 02.10.2019, 16:37
4 Doktorun İşine Son Verilmesi Protesto Edildi!

Diyarbakır Tabip Odası, Diş Hekimleri Odası ve Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası tarafından güvenlik soruşturması gerekçe gösterilerek 4 doktorun işine son verilmesi Dicle Üniversitesi Hastanesi önünde basın açıklaması yapılarak protesto edildi.

TIKLAYIN

Açıklamaya, sağlık örgütleri temsilcileri ve üyeleri ile Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Saliha Aydeniz katıldı.  “Çalışma hakkımız engellenemez” pankartının açıldığı eylemde konuşan SES Diyarbakır Şube Sekreteri Mehmet Nur Ulus, OHAL döneminden itibaren birçok arkadaşlarının ihraç edildiğini belirterek, güvenlik soruşturması kapsamında meslektaşlarının çalışma haklarının engellendiğini savundu.

“HİÇBİR DAYANAK GÖSTERİLMEDİ”

Sağlık örgütleri adına açıklama yapan Diyarbakır Tabip Odası Asistan Hekim Komisyonu Üyesi Mustafa Mesut Kaya ise, uzman hekim unvanı alan 4 meslektaşlarının güvenlik soruşturması gerekçe gösterilerek hukuksuz bir şekilde mesleklerinden uzak bırakıldıklarını belirterek, arkadaşlarının herhangi bir dava veya soruşturması olmaksızın unvan değişikliği nedeniyle güvenlik soruşturmasına alındığını ifade etti.

Kaya, güvenlik soruşturması neticesinde hiçbir dayanak gösterilmeden; keyfi ve hukuksuz bir şekilde devlet memurluğuna uygun olmadıkları kararı alındığını ve arkadaşlarının devlet hizmet yükümlülüğü atamaları yapılmadığını iddia etti.   “Arkadaşlarımıza tebliğ tarihinden itibaren 450 gün boyunca hekimlik yasağı konulmuştur” diyen Kaya, “OHAL döneminde KHK ile başlayan güvencesizleştirme sürecinin bugün güvenlik soruşturmaları eliyle devam ettiğini” vurguladı. Kaya, şunları söyledi: “Güvencesizlik tehdidi altında, asistan hekimlere sendikasızlık, mobinge boyun eğme, haksızlıklara ses çıkarmama, meslek örgütünden uzak durma gibi yollar gösterilmektedir. Asistan hekimler dört veya beş sene içerisinde girecekleri bir soruşturma gösterilerek, asistanlık süresince sessiz bırakılmaya çalışılmaktadır. Son günlerde duyduğumuz intihar vakaları, asistanlık şartlarını dayanılmaz hale getiren bu durum ile doğrudan ilişkilidir.” Kaya, bu keyfiyetçiliğe, haksızlığa ve hukuksuzluğa karşı her alanda seslerini yükselteceklerini belirtti. “Baskılar bizi yıldıramaz” sloganlarının atıldığı eylem alkışlarla son buldu.

Yorumlar (0)
3
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?