PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

30 - 35 Yıllık Hemşireler Acile, 3 Yıllık Hemşire Servise!

Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı Ahmet DOĞRUYOL "Hemşireler içerisinde sadece bir hemşireye fazla nöbet ücreti ödenirken diğer hemşirelere izin veriliyor" dedi.

Sendika 09.06.2022, 03:31 Cansu Polat
30 - 35 Yıllık Hemşireler Acile, 3 Yıllık Hemşire Servise!

Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı Ahmet DOĞRUYOL, İzmir’in Bayındır ilçesi Bayındır Devlet Hastanesinde 30-35 yıllık hizmeti olan hemşireleri acil servise veren hastane yönetimi, sendika sayılarının belirlendiği son gün malum sendikaya üye olan hemşirelerin birini servise, diğerini de 30 yıllık hemşirenin çalıştığı yer olan, EKG ye ve poliklinik sorumluluğuna vermesi düşündürücüdür dedi.

Doğruyol, "30 yıllık ameliyathane hemşiresinin de ameliyathaneden alınıp acile verilmesi, yine bakanlığın talimatına rağmen, yoğun bakım sertifikası olan iki hemşire arkadaşımızın acile verilmesi, yoğun bakım sertifikası olmayan hemşirelerin, yoğun bakıma verilmesi kabul edilebilir bir durum değildir." dedi.

Hastanede yaklaşık 40 hemşirenin hiç birine fazla mesai ücreti ödenmediğini söyleyen Doğruyol, "Sadece bir hemşireye fazla mesai ücreti ödenmesi personeller arasında yaşanan adaletsizliğin boyutunu ortaya koymaktadır." ifadesini kullandı.

Doğruyol sözlerine şöyle devam etti:

Bir hemşireye iki birimin sorumluluğu verilirken, sorumluluk talep eden bir başka hemşireye sorumluluk verilmemesini de anlamak mümkün değildir.

Bayındır Devlet Hastanesi avuç içi kadar küçük bir hastanedir. Küçücük hastanede bile sendikal ayrımcılığın ne denli olduğu ortadadır.

657 sayılı Kamu Görevlileri kanununda “….Amir, maiyetindeki memurlara hakkaniyet ve eşitlik içinde davranır. Amirlik yetkisini kanun ve diğer mevzuatta belirtilen esaslar içinde kullanır.” Denilmesine ve TCK’nın 118. Maddesinde “Bir kimseye karşı bir sendikaya üye olmaya veya olmamaya, sendikanın faaliyetlerine katılmaya veya katılmamaya, sendikadan veya sendika yönetimindeki görevinden ayrılmaya zorlamak amacıyla, cebir veya tehdit kullanan kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.” Denilmesine rağmen yöneticilerin bu cesareti nerelerden aldığını merak ediyoruz.
Kamu kurumları hiçbir bürokratın özel işletmesi değildir. Kamu kurumları kanun genelge ve yönetmelikler çerçevesinde yönetilir.

Yaşanan sendikal ayrımcılığın düzeltilmemesi durumunda, yasal yollara da başvuracağımızı bildiririz.

Yorumlar (5)
H bey 3 hafta önce
Arastirsan neler var bu ilçe hastanelerinde
FEYZULLAH TİRYAKİ 3 hafta önce
LİYAKATLI YÖNETİCİLER OLMADIĞINDAN OLUYOR.
BAŞKAN BEY EDE GÜNDEME GETİRDİĞİ İÇİN TEŞEKKÜRLER
VHKİ GİH MEMUR 3 hafta önce
O DA BİŞEYMİ RÖNTGEN TEKNİSYENLERİ MUTEMETLİĞE VHKİ LER ACİLE HEMŞİRELER EVRAK KAYITA VHKİLER SERVİSE
hakan 3 hafta önce
Sağlık Bakanlığını takan idareci kalmadı ki,her yer çiftlik oldu
Serdar 3 hafta önce
Bu haberi yahu bunu sendikacılık servis hizmet üretim yeri degilmi
17
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?