PERSONEL SAĞLIĞIN TELEGRAM Grubu İle Son Dakika Gelişmeleri Öğrenmek İçin TIKLAYINIZ.

2022 Yılında 422 Sağlık Çalışanı Şiddete Uğradı

2022 yılında toplam 422 sağlık çalışanının şiddete maruz kaldığı belirtilirken 249 şiddet olayının meydana geldiği tespit edildi.

Sendika 13.01.2023, 12:23 Cansu Polat
2022 Yılında 422 Sağlık Çalışanı Şiddete Uğradı

Sağlık Sen tarafından her ay düzenli olarak yapılan sağlıkta şiddet raporunun 2022 yılına dair değerlendirilmesinde; kronik bazı sorunların çözüme kavuştuğu, ekonomik ve özlük haklarında ise nisbi iyileştirmelerin yaşandığı geçtiğimiz yılda, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin ise artarak devam ettiği aktarıldı.

Sağlıkta Şiddet Yasası’na rağmen saldırganların adli mercilerce serbest bırakılması, her zaman olduğu gibi sağlık çalışanlarını yaralarken, failleri cesaretlendirmiştir.

Bu nedenle, hâkim, savcı ve kolluk kuvvetlerine önemli görevler düştüğünü hatırlamakta fayda var. Elbette sağlık idaresine de her zaman olduğu gibi önemli görevler düşmektedir. Bu kapsamda X-ray cihazlarının hastanelere yerleştirilmeleri hızlandırılmalıdır. Güvenlik görevlilerine hem eğitim verilmeli hem de yetkileri arttırılmalıdır. Hasta ve hasta yakınlarının hastanede bekleme alanları ayrı tutulmalıdır. Şiddet olaylarının yoğun yaşandığı acil servislerde ilave güvenlik tedbirlerine yer verilmelidir” dedi.

“Aralık ayında yaşanan 15 şiddet olayıyla birlikte 2022 yılında toplamda 249 şiddet olayı yaşandı. 2021 yılında bu rakam 190 idi.

Yıl boyunca yaşanan 494 saldırganın neden olduğu 249 şiddet vakasında 422 sağlık çalışanı şiddet kurbanı oldu. 1 doktor ve 1 güvenlik görevlisi ise görevi başında hayatını kaybetti.

Yorumlar (1)
Günün Anketi Tümü
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
Yılbaşında Maaşlara Sizce Yüzde Kaç Zam Yapılacak?
404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.