Atama bekleyen veya yeni atanmış genç sağlık personellerine yönelik söylemleri ile bilinen bir Sağlık Sendikası’nın Genel Sekreterinin güdümünde olan sözümona bir blog sitesi tarafından yüzyılın felaketi depremde ağır hasar alan Hatay’da tüm zor şartlara rağmen görev yapmaya çalışan bir sağlık personeline yönelik yalan haber yapıldığı ortaya çıktı .

Sendika Genel Sekreterinin adeta site sahibi gibi yalan haber yaptığı için tekzip yayınlamak zorunda kalan blog sitesinin  1. kuruluş yılı kutlamasında pasta kestiği görüntülerin ardından siteyi yönettiğine yönelik iddialar ortada duruyor.

furkan-ali-ciftcioglu-saglikagi-pasta-kesimi-2

Memur-Sen, Vali Tarafından Takdir Edildi! Memur-Sen, Vali Tarafından Takdir Edildi!

Sendika ofisinde site için kutlama pastası kestiği sendika genel sekreterinin; yalan haber yaptığı için tekzip yayınlamak zorunda kalan sitenin bir sağlık personeline yönelik yaptığı ve sonradan kabul ettiği yalan haberlerle neyi amaçladığı merak ediliyor. Şayet sendikal rakebat ise bu durum ne kadar AHLAKİ sorusu cevap bekliyor. 

yalan-haber-3

Genç bir sendikanın Genel Sekreteri olan ve sahip olduğu trol AĞI ile yönettiğine yönelik pastalı paylaşımları olan sitede; başka bir sağlık sendikasının Genel Başkan Yardımcılığı görevini de yürüten bir sağlık personeli için USULSÜZ yolluk parası aldığı, böyle bir kişinin sendika yöneticisi olarak nasıl hak arayabileceği, böyle sendikacılar oldukça memurlar daha çok şey kaybedecekşeklinde kim tarafından yapıldığı belli olmayan haber metnine yer verildi .

2 HAFTA SONRA TEKZİP YAYINLATMAYI BAŞARABİLDİ!

Yapılan haber sonrası edinilen bilgilere göre mağdur edilen sağlık personeli, hakkında çıkan yalan haberle ilgili hem haberi kaldırtmayı hem de tekzip yayınlatmayı başardı. 

serdar-kahraman-tekzip-2

Genç bir Sendikanın Genel Sekreterinin sanki site sahibi gibi sendika ofisinde pasta kesilen görüntüler bulunan site, dün akşam saatlerinde bir hafta önce yaptığı yalan haberle ilgili TEKZİP yayınlamak zorunda kaldı. 

YALAN HABER SİTESİNİN OFİSİ, AYNI ZAMANDA SENDİKA GENEL SEKRETERİNİN OFİSİ Mİ?

Ayrıca yalan haber merkezi blog sitesinin kuruluş pastasını kesen Genç bir sendikanın Genel Sekreterinin pasta kesilen Ofisi, Sendikası’nın Genel Sekreterlik ofisi olarak kullandığına yönelik paylaşımları ise ortaya atılan iddiaları güçlendirdi.

furkan-ali-ciftcioglu-saglikagi-sahibi

Sendika Genel Sekreteri yalan haberi yayan sitenin pastasını kestiği ofiste aynı zamanda Sendika Genel Sekreter sıfatıyla tüm sağlık personellerini davet ettiğine yönelik paylaşımlar YALAN HABERLERLE ALGI YARATAN, İFTİRA ATAN site, bu sendikanın yayın organı mı sorusunu akıllara getirdi.

YALAN HABER 27 ORANINDA YAYILIYOR!

Öte yandan Marshall McLuhan tarafından ortaya atılan bu tarz yalan haberlerle ilgili tezde, dünyanın küresel bir köye dönüştüğü, medyatik bilginin drama geleneğine yaslandığı, algı haberlerinin insanların yüreğine doğrudan fırlatıldığı, insanların bu haberde olduğu gibi yalan haberleri, algı üzerine kurulu bu şekildeki bilgileri özellikle sosyal medya ve blog siteler aracılığıyla doğru kabul ettikleri şeklinde bilimsel tespitler bulunmaktadır. 

ALGI HABERLERİ TARTIŞMA KONUSU! İTİBAR SUİKASTLİĞİ YAPILIYOR

Nitekim yapılan pek çok araştırmada insanlar arasında yalan ve algı yapmak ve bu algıdan menfaat sağlamak üzere ortaya atılan bilginin 27 oranında yayıldığı ancak doğru bilginin ise 1 oranında ancak yayılabildiği bilinmektedir. Marshall’ın tezinden de anlaşılacağı üzere kötü kalpli kişilerin yalan ve algı üzerine her türlü operasyonu düzenlemeye müsait oldukları, her türlü itibar suikastini yapmaya teşne bir durumun varlığına imza attıkları bilinmektedir. 

İNSANLARIN ONUR VE HAYSİYETLERİ KARALANIYOR!

Maalesef insanlar hakkında özellikle sendikalar da olduğu gibi rakipler hakkında başta sosyal medya olmak üzere blog siteleri aracılığıyla itibar suikasti  ve algı haberleri ile kişisel ve kurumsal menfaatler sağlayabilmektedir. İnsanların 30 yıllık meslek hayatlarını ya da bazı kurumların emek ve alın telleri ile kurdukları kurumsal yapılarına yönelik yapılan itibar suikasti yapılarak oluşturulan yalan algıyla (Örneğin hiçbir bilgi, belge, dayanak olmadan BİZDEN RÜŞVET İSTEDİLER, haksız yolluk olarak maddi menfaat sağladı gibi) sonradan tekzip yayınlansa ya da yalan olduğu ortaya çıksa dahi yine Marshall’ın ve pek çok bilimsel araştırmanın tezine göre yalan bilginin 27 oranında yayılması nedeniyle ortaya atılan iftiralar gerçekmiş gibi insanların hafızalarında kalabilmektedir.

Tekzip metninde yalan iddialara maruz kalan sağlık personeli iseşu ifadelerle hakkını aramaya çalıştı:

Memur Sendikasının Genel Başkan Yardımcısı (S.K.) Hakkında 3 Ay Arayla Tayin Ve Prefabrik Ev İddiası ” isimli haberde söz edilen kişinin Hatay’lı olan Hürriyet Sağlık-Sen Genel Başkan Yardımcısı Serdar KAHRAMAN olduğu, başkan KAHRAMAN’nın Mayıs ayı içerisinde depremzedelere tanınan haktan dolayı atama ve yer değiştirme yönetmeliğinin 21, maddesine göre çocuklarının eğitimi için Mersin iline tayin olduğu fakat eşinin yine Sağlık Bakanlığında sürekli işçi kadrosunda (696) olması ve söz konusu tabi olunan mevzuata göre eşinin tayinin gerçekleşmediği anlaşılmıştır.

Bunun üzerine Serdar KAHRAMAN tekrar Sağlık Bakanlığı YHGM ile görüşerek aile birliğinin sağlanması için tekrar Hatay’a tayinini talep etmiştir. Tüm tayin taleplerinin yasaya uygun olduğu ve 3 ay sonra yapılan eş durumu tayininin bir mazeret tayini olduğu ve atama ve yer değiştirme yönetmeliğinin 20. Maddesi hükmünde haberde iddia edilenin aksine YOLLUKSUZ VE HARCIRAHSIZ yapıldığı (ki yolluklu ve harcırahlı olması gerekir) Sağlık Bakanlığı atama kararından anlaşılmaktadır.

Yine iddia edildiği üzere Serdar KAHRAMAN’a tesis edildiği edilen bir prefabrik konut olmadığı da ortaya çıkmıştır. Zira Hatay il emrine atandıktan sonra kurum amirinin bilgisi dahilinde konut başvurusu yapan Serdar KAHRAMAN’ın hem evinin yıkılmış olduğu, hem eşinin sağlık personeli olduğu ve hem de şehit yakını olduğu fakat tüm bunlara rağmen kötü niyetli bazı şahısların bilmediği bu gerçeklere rağmen şikâyette bulunduklarını öğrenmesinin ardından çocukları ile birlikte Antakya’da kalacak bir yerleri olmamasına rağmen herhangi bir nedenle kötü niyetli kişilerin tuzağını boşa çıkarmak amacıyla konut başvuru dilekçesini 24 Ağustos 2023 tarihinde yayınlanan ve gerçeği yansıtmayan haberden de önce geri çektiği tespit edilmiştir.

Ayrıca asılsız haberin ihbarının Ukrayna’ya ait bir yurt dışı hattı üzerinden ve fake bir watsapp hattından yapılmış olması, hiçbir suretle ve tümüyle gerçeği yansıtmadığı gerekçesiyle Serdar KAHRAMAN hakkındaki asılsız haberin tarafımızca TEKZİP edildiğini tüm kamuoyuna bildiririz.