Yeşil Reçete Operasyonuyla Çete Çökertildi!

9 ilde eş zamanlı olarak başlatılan operasyonun Merkezi Bursa oldu. Sadece yeşil reçeteye yazılması ile satılabilen ilaçları, ilaçları üreten firmalardan çeşitli gerekçeler öne sürerek ithal edip, sonrasında piyasaya süren çete çökertildi.

Sağlık 14.09.2019, 23:01
Yeşil Reçete Operasyonuyla Çete Çökertildi!

TIKLAYIN

Operasyonun en dikkat çekici kısmı ise, bir seferde Türkiye’de ele geçirilen en yüksek sayıda yeşil reçeteli ilaç operasyonu olması oldu. 430 bin kutu ilaç ele geçirildi. Operasyonla beraber aralarında iş insanlarının da bulunduğu toplam 20 şüpheli gözaltına alındı. Bursa İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, haziran ayında ele geçirdikleri 235 bin ilaçtan sonra Mustafakemalpaşa Cumhuriyet Başsavcısı’nın talimatıyla operasyonun sınırlarını genişletti. Bu tarihten sonra teknik ve fiziki takibi genişleten ekipler yaklaşık 3 ay boyunca iz sürdü. 3 aylık teknik ve fiziki takibin ardından İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri operasyon için savcının talimatıyla Samsun, Erzurum, Karaman, Eskişehir, İstanbul, Balıkesir, Van ve Adana’da önceden belirlenmiş olan adreslere eş zamanlı olarak baskın düzenledi. Baskın sonucunda 430 bin kutu ilaç ele geçirilirken, el konulan ilaç sayısının, Türkiye genelinde bir seferde ele geçirilen en yüksek sayı olduğu açıklandı.

YEŞİL REÇETEYE TABİ İLAÇLARI UYUŞTURUCU OLARAK SATMIŞLAR

Operasyon sonucunda gözaltına alınan 20 şüphelinin ifadeleri alınmaya başlandı. İfadelerinde şüpheliler, ilaçları üreten firmalardan, düzenledikleri sahte belgelerle olmayan ecza depolarını göstererek, bu depolarda sakladıkları ilaçları ihraç edecekleri yalanıyla aldıkları öğrenildi. Ellerindeki ilaçları uyuşturucu olarak sattıkları belirlenen çete üyeleri, emniyette yapılan işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilerek hakim karşısına çıkarılacak.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
-6
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?