Vücudu Yanan Kıza ‘Korkudan Titriyor’ Diye Tedavi Yapmayan Hekim Hakkında Soruşturma

Adıyaman’ın Kahta Devlet Hastanesinde meydana geldiği iddia edilen olayda, vücudunun büyük bir bölümü çay suyu dökülmesi sonucu yanan kız çocuğuna, gerekli tedaviyi yapmadığını iddia eden aile, görevli doktor hakkında şikayet başvuruda bulundu.

Vücudu Yanan Kıza ‘Korkudan Titriyor’ Diye Tedavi Yapmayan Hekim Hakkında Soruşturma
banner71

Olay geçtiğimiz hafta sonu Kahta Devlet Hastanesinde meydana gelirken, sabah kahvaltısı için tüpte kaynatılarak hazırlanan çay suyu, mutfakta oynayan ailenin küçük kızı 4 yaşındaki Elif’in üzerine döküldü. Sırt kısmının tamamı ve vücudunun değişik yerlerinde yanıklar oluşan Elif’i babası Halil Tokmak aracıyla Kahta Devlet Hastanesine getirdi. Baba Halil Tokmak iddiasında, kızı Elif’in vücudunda ciddi yanık olduğunu, acil doktoru tarafından bu kadar ciddi yanık olmasına rağmen sadece pansuman ve ağrı kesici yapılarak evlerine gönderildiğini söyleyerek, kızlarını görevli doktorun herhangi bir yanık ünitesi olan sağlık kuruluşuna sevk etmediğini hatta hastanenin uzman doktorunu kızını muayene etmesi için acil servise bile çağırmadığını ve çocuğunun tedavisinde ihmal olduğunu dile getiriyor. 

Kahta Devlet Hastanesi Acil Servisinden ağrı kesici iğne yapıldıktan sonra evlerine gönderilen aile, Elif’in ağrılarının devam etmesi üzerine akşam yeniden hastaneye götürdü. Aileye acilde görevli başka doktor tarafından Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yanık Ünitesine gitmeleri gerektiği belirtildi. Bunun üzerine baba, kendi özel aracıyla kızını Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesine götürdü. Burada yanık ünitesine alınan ve yaklaşık 1 yıl tedavisi sürecek olan Elif Tomak'ın vücudunda izler kalabileceği ifade edildi.

TIKLAYIN

Baba Halil Tomak, acilde görevli doktorun vücudunda yanıklar olan kızlarıyla ilgilenmediğini iddia ederek şikayetçi oldu. 

KORKUDAN TİTRİYOR DEYİP EVE GÖNDERDİLER İDDİASI

Kızlarının acil servisde görevli doktor tarafından evlerine gönderilmesinin ardından, evde tir tir titrediğini söyleyen aile, baktık ki kızım havale geçirecek. Bunun üzerine hemen tekrardan acile götürdüm. Doktora dedim ki 'Durumu acil ise bizi bir yere sevk edin.' Doktor, 'Gerek yok, korkudan titriyor' dedi. İki serum bağladılar. Serumları bittikten sonra tekrar bizi eve gönderdiler. Akşam dışarıda iken eşim beni aradı, 'Çabuk gel kız fenalaştı' dedi. Bende eve gittim ve kızımı alıp acile götürdüm. Acil serviste bir bayan doktor bana, 'Kızınıza bu müdahaleyi kim yaptı' diye sordu. Bende sabah kızımı getirdiğimde doktorların yaptığını söyledim. Acil doktoru bana hemen kızı Adıyaman Eğitim Araştırma Hastanesi Yanık Ünitesine götürmemi söyledi. Kendi imkanlarımla kızımı Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesine götürdüm. Buradaki acil serviste 3-4 doktor kızımın başına toplandı. Doktorlar kızıma ne olduğunu sorduğunda sabah çay suyu döküldüğünü söyledim. Doktorlar bana, 'Bu saate kadar niye getirmedin' diye kızdılar. Bende Kahta Devlet Hastanesindeki doktorların sevk etmediğini söyledim. Kızımı hemen içeriye aldılar. Vücudundaki bütün soyulan derileri temizlediler. Yoğun bakım ünitesine aldılar" dedi. Kızının tedavisinin hastanede 1 yıl süreceğini dile getiren baba Tomak, "Benim kızımın vücudu komple yaralar içinde bulunuyor. Bu yaraların 18-19 yaşına kadar gidip gitmeyeceği belli değil. Kızım 1 yıl boyunca bu hastanede tedavi görecek. Bu olayın sorumluları kimse onların en ağır şekilde ceza almalarını istiyorum. Kesinlikle bu işin peşini bırakmayacağız. Hukuki olarak bu ihmalin hesabını soracağım. İllaki kızımın ölmesi mi gerekiyor. Bizim başına gelen başkalarının da başına gelebilir. Eğer ben hastaneye getirmeseydim evde iki gün kalsa vücudu enfeksiyon toplayıp hayatını kaybedebilirdi" ifadelerini kullandı.

HASTANE YÖNETİMİ: İHMAL VAR MI SORUŞTURUYORUZ

Kahta Devlet Hastanesi yetkilileri ise, konuyla ilgili ailenin şikayetinin bulunduğunu, acilde görevli doktorun yaptığı işlemler ile ilgili araştırmaların başlatıldığını, ihmal konusunun soruşturulacağını dile getirdi.

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2019, 09:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER