PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Usulsüz Rapor Taleplerine Tepki Gösteren Doktor Rapor İhtiyacı Algoritması Yayınladı

Ramazan Bayramı tatilini 9 güne çıkarmak isteyen memur ve özel sektör çalışanlarının hastanelerin acil servislerine akın etmesi sonucu gelen taleplere isyan eden bir doktor “usulsüz rapor ihtiyacı algoritması” yayınladı.

Sağlık 07.05.2022, 13:32 Cansu Polat
Usulsüz Rapor Taleplerine Tepki Gösteren Doktor Rapor İhtiyacı Algoritması Yayınladı

Aşırı rapor talebi nedeniyle hangi durumlarda rapor verilebileceği, hangi durumlarda verilemeyeceğini gösteren rapor ihtiyacı algoritması yayınlayan bir hekim yaşanan çarpıklığı gözler önüne serdi.

Ramazan Bayramı tatilini rapor alarak 9 güne çıkartmak isteyen birçok devlet memuru veya özel sektör çalışanı, sağlık ocakları ve hastanelerin acil servislerine gitti. Hasta olmadıkları halde tatili 9 güne çıkartmak için rapor talep edenlere doktorlar tepki gösterdi. Birçok doktor, bu şekilde kendilerinden rapor talep edilmesini sosyal medyadan paylaşırken, aynı zamanda çalıştıkları hastanelerin başhekimleri ve üst makamlarına da durumu bildirdi.

Antalya'da görevliyken Kocaeli'ne atanan ve doğum izninde olan bir doktor, tanıdığı kişinin arkadaşının kendisini arayıp, 'Ben X kişinin arkadaşıyım, Antalya'dayım rapor alacaktım' diye rapor istediğini, Kocaeli'ye atandığını ve doğum izninde olduğunu söylemesi üzerine de 'Bir arkadaşına söylesen de yazıverse' diye talebini sürdürdüğünü anlattı. Başka bir doktor ise bir günde hepsi kamu çalışanı 200'e yakın kişinin rapor istediğini söyledi.

RAPOR ALGORİTMASI OLUŞTURDU

Bir doktor ise aşırı rapor talepleri nedeniyle, hangi durumda rapor verilebileceği, hangi durumlarda verilemeyeceğini gösteren bir 'Rapor İhtiyacı Algoritması' oluşturdu. İşe gidemeyecek kadar ciddi hastalığı olanların doktoruna başvurabileceğini, izin ihtiyacı, düğün, çocuk vs gibi acil durumlar gibi bir hastalığı olmayıp ama yine de rapor isteyenlerin doktora başvurmaması gerektiğine yer verdi.

Bayramda görev başında olan doktorlar, sosyal medya üzerinden tepkilerini dile getirdi: 

'100'Ü RAPOR İÇİN GELDİ'

“430'uncu hastadayız şu an en az 100'ü rapor için geldi. Gelenlerin çoğunun mesleği öğretmen. Rapor verdim mi? Hayır. Birisi 'Devletin raporunu niye vermiyorsunuz' diyor. Şikayet edecekmiş. Ben de sana soruyorum 'Devletten maaş alıp niye işine gitmiyorsun?' Gelenlerin çoğu öğretmen. Kendiniz bunu bizden daha iyi biliyorsunuz. 'Hocam bilet almadım, hocam ailemden uzaktayım, hocam 4 saatlik ders var sadece.' İşinin başında olanlara lafım yok. Ve dün ülkenin çoğu acili böyleydi. Durum böyleyken hala neyin aksini ispat etmeye çalışıyorsunuz."

Yorumlar (4)
Öğretmen 2 hafta önce
Bu öğretmenler de iki yıldır yatiyorlar alisamadilar calismaya
CovidAcilDr 2 hafta önce
Ozellikle gobegi acik bayan ogretmenlerin "hocam rahatsizim, 2 gun rapor yazar misiniz?" demelerine sinir oluyorum ve kesinlikle rapor yazmiyorum! Benim saglik personeli arkadaslarima verdigim raporlari kurumumuz kabul etmiyorsa, kusura bakmasin hak etmeyen diger kurum personellerine de rapor falan vermem!
Hemşire 2 hafta önce
Sağlık personeli olarak ben izin yerine rapor alamıyorum ne doktor rapor veriyor ne de amirim kabul ediyor diğer memurlar bu kadar rahat raporu nasıl alıyor aklım almıyor
Hemşire 2 hafta önce
Yoğun bakım hemşiresiyim. Covid döneminde kriptik tonsillit oldum. 38 derece ateş ve diğer belirtiler ile çalıştığım kurumda Enfeksiyon polikliniğine başvurdum. Dr'un Dediği şu " Amirlerin ile konuş sıkıntı yapmayacaklar ise 3 gün rapor vereyim." dedi. Sonradan öğrendim ki Başhekim hastane personeline rapor vermeyin diye tembihlemiş.
4
açık
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?