PERSONEL SAĞLIĞIN YENİ TWİTTER HESABINI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Türkiye’nin Kanser Tedavisindeki Tek Değeri Ankara Onkoloji Hastanesi Kapatılıyor!

Etlik Şehir Hastanesinin açılmasıyla beraber Türkiye’nin kanser tedavisinde elindeki tek değeri olan Ankara Onkoloji Hastanesinin kapatılacak olmasına tepkiler dinmiyor.

Sağlık 21.09.2022, 12:15 Cansu Polat
Türkiye’nin Kanser Tedavisindeki Tek Değeri Ankara Onkoloji Hastanesi Kapatılıyor!

Ankara Onkoloji Hastanesiyle ilgili “hastane mi açın platformu” Sözcüsü Dr. Bayazıt İlhan tarafından yapılan açıklamada, Bilkent Şehir Hastanesinin açılması nedeniyle Ankara’da kapatılan 7 hastaneye dikkat çekildi.

Şehir merkezinde bulunan hastanelerin kapatılmasına yönelik tepkiler sürerken, Etlik Şehir Hastanesinin açılmasıyla beraber aralarında Ankara Onkoloji Eğitim Araştırma Hastanesi, Etlik Zübeyde Hanım Kadın Sağlığı Hastanesi gibi binlerce hastaya hizmet veren kurumların kapatılacak olması yurttaşların tepkisini çekmeye devam ediyor.

Ankara onkoloji eğitim araştırma hastanesinin kapatılmasıyla kapatılması sonucunda kanser hastalarının nitelikli tedaviye erişiminde güçlükler yaşayacakları uzmanlar tarafından dile getiriliyor.

'Türkiye’nin pek çok ilinden kanser hastaları tedaviye geliyor'

Gazete Duvar'dan Nur Kaplan'ın haberine göre, Hastanemi Açın Platformu Sözcüsü Dr. Bayazıt İlhan, Onkoloji Hastanesi’nin, Etlik Şehir Hastanesi’ne taşınacak olmasının Türkiye’nin dört bir yanından kanser tedavisi için gelen insanları doğrudan etkileyeceğini söyledi. Sağlık Bakanlığı’nın elinde bulunan tek onkoloji hastanesinin Dr. Abdurrahman Yurtaslan Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi olduğuna dikkat çeken İlhan, 50 yıllık deneyime sahip bir hastanenin işleyişine devam etmesi gerektiğini belirterek şunları söyledi:

"Onkoloji Hastanesi’nin senelerdir oturmuş bir sistemi var. Ameliyat, radyoterapi, kemoterapi konularında çok uzman ekipler var. Kentin kolay ulaşılabilir noktasında. Ankara Onkoloji Hastanesi’ni sadece Ankara’ya hitap eden bir hastane olarak düşünmeyin. Türkiye’nin pek çok ilinden kanser hastaları buraya gelip tedavi oluyor. Bu alanda parmakla gösterilen bir hastaneyi kapatıp, yoksul halkın vazgeçilmez hastanelerini kapatıp, sağlık hizmetine erişimi güçleştiriyorlar. Özele gidecek gücü olmayan yurttaş ne yapacak? Üniversite hastaneleri zaten çok kalabalık orada hastalar aylarca sıra beklemek zorunda kalıyor”

‘Yerleşmiş sistemi bozuyorsunuz’

Onkoloji Hastanesi’nin kapatılmaması için uzun süredir bölge halkının kampanyalar yürüttüğünü, imzalar toplandığını ifade eden İlhan, "Hastanenin yakınında Yenimahalle Belediyesi’nin açtığı konuk evi var. İl dışından gelen hastalar ve yakınları burada ücretsiz kalabiliyor, üç öğün yemek yiyor. Siz böylesine yerleşmiş bir sistemi bozuyorsunuz. Türkiye’nin kanser tedavisinde elindeki tek değer burası. Onu da kapatmak istiyorsunuz, bu hakikaten akıl sır işi değil" diye konuştu.

Hastanenin taşınmasıyla hekimlerin çalışma sisteminde de aksaklıklar yaşanacağını söyleyen İlhan, "Farklı hastanelerden hekimleri bir araya toplayıp alışık oldukları mekanizmaların dışında çalışmaya zorluyorsunuz. Sağlık hizmeti bir ekip işi, ekibi dağıtıyorsunuz. Bu durumda hastanın zarar görmemesi mümkün mü?" diye sordu.

'Şehir hastanelerine gitmeye zorluyorlar'

Ankara’da şu ana kadar 30 kamu hastanesinin kapatıldığını ya da küçültülüp işlevinin azaltıldığını, 13 şehir hastanesinin açıldığını söyleyen İlhan, kapatılan hastanelere kentin her yerinden ulaşım imkânının olduğunu fakat şehir hastanelerinde bir yerden bir yere gitmek için bile 2 kilometre yol yürümek gerektiğini ifade etti. İlhan, şunları dile getirdi:

"Bilkent Şehir Hastanesi açılırken altı hastane kapatılmıştı. Önümüzdeki günlerde de Etlik Şehir Hastanesi açılacak. Orası içinde beş hastane kapanacak. Hastaları şehir hastanesine gitmeye zorluyorlar çünkü oralar hizmet alımı garantili hastaneler, hasta gitse de gitmese de para ödüyor. ‘Kamu-özel iş birliği’ deniyor bunlara. Bir diğer endişe, hastaneyi doldurmak zorundasınız, mevcut hastaneler kapatılmazsa hastalar şehir hastanelerine gitmez. Kent rantı meselesi de var. Eskişehir, Isparta, Yozgat’ta kapatılan hastaneler yıkıldı. Belki yıllar içinde de ranta açılacak. Bu mekanizmalar çalışanların ya da hastaların yararına değil, tamamen ranta dönük çalışmalar"

Yorumlar (1)
Ceren 2 hafta önce
Anladığım kadarıyla hastane kapamiyor yeni temiz daha guzel bir yere geçiliyor bu kadar yalan muhalefet olmaz
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?
Bugün Seçim Olsa Oyunuzu Hangi Partiye Verirsiniz?