Türkiye'de hasta bakıcı, güvenlik ve hemşirelerin yaşlı kadını yoğun bakımda darp ettiği iddiası

Adana'da 75 yaşındaki kadının özel bir hastanenin 1 hafta kaldığı yoğun bakım servisinde hasta bakıcı, güvenlik ve hemşireler tarafından darp edildiği ileri sürüldü. Kol, bacak ve vücudunun çeşitli yerlerinde morluklar oluşan kadın, darp raporu alıp hastaneden şikayetçi oldu.

Sağlık 11.06.2021, 00:22 Güler Sağlam
Türkiye'de hasta bakıcı, güvenlik ve hemşirelerin yaşlı kadını yoğun bakımda darp ettiği iddiası

Şeker, kalp ve tansiyon hastası Güzide Gür (75), iddiaya göre geçen 31 Mayıs'ta rahatsızlandı ve ailesi tarafından merkez Çukurova ilçesindeki bir özel hastaneye kaldırıldı. Burada yapılan acil müdahalenin ardından doktor, Gür'ün 1 hafta boyunca yoğun bakımda yatması gerektiğini söyledi. Aile ise yaşlı kadını hastaneye teslim edip evlerine döndü.

Yaşlı kadın, yoğun bakımda tedaviye alındıktan sonra iddiaya göre korona virüs gerekçesiyle ailesiyle görüştürülmedi. Ayrıca yaşlı kadın, hasta bakıcı, hemşire ve güvenlik görevlisi olmak üzere toplam 4 kişi tarafından da darp edilip tehdit edildiği ileri sürüldü.

7 Haziran günü taburcu olduktan sonra Güzide Gür, eve gittiğinde ailesinin morlukları fark etmesi üzerine başından geçen olayı anlattı. Bunun üzerine aile önce darp raporu aldı ardından da Fatih Polis Merkezi Amirliği'ne giderek hastaneden şikayetçi oldu.

Yaşlı kadının çocukları, hastaneye gittiklerinde ise herhangi bir muhatap bulamadı. Hastane yönetimi ise iddiaları kabul etmedi. Hastane yönetimi, Güzide Gür'ün nöroloji hastası olduğunu, geceleri kriz geçirdiğini, ne yaptığını bilmediğini ve kendisine zarar verdiğini belirtti. Ayrıca yönetim, hastanın kolundaki morluklarında serum ve iğneden olduğunu, bacağındaki morlukların ise kendisine zarar verdiği için yaşandığını söyleyerek darp iddialarını kabul etmedi. Ayrıca hastane yönetimi, güvenlik kamerası görüntülerini incelediklerindeyse hastanın gece saatlerinde sondasını çıkarıp çöp kutusuna attığını, bu kutuyu da çalışanlara fırlattığını gördüklerini söyledi.

Şeker, kalp ve tansiyon hastası Güzide Gür, bu işe karışanların en ağır şekilde cezalandırılması gerektiğini isteyerek, "Beni 2 erkek tuttu yakaladı, ben 'Kurban olayım bırak beni' dedim ama bırakmadı. Bana 'Doktor istediğiniz kadar işkence yapın' dedi. Doktor demiş. Hastaneye gidersem ben o 4 kişiyi tanırım. Şikayetçiyim" diye konuştu.

Öte yandan Güzide Gür, yoğun bakımdayken kendisine bayılana kadar sert bir şekilde 4 iğne yapıldığını söyledi.

Yaşlı kadının kızı Hanse Çambel ise annesinin işkence gördüğünü öne sürerek, "Annemi hastaneye yatırdığımızda annem diyor ki resmen bana işkence yaptılar. 3 erkek 1 kadın tarafından işkence görmüş. Annemi bağlamışlar. Annem 'yapmayın' diyerek yalvarmış ama onlarda 'Doktorun izniyle biz sana böyle yapıyoruz' demişler. Biz annemi sağlam, ayakta gönderdik. Geldiğinde resmen ölü gibiydi. Kollarında, bacak tarafında ve vücudunun başka yerlerinde morluklar var" ifadelerini kullandı.

Annesinin ölümle de tehdit edildiğini söyleyen Çambel, "Anneme birde orada çuval göstermişler. Seni bu çuvala katarız, ya dağa, ya da suyun içerisine atarız demişler. Ayrımcılık yapmışlar. Darp raporu aldık, şikayetçiyiz" dedi.

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (5)
grbteser 3 ay önce
valla bence annenizi psikiyatriye götürün beni hayatımda böyle senaryo duymadım.nedense bütün canilerde aynınyerde toplanmış işi gücü yok kimseninde işkence yapacaklar .yaaa bi bıraaakk
Fahrettin 3 ay önce
Kollardaki tansiyon manşonu morluğu olabilir. Bacaklarda belirgin bir morluk göremedim.
metin fidan 3 ay önce
hastayı bıraksan, neden bıraktın olur, bağlasan başka dert :( keşke durdurmanın başka yolu olsa, ülkemizde hastayı dövecek personel yok, hele ki 8-10kişinin aynı anda çalıştığı yoğun bakımda
M.F.C 3 ay önce
İnşaAllah tüm yargı süreci habere konu olurda bizlerede ona göre ders olur bı çok şey, sonrasında bizde bu sürecin işleyişine göre önceliğimiz vicdanımız değil görevimiz olur belki 6 yıldır yoğun bakım hemşiresiyim bugüne kadar kaç tane böyle hasta şikayeti oldu içerde en ufak ayrıntısına kadar bütün bakımını yaparsın ama ama ailesi bidaha onu bırakmasın diye seni işkenceci dayakçı olarak anlatır tansiyon mansonu izi iv kanul izi alınan tetkik izleri her yb hastasında olur zaten ki görünende fazla olduğu olur ngsini idrar kateterini çeken hastayi mecbur baglarsin yada bırakırsın kendini yatakdan yere atar.
vatandaş 3 ay önce
yazıklar olsun bunu hasta kadıncağıza yapanlar artık hastaneye gitmekten korkar oldujk
18
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?