Türk Doktorun ABD'de Altın Standart Başarısı!

Dünyaca ünlü tıp merkezi Mayo Clinic'te, radyolog olarak görev yapan Dr. Rahmi Öklü, damar tıkanıklığı ve kanser tedavisi sırasında damara enjekte edilen hidrojel üretimiyle Amerika’da gündem oldu.

Türk Doktorun ABD'de Altın Standart Başarısı!

Dr. Öklü Amerika’nın ünlü tıp merkezi Mayo Clinic'te çalışıyor. Radyoloji bilimi konusunda Mayo Clinic'te çalışmalar yapan Öklü, damar tanıları konusuna ağırlık verirken, girişimsel radyoloji alanındada adından sıkça söz ettiriyor. Damara enjekte edilen hidrojel ile kanser tedavisi sırasında oluşmuş tümörün büyümesini durdurmayı başardı. Tedavi sırasında damara girerek minimal invazi kullanılarak iletimi tasarlanan bir embolik hidrojel, ilk olarak ABD'de de piyasaya sürülecek. Dr. Rahmi Öklü tarafından Shear-Thinning adı verilen hidrojel, damar içi embolizasyon ve anevrizmalarla kan akışını kontrol altına alacak, kanserli tümörleri besleyen kan akışını minimize edecek, arterler ve damarlar arasındaki anormal kan akışının önüne geçecek. Hedeflenen teknikle beraber damar yaralanmalarına işaret edilerek bu yaralanmalar sonucunda meydana gelen kanamaların durdurulması amaçlanıyor. 

TIKLAYIN

Hali hazırda kanser tedavisi sırasında uygulanan altın standart olarak adlandırılan teknikte, çoklu metal bobinlerin bir kan damarı içine verilmesini içeriyor. Bu şekilde yapılan tedavinin damarlarda pıhtılaşmayı sağlaması ve sonrasında oluşan pıhtılaşma ile bünyede bir takım bozuklukların oluşması ile bu durumun hastalarda kötü sonuçlar ortaya çıkarması nedeniyle Doktor Rahmi Öklü tarafından üretilen hidrojelin altın standart olacağı belirtiliyor. 

PROFESÖR RAHMİ ÖKLÜ KİMDİR?

Girişimsel Radyoloji Anabilim Dalı Profesörü, ABD Mayo Clinic Vasküler Başkanı ve Minimal İnvaziv Terapötikler Laboratuvarı Direktörü olan Dr. Köklü, Northwestern Üniversitesi tıp fakültesini bitirerek Yale Üniversitesi'nden yüksek lisans derecesi ve Cambridge Üniversitesi'nden biyokimya doktora derecesi aldı. Columbia Üniversitesi New York Presbyterian Hastanesi'nde cerrahi ve radyoloji eğitimini tamamladı. Tıbbi cihaz performansı artırmak ve geliştirmek için hastadan ilham alan mühendisliğe odaklanan çalışmalarıyla biliniyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2019, 01:15

saglikpersonelihaber.net IOS ve Android Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel haberlerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

SaglikPersonelHaber.Net Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

SaglikPersonelHaber.Net IOS Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

Instagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

TeleGram Kanalımıza Buradan Üye Ol

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER