Tekirdağ’da Kanser Tedavisi Sıkıntısı İddiası Bakan’a Soruldu!

Türkiye’nin en çok kanser görülen 5 ilinden biri olan Tekirdağ’da Onkoloji Bölümü neden ihmal ediliyor diyerek basın açıklaması yapan CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Tekirdağ’da PET cihazı yok, radyoterapi sıkıntılı! dedi.

Tekirdağ’da Kanser Tedavisi Sıkıntısı İddiası Bakan’a Soruldu!

Namık Kemal Üniversitesi Hastanesi’nde kanser tedavisindeki yetersizlik nedeniyle sıkıntı yaşandığını iddia eden CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığına soru önergesi vererek, Üniversite hastanelerindeki ödenek yetersizliğine değindi. Aygun, “Borç batağındaki hastaneler; tıbbi cihaz, sarf malzemeleri ve ameliyat malzemelerini temin etmekte güçlük çekmektedir” dedi.

Aygun, şu sorulara yanıt istedi:

1)  Medikal onkoloji bölümünde; kemoterapi tedavisi gören hasta yoğunluğu günde 100-120 hastayı bulmaktadır. Bu yoğunluk nedeniyle Onkoloji Bölümü’nün yeni hasta kabul etmeyeceği, sadece eski hastalara bakacağı ve randevusuz hasta almayacağı iddiası doğru mudur?

2)  Medikal Onkoloji Bölümü’nden sorumlu Doç. Dr. Tarkan Yetişyiğit’in hastaneden ayrılacağı iddiası doğru mudur? Bu söylenti, kanser hastalarında büyük endişe yaratmaktadır. Gelişmeler hakkında bilgi verir misiniz?

3)  Kanserin tanı ve evrelemesinde kullanılan Pozitron emisyon tomografisi (PET-CT) teknolojisi neden Namık Kemal Üniversitesi Hastanesi’ne halen getirilmemiştir? Kanserin ilk teşhisi, evrelenmesi, yaygınlığının belirlenmesi ve doğru bir tedavi planı çıkarılması için tüm aşamalar PET/CT cihazı ile gerçekleştirilmektedir. PET/CT ile kanser haritası çıkarılarak, hastalıkla etkin bir mücadele sağlanmaktadır. Tekirdağ halkı, kanser tedavisinde bu kadar önemli olan cihazdan neden yoksun bırakılmaktadır? Tekirdağ’da yaşayan kanser hastaları PET çekimi için neden hala İstanbul’daki hastanelere ve Edirne’deki Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk edilmektedir?

TIKLAYIN

4)  Kanser tedavisi için yapılan radyoterapi ya da ışın tedavisi neden hala Namık Kemal Üniversitesi Hastanesi’nde gerçekleştirilmemektedir? Hastalar, neden başka hastanelere yönlendirilmektedir? Radyoterapi cihazı neden hala temin edilmemiştir?

5)  Kanser ameliyatlarının geç tarihlere atıldığı iddiası doğru mudur?

6)  Medikal onkoloji bölümündeki hekim sayısını arttırmayı düşünüyor musunuz? Hasta yoğunluğunu azaltacak önlemler alacak mısınız?

7)  Namık Kemal Üniversitesi Hastanesi’nin borcu ne kadardır?

8)  Namık Kemal Üniversitesi Hastanesi’nde yapılan ameliyatlarda hastadan 3-8 bin TL arasında ücret istendiği, ameliyat malzemelerinin de hasta yakınlarına aldırıldığı iddiası doğru mudur? SGK kapsamında olan ameliyatlar için neden ücret talep edilmektedir?

saglikpersonelihaber.net IOS ve Android Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel haberlerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

SaglikPersonelHaber.Net Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

SaglikPersonelHaber.Net IOS Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

Instagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER