Tabip Odası Özel Hastanelerde Alınan Fazla Muayene Ücretini Savundu!

Samsun’da bir vatandaş, gittiği özel hastanenin kendisinden SGK’nın belirlediği muayene ücretinin dışında fazla ücret aldığını iddia ederek SGK'ya itiraz etti ve fazla ödediği muayene ücretini geri aldı. Tabip Odası Başkanı ise, "Halen 10 yıl önceki ücretler alınıyor "diyerek özel hastaneyi savundu.

Tabip Odası Özel Hastanelerde Alınan Fazla Muayene Ücretini Savundu!

Samsun'da özel hastanelerin Sosyal Güvenlik Kurumu'nun belirlediği fiyatlardan yüksek muayene ve katılım ücreti aldığı öne sürüldü. Samsun'da özel hastanede muayene olan bir vatandaş, 160 lira muayene ücreti ödedi. 

SGK'YA BAŞVURDU PARAYI GERİ ALDI 

TIKLAYIN

Vatandaş, SGK'nın belirlediği 64 lira katılım bedeli standardını bildiği için hastaneden aldığı faturayı SGK'ya bildirdi. Şikayet sonrası, vatandaşlar fazla ödediği ücreti geri aldı. Vatandaş, örnek olması açısından sosyal medya hesabından bu durumu paylaşarak fazla ödenen muayene ücretlerinin geri alınmasını istedi. 

EVET OLAY DOĞRU 

Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Murat Erkan, yayımlanan Sağlık Uygulama Tebliği kapsamında özel hastanelerin yüzde 200'e varan oranlarda katılım bedeli alabildiğini belirtti. Vatandaşların faturanlandırması ve sonrasında SGK'ya şikayeti sonrası hastanelere ceza kesilebildiğini söyleyen Erkan, katkı payının başvurana iade edilebildiğini dile getirdi. 

DEVLET GÜNCELLEME YAPMALI 

Sağlık Uygulama Tebliği'nde işlem ve muayene ücretlerinde 10 yıldır bir düzenleme yapılmadığını, gelen birçok zamma rağmen fiyatların değişmediğine işaret eden Tabip Odası Başkanı Erkan, özel hastanelerinde hedef haline getirilmesinin yanlış olacağına vurgu yaptı. Erkan, "Böyle bir artış olmuşken, özel hastaneler, giderleri arttığı için cezayı göze alarak tebliği çiğneyebiliyorlar. Özel kuruluşları suçlamadan olaya gerçek tarafı ile bakıyorum. Hastanelerin kanunlara uyması gerekir ancak, devletinde 10 yıl önce verilen rakamları güncelenmesi gereliyor "diye konuştu.  

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2019, 17:40

saglikpersonelihaber.net IOS ve Android Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel haberlerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

SaglikPersonelHaber.Net Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

SaglikPersonelHaber.Net IOS Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

Instagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

TeleGram Kanalımıza Buradan Üye Ol

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER