Son dakika: Sağlıkta Şiddet Düzenlemesi Yasalaştı!

Son dakika haberleri... Sağlıkta şiddetin önlenmesine yönelik düzenleme ile Kovid-19 salgını nedeniyle yapılamayan eğitimlerin telafisine ilişkin düzenlemeyi de içeren Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi..

Sağlık 15.04.2020, 21:19 15.04.2020, 21:55
Son dakika: Sağlıkta Şiddet Düzenlemesi Yasalaştı!

Sağlık personeli ile yardımcı sağlık personeline karşı görevleri sebebiyle işlenen suçlarda verilecek cezaların yarı oranında artırılacağı önerge Tüm parti gruplarının desteği ile kabul edildi.

  • Hakaret, tehdit, yaralama, görevi yaptırmamak için direnme suçlarında cezalar %50 artırılacak.

  • Hapis cezası ertelenmeyecek

  • Başka personel varsa mağdur çalışan işten çekilebilecek

Sağlık personeli ile yardımcı sağlık personeline karşı görevleri sebebiyle işlenen kasten yaralama, tehdit, hakaret ve görevi yaptırmamak için direnme suçlarında tayin edilecek cezalar, Meclis’ten geçen önergeyle yarı oranında artırılacak.

Meclis Genel Kurulu’nda Yükseköğretim Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifine yeni madde ihdasına dair beş partinin verdiği önerge kabul edildi.

TIKLAYIN

CEZALAR YARI ORANINDA ARTIRILACAK

Kabul edilen önergeye göre, kamu veya özel sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan sağlık personeli ile yardımcı sağlık personeline karşı görevleri sebebiyle işlenen Türk Ceza Kanunu’nda yer alan kasten yaralama (Madde 86), tehdit (Madde 106), hakaret (Madde 125) ve görevi yaptırmamak için direnme (Madde 265) suçlarında; tayin edilecek cezalar yarı oranında artırılacak.

HAPİS CEZASI ERTELENMEYECEK

Türk Ceza Kanunu’nun 51’inci maddesinde düzenlenen hapis cezasının ertelenmesi hükümleri uygulanmayacak.

Tarafsız Haber Ajansı’ndan Mehtap Gökdemir’in haberine göre, şiddetin vuku bulduğu sağlık kurum ve kuruluşunda, faile veya yakınına mağdurun verdiği hizmeti verebilecek başka sağlık personeli ve yardımcı sağlık personeli bulunması hâlinde hizmet ilgili diğer personel tarafından verilecek.

Önergenin gerekçesinde, böylece, sağlık hizmetlerinde mesleki eğitim görerek yetişmiş olan ve sağlık kurum ve kuruluşlarında görev yapan tabip, diş tabibi, ebe, hemşire, fizyoterapist, psikolog, diyetisyen, Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanun kapsamındakiler gibi sağlık personeli ile bu alanda yüseköğrenim görmemiş olan hemşire yardımcısı, sağlık teknisyeni gibi yardımcı sağlık personelinin bu düzenleme kapsamında kalacağı ifade edildi.

Yorumlar (3)
Doktorcovid19 7 ay önce
Meclis oylamadinda 290 kabul 25 red oyu varmış.bu25 kişinin derdi nede siddeti onayliyorlar
Saglik 7 ay önce
Covid 19 olmasa bunlar hayaldi bizim için...
yorum 7 ay önce
Meclise sunulan kanun teklifinde Hükmün açıklaması geriye bırakılmayacaktı. ayrıca Sağlık personeline değil personele ifadesi geçiyordu. Çıkan sonuç farklı. Gene kandırdık.
10
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Çalıştığınız birimden memnun musunuz?