Servergazi Devlet Hastanesi’nin Sorunları Bakan Koca’ya Soruldu!

Denizli Servergazi Devlet Hastanesinde yaşandığı iddia edilen sorunları İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, TBMM’ye taşıyarak Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Sağlık 25.10.2019, 13:48 Güler Sağlam
Servergazi Devlet Hastanesi’nin Sorunları Bakan Koca’ya Soruldu!

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, Denizli Servergazi Devlet Hastanesi’nde yeterli kadın doğum uzmanı olup olmadığını 31 Mayıs 2019’da Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından yanıtlanması üzerine soru önergesi vermişti. Öztürk, verdiği önergenin cevap verilmediği ve soru önergesinde ilettiği sorunların bir çözüm getirilmediği için tekrar soru önergesi verdi.

Denizli Servergazi Devlet Hastanesi 304 yatak kapasitesi ile Denizli’nin en büyük hastaneleri arasında yer aldığını belirten İyi Parti Denizli Milletvekili Öztürk, bu hastanede kadrolu kaç genel cerrahın görev yaptığını, hastanede bazı polikliniklerin kapatılmasının gerekçesi nedir? diye sordu.

Öztürk ayrıca, Servergazi Devlet Hastanesi’nde beyin cerrahi ve plastik cerrahi ameliyatların yapılmadığı, hastaların diğer hastanelere yönlendirildiği iddiaları doğru mudur? diye sordu.

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması isteğiyle verdiği önerge şu şekilde:

Denizli Servergazi Devlet Hastanesi 304 yatak kapasitesi ile Denizli’nin en büyük hastaneleri arasında yer almaktadır. 20’den fazla branşta poliklinik hizmeti veren hastanede son dönemde ‘‘Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğinde’’ randevu alamama şikayetleri had safhaya ulaşmıştır.

Bu doğrultuda;

1- Denizli Servergazi Devlet Hastanesi’nde son bir yıl içerisinde aylara göre kaç kadın doğum uzmanı görev almıştır?

2- Kadın doğum polikliniğinde, doğum izni, rapor, semt polikliniği hizmeti vb. sebeplerle hekim sayısında eksilme var mıdır?

3- Hastanede, kadın doğum uzmanı kadrosunda çalışan doktor sayısı kaçtır? Bu sayı yeterli midir? Kadro yeterli görülmesine rağmen, rapor, izin, vb. sebeplerden dolayı aktif olarak görev yapamayan doktorların yerine atama yapılacak mıdır?

4- Hastanede kadro dolu olmasına rağmen, sayı yetersiz ise yeni kadro talep edilmiş midir? İhtiyacın giderilmesi konusunda bu talep dikkate alınacak mıdır?

5- Bahsi geçen hastanenin ilgili bölümünde, nöbet tutulmuyorsa nedeni nedir?

6- Denizli Servergazi Hastanesi’nde son 12 ayda;

TIKLAYIN

- Kaç vatandaşımız kadın doğum polikliniğinden yararlanmıştır?

- Talep ettiği halde randevu alamayan hasta sayısı ne kadardır?

- Sevki gerçekleşen hasyta sayısı ne kadardır? Hangi gerekçelerle bu hastalar sevk edilmiştir?

7- Denizli Servergazi Devlet Hastanesi’nde son 12 ayda kaç doğum gerçekleşmiştir? Doğumların kaçı sezaryan, kaçı normal doğum olarak gerçekleşmiştir?

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk’ün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından cevaplandırılması için verdiği 2. soru önergesi şu şekilde:

1- Denizli Servergazi Devlet Hastanesi’nde kadrolu kaç genel cerrah görev yapmaktadır?

2- Bahsi geçen hastanenin genel cerrahi bölümünden, farklı hastanelere görevlendirme yapılmış mıdır? Yapıldıysa, Servergazi Devlet Hastanesi’nin genel cerrah açığı ne şekilde giderilmiştir?

3- Servergazi Devlet Hastanesi’nde hangi poliklinikler kapatılmıştır? Bu polikliniklerin kapatılma gerekçesi nedir?

4- Servergazi Devlet Hastanesi’nde bakılan hasta sayısının, hastane yataklı servisler doluluk oranının son bir yıl içerisinde azalmasının nedeni nedir?

5- Servergazi Devlet Hastanesi’nde son bir yılda yapılan beyin cerrahi ve plastik cerrahi ameliyat sayısı ne kadardır? Hastanede özellikle bu ameliyatların yapılmadığı ve hastaların diğer hastanelere yönlendirildiği iddiaları doğru mudur?

6- Servergazi Devlet Hastanesi’nde bakılan hasta sayısının azalmasında ve ameliyatların yapılmamasında, açılması planlanan şehir hastanesinin etkisi bulunmakta mıdır?

7- Servergazi Hastanesi, şehir hastanelerine; ‘‘Yapılacak hastanedeki yatak sayısı kadar mevcut hastanelerden yatak sayısı azaltılması ya da mevcut hastanelerin kapatılması kaydıyla’’ izin verilmesi doğrultusunda mı yataklı servislerini azaltmıştır?

İYİ Parti Denizli Milletvekili Yasin Öztürk’ün 31 Mayıs 2019’da Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından cevaplandırılması için verdiği soru önergesinin haber linki:https://www.denizliekspres.com.tr/servergazi-hastanesi-nde-yeterli-kadin-dogum-uzmani-yok-mu/18309/

EŞİNİN ÖZEL HASTANESİNDEN Mİ KAYNAKLANIYOR BU SORUNLAR?

Geçtiğimiz günlerde Servergazi Devlet Hastanesi’nin sorunları hakkında bir açıklamada CHP Denizli İl Başkanı Mahir Akbaba’dan gelmişti. Servergazi Devlet Hastanesi hakkında okuyucularımızdan da gelen mesajlar çok şaşırtıcı. Gelen mesajlarda en şaşırtıcı olanı ise Denizli İl Sağlık Müdürü Berna Öztürk’ün eşinin ortak olduğu özel bir hastane nedeniyle Servergazi Devlet Hastanesi’nde bu sorunların yaşandığını, hastaların oraya yönlendirilmeye çalışıldığı söyleniyor. Gerçekten Servergazi Devlet Hastanesi’nde neler oluyor? Bu hastanede neden bir türlü sorunlar bitmiyor ve vatandaşlar neden bu kadar şikayetçi?

Yorumlar (1)
S33s 1 yıl önce
Bu sorunların aynısı mersinde de mevcut ancak bizde bu soruları soracak babayiğit ne milletvekili nede gazeteci vsr
1
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?