Şehir Hastanesinde Test Skandalı: Test Sonuçları Yanlışmış!

‘tümünü pozitif olarak işaretle’ ya da ‘tümünü negatif olarak işaretle’ seçenekleri bulunan programda sisteme bu şekilde veri girilince vatandaşlara da bu yönde bilgi verildi. Bu durumda pozitif olan kimi hastalara ‘negatif’, sonucu negatif olan şahıslara da ‘pozitif’ dendi.

Sağlık 28.03.2021, 21:50 29.03.2021, 11:38 Güler Sağlam
Şehir Hastanesinde Test Skandalı: Test Sonuçları Yanlışmış!

Olay Eskişehir Şehir Hastanesi’nde yaşandı. Onlarca kişi test için örnek verdi. Söz konusu örnekler 90’lı gruplar halinde işleme tabi tutuldu. Test sonuçlarının girildiği programda ‘tümünü pozitif olarak işaretle’ ya da ‘tümünü negatif olarak işaretle’ seçenekleri mevcut.

TÜMÜ NEGATİF/POZİTİF İŞARETLENDİ

Testlerin sonuçlarını sisteme giren görevlinin 90’lı bir grubun tümünü pozitif, diğerini ise negatif olarak işaretlediği iddia ediliyor. Sisteme bu şekilde veri girilince vatandaşlara da bu yönde bilgi verildi. Bu durumda pozitif olan kimi hastalara ‘negatif’, sonucu negatif olan şahıslara da ‘pozitif’ dendi.

YÖNETİCİLER FARK EDEMEDİ

Söz konusu sistemi  kontrol etmesi gereken iki üst yönetim var. İlki Şehir Hastanesi’nde test işlerinden sorumlu başhekim yardımdıcı... Diğeri de Halk Sağlığı Başkanlığı... Her iki yönetici de ‘şaşırtıcı’ sonuçlar karşısında şaşırmadı! İki noktadan birinde yanlışlık fark edilse ‘skandal’ yaşanmayacak.

TIKLAYIN

KRONİK HASTALAR MAĞDUR OLDU

Yanlış bilgi verilen vatandaş çok mağdur oldu. Kronik hastalığı olan bir kişiye test sonucu negatif dendi. Şahıs ve aile iki gün negatif diye bir şey yapmadı. Pozitif olduklarını öğrenince apar topar hastaneye yatış yapıldı.

ÖĞRENCİ GÜNLERCE AĞLADI

Yine çocuklu bir aileye ‘hepiniz pozitifsiniz’ dendi. Daha sonra aranıp ‘sadece çocuk’ pozitif bilgisi verildi. Anne ve baba kendini karantinaya aldı. Başka bir ailede ise anne ve babasına virüs bulaştırdığını düşünen öğrenci bir iki gün boyunca ağladı. Ardından anne ve babanın negatif olduğu öğrenildi. Buna benzer onlarca hikaye yaşandı.

AÇIKLAMA YAPILMADI

Skandal ile ilgili şu ana kadar herhangi bir açıklama yapılmadı. Ne Valilik ne Sağlık Müdürlüğü ne de Şehir Hastanesi yetkililerinden olayla ilgili bilgi verilmedi. Soruşturma açılıp açılmadığı da bilinmiyor.

Eskişehir Net

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
3
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?