Sağlık Müdürlüğü İçme Suyunda Alüminyum Oranının Yüksek Çıktığı İddiasını Doğruladı!

Sağlık İl Müdürlüğü yaptığı son dakika açıklaması ile Başkan Demir'in açıklamasına cevap verdi.

Sağlık 04.03.2020, 16:44 Güler Sağlam
Sağlık Müdürlüğü İçme Suyunda Alüminyum Oranının Yüksek Çıktığı İddiasını Doğruladı!

Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP), kentin 4 farklı noktasından aldığı içme suyu numunelerini Sağlık İl Müdürlüğü'ne bağlı Halk Sağlığı Laboratuvarında analiz ettirmişti. Çıkan değerler herkesi şok etmişti. Suda alüminyum oranı yüksek çıkarken, bulanıklık değerinin ise sağlığa uygun olmadığı belirlenmişti. Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir'den, içme suyu ile ilgili ilginç açıklama geldi. Başkan Demir topu İl Sağlık İl Müdürlüğü'ne attı.

Sağlık İl Müdürlüğü'nden son dakika açıklama yapıldı. Sağlık İl Müdürlüğü, sudaki alüminyumun yüksek olduğuna yönelik iddiayı doğruladı, SASKİ'ye gerekli uyarıları yaptıklarını açıkladı.

SU KALİTESİ İZLENİYOR

TIKLAYIN

Sağlık İl Müdürlüğü açıklamasında, " Son günlerde ilimizde içme ve kullanma suları hakkında yazılı ve görsel basında yer alan haberler hakkında aşağıdaki açıklamaların yapılması ihtiyacı hasıl olmuştur.

Müdürlüğümüzce ilimizde tüm içme kullanma suları “İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik” gereğince; fiziksel, mikrobiyolojik ve kimyasal parametreler açısından periyodik olarak kontrol edilmektedir.  İlimizde 1228 noktadan kontrol ve denetim izleme amaçlı içme kullanma su numuneleri alınmakta ve Müdürlüğümüze bağlı Halk Sağlığı Laboratuvarımızda çalışılmaktadır. İl Sağlık Müdürlüğü ve SASKİ Genel Müdürlüğü tarafından kullanılan Coğrafi Bilgi Sistemi kullanılarak alınan numunelere ait analiz sonuçları izlenmektedir "ifadelerini kullandı.

ALÜMİNYUM ORANI YÜKSEK

SASKİ'nin uyarıldığı belirtilen açıklamada şunlar kaydedildi; "Mevzuat değerlerinin aşıldığı durumlarda İl Sağlık Müdürlüğümüz ve İlçe Sağlık Müdürlüklerimizce SASKİ Genel Müdürlüğü ve İlçe SASKİ Şube Müdürlüklerine gerekli bildirimler ve uyarılar yapılmakta, şayet uygunsuzluk varsa, düzeltilene kadar numune takiplerine devam edilmektedir. 2019 yılında merkez ilçelere ait Al değerleri mevzuat sınırları içinde tespit edilmiştir. 2020 yılı Ocak ve Şubat aylarında 559 kontrol ve 78 denetim izleme numunesi alınmıştır. İlimiz dört merkez ilçesinin (İlkadım, Atakum, Canik ve Tekkeköy) içme kullanma su temini Selahattin Ereren Arıtma tesisinden sağlanmaktadır.  Ocak ayında merkez ilçelerden alınan numunelerde mevzuat değerinin hafif üzerinde Al (Alüminyum) yükseklikleri tespit edilmiş olup, konu ile ilgili gerekli bilgilendirme ve uyarılar SASKİ Genel Müdürlüğüne yapılmıştır. Periyodik olarak dört merkez ilçede Al parametresine yönelik takip numuneleri müdürlüğümüzce alınmaya devam edilmektedir.

Sonuç itibariyle; SASKİ Genel Müdürlüğünün yapmakta olduğu çalışmalar Müdürlüğümüzce yakından takip edilmekte ve ilgili kurumlar tarafından konuya azami hassasiyet gösterilerek çalışmalar yürütülmektedir. "

Personel Sağlık Telegram grubumuza ücretsiz Abone ol, günlük haberler cebine gelsin. Tıkla

Yorumlar (0)
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?