Sağlık Çalışanları Yaralanmalara Karşı E-Eğitim İle Korunacak

Türkiye'deki sağlık çalışanlarının yüzde 54’ü meslek yaşamları boyunca en az bir kez kesici-delici alet yaralanmalarına maruz kalıyor. Hasta ve Sağlık Çalışanları Güvenliği Platformu, bu oranları farkındalık çalışmaları, ulusal rapor ve yayınlar ve mevzuat önerileri ile en aza indirme çalışmalarına devam ederken, aynı zamanda sağlık profesyonelleri için online bir eğitim de hazırladı.

Sağlık Çalışanları Yaralanmalara Karşı E-Eğitim İle Korunacak

Hasta ve Sağlık Çalışanı Güvenliği Platformu’nun yürüttüğü anket çalışması sonucunda her iki sağlık çalışanından birinin meslek yaşamları boyunca en az bir kez kesici-delici alet yaralanmalarına maruz kaldığı[1] ülkemizde, güvenlik kültürünü geliştirmek ve sağlık çalışanlarının çalışma hayatlarındaki güvenlik standartlarını yükseltmek amacıyla faaliyetlerini sürdüren Platform, önceki çalışmalarına bir yenisini ekleyerek kesici-delici alet yaralanmaları ile ilgili bir e-eğitim hazırladı.

TIKLAYIN

Hasta ve Sağlık Çalışanı Güvenliği Platformu Lideri Prof. Dr. Serhat Ünal, “Platform olarak, konu ile ilgi farkındalığı, tutum ve davranış değişikliğine çevirmek ve yaralanmalara maruziyetin ciddi seviyede azalması için kesici-delici alet kullanan tüm değerli sağlık çalışanları için bu e-eğitim modülünü hazırladık. Bu modül sayesinde sağlık çalışanlarının çalışma standartlarını yükseltmeyi ve bu kapsamdaki gerekli önlemleri mevzuat çalışmaları ile standart hale getirmeyi amaçlıyoruz.” dedi. 

Konu ile ilgili 5 uzman sağlık profesyoneli tarafından Platform bünyesinde hazırlanan eğitimde Tanım ve Epidemiyoloji, Koruma ve Önleme, Kesici-Delici Alet Yaralanmaları Maliyeti ve İyi Uygulamalar bölümleri bulunuyor. Eğitim kapsamında katılımcılara sorular ilerledikçe kapsamlı açıklamaları sunulan 30 soru yöneltilirken, katılımcıların kesici-delici alet yaralanmasını önlemeye yönelik uygulamalar, güvenlik donanımlı cihazlar, risk değerlerinin yönetim süreci, yaralanma sonrası yapılması gerekenler, yaralanmaların sağlık sistemine maliyetleri, iyi uygulamalar ve standartlar gibi konularda bilgileri ölçülüyor. Sağlık çalışanları her sorunun ardından sunulan doğru cevap ile ilgili kapsamlı açıklamalarda ayrıca cevaplarda geçen konular ile ilgili literatür bilgilerine de ulaşabiliyorlar. Tüm sağlık çalışanlarının ücretsiz katılabileceği eğitimi tamamlayanlara Platform tarafından bir katılım belgesi veriliyor.

Kesici-Delici Alet Yaralanmaları E-Eğitim Modülüne Hasta ve Sağlık Çalışanı Güvenliği Platformu web sitesinden ulaşabilirsiniz. //www.hscgp.org/ 

saglikpersonelihaber.net IOS ve Android Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel haberlerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

SaglikPersonelHaber.Net Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

SaglikPersonelHaber.Net IOS Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

Instagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

TeleGram Kanalımıza Buradan Üye Ol

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER