Sağlık Çalışanları Ölmek İstemiyoruz Diyerek 2 Saat İş Bıraktı!

Diyarbakır’da sağlık çalışanları taleplerini dile getirmek için iş bırakarak Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde oturma eylemi gerçekleştirdi.

Sağlık 20.08.2020, 16:57 20.08.2020, 17:57 Güler Sağlam
Sağlık Çalışanları Ölmek İstemiyoruz Diyerek 2 Saat İş Bıraktı!

“Ölmek değil! Yaşamak ve yaşatmak istiyoruz” pankartı açan sağlık çalışanları “5 günde bir yaygın test yapılsın”, “Kovid-19 meslek hastalığıdır”, “3600 ek gösterge hakkımız verilsin” ve “Gece nöbetleri iki vardiya sayılsın” dövizleri taşıdı.
'Sağlık Bakanı ve idarecilerin bizi duymasını istiyoruz’
Diyarbakır Sağlık Platformu öncülüğünde gerçekleşen eylemde sağlık çalışanları 11.30 ile 13.30 saatleri arasında iş bıraktı.

Platform adına açıklama yapan SES Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Gönül Adıbelli, taleplerini dile getirmek için iş eylem gerçekleştirdiklerini belirterek “Biz bugün burada sesimizi çıkarmak hem idarecilerin hem de Sağlık Bakanı’nın bizi duymasını istediğimiz için buradayız. Pandemi döneminde verilen vaatler, verilen sözler vardı. Bu sözler ve vaatler hiçbir şekilde yerine getirilmedi. Alınan önlemler yeterli değil. Hükümetin iktidarın yapması gereken bu yöntemleri devreye sokmak, bu önlemleri almaktır ama sizler de biliyorsunuz son bir hafta içinde sadece ve sadece Diyarbakır ilimizde ve Urfa ilimizde 2 hekim arkadaşı, bir sağlık emekçisini aynı zamanda yemekhanede çalışan bir arkadaşımızı ne yazık ki bu dönemde kaybettik” diye konuştu.

TIKLAYIN

Sağlıkçılar sembolik olarak yaptıkları “Sağlık Bakanlığı’na yardım sandığı” açarak içine bozuk para atarak tepkilerini dile getirdi.

Polisin hastane önünde eylem yapmalarına izin vermek istememesine dikkat çeken Adıbelli şöyle devam etti: "Biz bugün burada bu eylem yaparken bize şu söyleniyor ‘Ölseniz de sesinizi çıkarmayın, ölseniz de hakkınızı aramayın’ evet biz ölüyoruz, ölmek istemiyoruz, yaşatmak istiyoruz. Bu bizim en doğal, en temel hakkımız. Bunun için lütfen bize engel çıkarmak noktasında, görüşürken ‘oturamazsınız, yapamazsınız’ demek ne kadar doğrudur? Sizler de birer kamu hizmeti yürüten bireylersiniz, aynı şeylerle siz karşı karşıya kalmış olsanız sesinizi nasıl duyuracaksınız? Sesimizi her platformda duyurmak için çalışmalar yürütüyoruz. Dün sosyal medyada, bugün burada protesto ederek bunu duyurmak en doğal hakkımızdır."

Açıklamanın ardından sağlık çalışanları 15 dakikalık oturma eyleminin ardından işlerinin başına döndü.

Yorumlar (3)
BAYRAM EL AFŞİNİ 2 ay önce
İYİ OLUR İNŞALLAH
amed 3 ay önce
peki diğer sendika nerede,Sendikayı batırdınız be hele hele bu sendika başına geldiğinizden beri ve daha sonra kendinden daha çok bereciksiz (N.Ensarioğlu) birine devir ettiğinizden beri diyarbakırda sağlık hizmetini öldürdünüz A....Aslan
Bunun tüm vebalı senin üstündedir
MARAŞ EL AFŞİNİ 2 ay önce
MESLEK BU..POLİS ,ASKERDE ,KİMSE ÖLMEK İSTEMEZ...MESLEK ÖZELLİĞİ BU.HERAN RİSK ..HAKLAR VERİLMELİ
-4
açık
Günün Anketi Tümü
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?
Sağlık Çalışanı olarak aldığınız maaş yaptığınız işin karşılığı mı?